İş Arama Sürecinde Yapılması Gerekenler

İş Arama Sürecinde Yapılması Gerekenler

İş Bulma Süreci

İş arama süreci başvurulan pozisyonlardan geri dönüş alınamadıkça adaylar için sancılı bir sürece dönüşebilir. Her ne kadar her şeyi kusursuz yapsanızda iş arama süreciniz uzun sürebilir. Bu nedenle sabırlı olmanız ve inancınızı yitirmemeniz çok önemlidir. İş arama süreci uzadıkça adaylar kendilerine vakit ayıramamaktan yakınabilirler. Bunun önüne geçmek için günün her yerinde ve her saatinde iş aramayı bırakmalısınız.

İş arama sürecinde yapılması gereken adımlar

 • İş arama süreci boyunca kendinizi geliştirmeye devam edin. İş arama süreci boyunca katılabileceğiniz eğitimler ve seminerler olabilir. Bu fırsatları kaçırmayarak kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Bulunmak istediğiniz sektördeki gelişmeleri takip edin. Bu adım sizin iş arama süresi boyunca güncel kalmanızı ve gelişmelerden haberdar olmanıza yardımcı olacaktır. Katılabileceğiniz bir mülakatta sektörü takip ettiğinizi vurgulayabilirsiniz. Gelişime ve öğrenmeye açık olduğunuz izlenimi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kariyer sitelerine üye olarak düzenli şekilde iş ilanlarını kontrol edin. Günümüzde gelişen teknoloji ile telefon ve tablet gibi teknolojik ürünlerle kariyer sitelerine oldukça kolay erişim sağlayabilirsiniz. Kariyer sitelerine üye olduktan sonra etkili bir CV oluşturarak düzenli şekilde iş ilanlarını kontrol edebilirsiniz. Kendinizi yormamak adına haftanın belirli günlerini ve belirli saatlerini kariyer sitelerini ziyaret etmek için planlayabilirsiniz.
 • Kariyer odaklı sosyal medya araçlarını kullanın.Linkedin gibi kariyer odaklı sosyal medya mecralarını kullanmanız network sağlayabilmeniz için önemlidir. Bazı iş arayan adaylar bu gibi kariyer odaklı sosyal mecralarda iş aradıklarını belirterek iş bulma şanslarını arttırırlar. Aynı zamanda sektörünüzdeki öncü kişilerle bu mecralar üzerinden iletişim kurabilir ve tavsiyeler alabilirsiniz.
 • CV’nizi her zaman güncel tutun.
 • İş ilanlarında size uygun olduğunu düşündüğünüz işlere başvurun. Deneyimsiz birinin deneyim isteyen bir iş ilanına başvurması halinde geri dönüş almaması mümkündür. Size uygunolmayan iş ilanlarına başvurup geri dönüş alamamak iş arama sürecinde yıpranmanıza neden olabilir. Bu durumu engellemek için yalnızca size uygun olan iş ilanlarına başvurun.
 • Çalışmak istediğiniz pozisyon için kolayca nasıl iş bulanacağını araştırın. Gelişen teknoloji ile artık bazı sektörler için ayrı iş arama siteleri vardır. Eğer sizinde iş aradığınız sektöre özel siteler varsa mutlaka bu sitelere üye olun.
 • İş aramaktan vazgeçmeyin. Pek çok aday, işe başvuruda bulunduğu halde geri dönüş alamayınca iş aramaktan vazgeçerek umutsuzluğa sürüklenir. Her ne kadar başvuru yapmış olursanız olun iş arama sürecinde moraliniz ve motivasyonunuz yüksek olsun. Düzenli olarak iş aramaktan vazgeçmeyin.
 • Kişisel SWOT analizini yapın. SWOT analizi ile güçlü ve zayıf yönlerinizi bulabilirsiniz. Zayıf yönlerinizi iş arama sürecinde azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz. SWOT analizi kendizi daha iyi tanımanıza ve daha iyi ifade edebilmenize yardımcı olacaktır.
 • Çalışmak istemediğiniz bir işe başvuruda bulunmayın. İş arama süreci adayları umutsuzluğa sürekliği için çalışmak istemediği sektördeki iş ilanlarına başvurabilir. Aday bu işten olumlu dönüş alırsa mutsuz olacağı bir kariyere adım atabilir.
 • Sabırlı olun. İş bulmanın oldukça güç bir süreç olduğunu ve herkesin bu süreçten geçtiğini unutmayın. Sabırlı şekilde iş arama sürecinize devam edin.
 • Erken kalkmaya özen gösterin. İş aradığınız için uyku düzeninizin bozulmasına izin vermemeniz gerekir. Başvurduğunuz işlerden geri dönüş alabileceğiniz düşünüldüğünde sabah saatlerinde arandığınızda telefonu uykulu bir sesle değil enerjik bir şekilde açmanıza yardımcı olur.
 • İş arama sürecinde öz değerlendirme yapmanız gerekir. Kişiliğinizi, yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı, değerlerinizi ve kişisel becerilerinizin farkında olun. Kendinize bir liste oluşturarakbu bilgileri yazarak öz değerlendirme yapabilirsiniz.
 • İş arayacağınız lokasyonu belirleyin. İş arayacağınız lokasyonu belirlemeniz doğru ilanlara bakmanıza yardımcı olur.
 • Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi oluşturun.
 • Kendinize ait bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Kendinize ait bir web sitenizin olması arama yapılan tarayıcılarda sonuç ekranında çıkmanızı sağlar. Başvuruda bulunduğunuz firmanın çalışanı sizi aramak isterse web sitenizle karşılaşabilir ve iyi bir izlenim bırakabilirsiniz. Aynı zamanda CV’nize web sitenizi ekleyebilirsiniz. Bu sayede çalışan sizi araştırmasa bile CV’nizi incelerken web sitenize bakabilir.

İş Arama Sürecinde Motivasyon Nasıl Sağlanır?

İş arama sürecinde adayların motivasyonları yüksek tutmaları önemlidir. Çünkü umutsuzluğakapılmak ve hayata küsmek size bir şey katmayacaktır.

 • Öncelikli olarak hayata olumlu bakmalısınız. Bir araştırmaya göre insanların hayata bakış açıları karşılarına çıkan fırsatlarıdeğerlendirebilmelerini etkilemektedir. Bu nedenle hayatınıza ve etrafınıza olumlu şekilde bakmalısınız.
 • Kendinize bir rutin oluşturmalısınız. Kendinize oluşturacağınız rutin sizi zinde tutacaktır. Erken kalkmanıza, kendinizi zaman ayırmanıza ve günü planlamanıza yardımcı olacaktır. Sabah erken kalkmak ve spor yapmak gibi bir rutin ile kendinizi iyi hissedebilirsiniz.
 • Kendinize yeni hobiler edinin. Boş vakitlerinizi sıkılmadan ve sevdiğiniz bir şeyi yapabileceğiniz hobiler edinebilirsiniz. Bu sayede kendinizi geliştirebilirsiniz. Yabancı bir dil öğrenmek, yeni bir bilgisayar programı öğrenmek gibi yeni beceriler edinmek için iş arama sürecini kullanabilirsiniz. Bukendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 • İş arama süreniz boyunca motivasyonunuzu arttırmak için gönüllü çalışmalarda bulunabilirsiniz. Gönüllü olarak çalışmak özellikle yeni mezun ve deneyimsiz olan adaylar için CV’sinde bahsedebileceği ve diğer adayların önüne geçebileceği bir fırsat olabilir.
 • Girişken olun. Hayatınıza ve çevrenize olumlu bakarak motivasyon sağlayabileceğiniz gibi girişken olarak network kurduğunuz kişiler ile konuşmak ve kendinizi ifade etmek sizin motivasyonunuzu arttıracaktır. Network kurduğunuz kişiler ile konuşmaktan ve tavsiye istemekten bu nedenle çekinmemelisiniz. Size verebilecekleri bir tavsiye ile motivasyonunuzu oldukça artmış bulabilirsiniz.
 • Kişisel gelişiminize katlı sağlayacak eğitimler alabilirsiniz. Kişisel gelişim herkesin önem vermesi gereken motivasyon arttırıcı bir eylemdir. İş arama sürecinde etkili iletişim kurmak ile ilgili alacağınız bir eğitim mülakata gittiğinizde sizin için oldukça yardımcı olacaktır.

İş Arama Sürecini Doğru Yönetmek

İş arama süreci uzun olabilir. Ancak planlı, tutarlı ve ne istediğinizi bilerek yapacağınız iş aramaları sabırlı bir bekleyişin sonunda isteğinize ulaşacaktır. Bu nedenle süreci olabildiğince olumlu ve faydalı geçirmeye çalışın.