İş ile İlişkiyi Yeniden Canlandırmak

İş İlişkisini Canlandırma Yöntemleri

Önceleri severek yaptığınız her iş bir süre sonra cazibesini ve heyecanını yitirir. Öyle zamanlar olur ki işe adım atmak bile istemeyebilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, önce kendinizi sorgulamanız gerekir. İşime neden eskisi gibi ilgi ve sempati duymuyorum?

Uzun ve yorucu çalışma saatleri, konsantrasyon bozukluğu, işyerinde çatışma halinde olduğunuz kişiler bile işinize olan ilgi ve sevginin azalmasına neden olur. Bu gibi durumlarda alacağınız bazı önlemler ve uygulayacağınız stratejiler neticesinde, işinize olan ilginizi yeniden canlandırabilirsiniz.

İşi Severek Yapmak

Profesyonel iş yaşamınız, tıpkı kişisel yaşamınız gibi devam eden bir çalışmadır. Her yeni iş heyecan vericidir. Ancak zaman geçtikçe, mükemmel görünen işler heyecanını yitirir, cazibesini kaybeder.

Sevecen bularak kullandığınız küçük şeylerden bile rahatsız olup, ilginizi kaybedebilirsiniz. Bu konuda şikâyetçi olanlar işini değiştirmeyi düşünse de bu pek bir şey sağlamaz. Önemli olan işinize karşı bakış açınızı değiştirmek ve bulunduğunuz yeri geliştirmek için gerçek bir girişimde bulunmak olmalıdır.

Kendini Reddetme Sürecine Girmek

İşinizi severek yapmaya başladınız ama bir süre sonra sevmeme noktasına geldiyseniz, neyin değiştiğini anlamanız gerekir. Cevap bazen açıktır. Sevmediğiniz bir çalışan sizi sürekli rahatsız etmektedir ya da patronunuz size göre tam bir pisliktir. Bazen de işinizdeki hayal kırıklığı sizin işinizi sevmenizi engeller.

Kendinizi bu gibi durumda bulursanız, meslek hayatınızı yansıtmak, başarılarınızı değerlendirmek, hedeflerinizi belirlemek ve işe karşı tutumunuzu etkileyen belirli olayları belirlemek için zaman ayırmanız gerekmektedir.

Minnettarlık

İşinizle ilişkinizi yeniden düzenlemek için yapacağınız en basit ama derin şeylerden biri, işinizle ilgili tüm iyi şeyleri tanımlamaktır. Bu ilk başta zor görünebilir. Çünkü hoş olmayan şeyleri görmek daha kolaydır ve pozitifliği tanımak zor olabilir. Ancak iyi şeylerin orada olduğunu hep bilirsiniz. Belki harika iş arkadaşlarınız var ya da pek çok kişiden daha iyi maaş alıyorsunuz. O halde yaptığınız projelerin tadını çıkartın ve arkadaşlarınızla maaşınızın kıymetini bilin.

Patron / Yöneticiyle Konuşmak

Günlük çalışmalara olan ilginizi kaybettiyseniz, kendinizi durgun hissediyorsanız, artık yeni heyecanlara ihtiyacınız var demektir. Yani yeni projelerde çalışma vaktiniz gelmiş demektir. Her yeni proje, yeni heyecandır ve insanların işlerine ilgilerinin artmasını sağlar.

Kendinizi yeni bir projeye başlamaya hazır hissediyorsanız, güçlü yönlerinizi ve katkılarınızı vurgulayacağınız, yeni görev talebinde bulunacağınız bir konuşmayı patronunuzla yapmalısınız. Tabii ki bu, yetenekli ve kararlı olduğunuzu kanıtladıysanız işe yarar. Verimsiz veya işe bağlı değilseniz, mevcut pozisyonunuzdaki değişiklikler hakkında işvereninizle konuşmadan önce kendinize düzen sağlamanız gerekir.

Arkadaş Edinmek

İşyerinde sizinle birlikte çalışan tüm iş arkadaşlarınızı sevmek zorunda değilsiniz, ancak en az bir

ya da daha fazla kişiyle arkadaş olmak için çaba göstermelisiniz. Yakın bir sırdaş, bir öğle yemeği arkadaşı ya da ofiste güvenilir bir arkadaşa sahip olmak tutumunuzu iş gününüze dönüştürebilir. Stresli bir iş gününün sonunda, işyerinizden bir arkadaşınızla bir kahve içmeye gitmek, işyerindeki organizasyonlara dâhil olmak, öğle yemeğinde birlikte vakit geçirmek, işinize olan ilginin artmasına neden olabilir.

İşinizdeki insanlar sizinle kader birliği eden, aynı kaderi sizinle paylaşan insanlardır. Bu yüzden insanların size, sizin de insanlara empati kurması kaçınılmazdır. Onlarla konuşun. İşlerini sevme ya da sevmeme nedenlerini öğrenin. İşlerini sevmeleri için neler yaptıklarını öğrenin. Bu size de kılavuz niteliğinde olacaktır. İş arkadaşlarınızla iyi iletişim kurmanız, size her açıdan yarar sağlayacaktır. İş Hayatında Motivasyon

İşinize Olan Bağlılığı Arttırma Yöntemleri

Kendinize Tutkulu Bir Proje Bulun

Şirketinizde en çok ne yapmak istersiniz? Ofiste bir geri dönüşüm projesi başlatmak mı yoksa bir mentorluk girişimi başlatmak mı?

Bir tutku projesi, kendinizi profesyonel bir rutinden çıkartmak için tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir. İş tanımınızın kapsamı dışında kalabilen bu proje, yaratıcı enerji için bir çıkış noktası olarak hizmet edebilir. Bu proje, kuruluşunuza yeni bir hizmet sunarken liderlik becerilerinizin gelişmesine de katkıda bulunabilir.

Yeni proje, birincil göreviniz olmasa bile, iş gününüzü daha ilgi çekici ve eğlenceli hale getirecektir. Bir şeni proje talebiniz olacaksa, ihtiyaç duyacağınız kaynakları, zaman taahhüdü ve yöneticinizden gelecek katılımları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Projeye izin alarak çalışmak da bir başka önemli husustur. Fikrinizi yöneticinizden ya da yöneticilerinizden izin alarak başlatmanız gerekir. Aksi takdirde iş görevinin dışında bir işle ilgilendiğiniz için azar işitebilirsiniz.

Yeni Bir Şey Öğrenin

Bazen işte hayal kırıklığına uğramış hissedersiniz. Bunun nedeni, belli becerilerden ve bir işte başarılı olmak için gerekli anlayıştan uzak olunmasıdır. Bazen mevcut konumunuz için ihtiyaç duyduğunuz tüm becerilere sahip olursunuz. Ancak, istenen yeni rolü üstlenecek bilgi birikiminden yoksun kalabilirsiniz.

Bu engellerle başa çıkmanın en iyi yolu, sürekli eğitim ve gelişim fırsatlarına yatırım yapmaktır. İnsanın en büyük yatırımı kendisine ve kariyerine yaptığı yatırımdır. Size ve işinize etki edecek kurslara katılmak ve sertifika programlarına dâhil olmak için yöneticinizle konuşmanız gerekir. Katılmak istediğiniz online kurslar, yüz yüze çalıştaylar, konferanslar ve diğer eğitim programlarını listeleyip, listeyi yöneticinizle paylaşın. Böylece yöneticilerinizin de istediği bir eleman olarak işinizin iyileştirilmesi için gerekenler yapılacaktır.

Bir Akıl Hocası Bulun

Bir akıl hocası, size dürüst geri bildirim ve rehberlik sağlayabilir ve işinize istekle devam etmenize neden olabilir. İşyerinizde iyi performans gösteren, lider ve çalışanlar tarafından takdir edilen ve saygı duyulan biriyle bağlantı kumaya çalışın. Profesyonel iş hayatınızda ilerlemek için kendinize vakit ayırın. Mentorunuz sizi asla başka türü maruz kalamayacağınız büyük bir profesyonel ağa bağlayabilir ve işinizle ilgili kaygınız veya hayal kırıklığınız varsa, sizi kaygılarımızdan uzaklaştırabilir.

Merak Edin

Şirketinizde diğer çalışanların ne yaptığını öğrenin. Ancak bunu işlere müdahale ederek yapmayın. Böylece başkaları ne yapıyor daha iyi öğrenmiş olursunuz. Bu kuruluşunuz içinde sizin içinde uygun olabilecek diğer rolleri veya departmanları keşfetmiş olacaksınız. Diğer alanlardaki projelere yardım etmeyi teklif edebilir ve daha sonradan mevcut boşta bir pozisyon varsa başvuruda bulunabilirsiniz.

Rutinlikten Kurtulun

Gün içinde işinizdeki rutinden kurtulmanız ve değişiklikler yapmanız, işinize olan ilginizin artmasına neden olur. Alışkanlıklar bizlere zaman kazandırır ancak aynı zamanda durgun hissetmemize neden olabilir.

Her zaman aynı kişilerle öğle yemeği yiyorsanız, size katılmak isteyen bir meslektaşınızı yemeğe davet edebilirsiniz. Masa başı çalışıyorsanız ara sıra kalkıp küçük yürüyüşler yapmalısınız. Hatta işinize gelirken yaptığınız alışkanlıkları bile değiştirmeniz, işinize olumlu yaklaşmanızı sağlayacaktır. Mesela, kendi aracınızı kullanmayın işe metrobüsle gelin. Bu bile hayata farklı bakış açısı getirecektir. Belki de işinizle ve projenizle ilgili bir fikri bu sayede bulacaksınız.

İşiniz ile Olan İlişkinizi Yeniden Canlandırmanın Avantajları

İşinizin mükemmel olmadığını düşündüğünüz zamanlarda, işvereninizin sağladığı diğer avantajları kullanmaya başlayın. İşinizdeki sağlık programlarından ya da diğer kişisel zenginleştirme fırsatlarından yararlanın. İşletmenizin çalışanlarına yönelik spor salonu üyelikleri varsa değerlendirin. Dinlenme odalarında atıştırmalıklar bulunuyorsa, değerlendirin. Bu durum bir çalışan olarak, kendinizi daha değerli hissetmenizi sağlayacaktır.

Bunların Haricinde Yapabilecekleriniz

  • İşin stresinden bunaldıysanız kısa bir süreliğine tatile çıkabilir, enerji depolamış olarak geri dönebilirsiniz.
  • En sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir şarkı listesi oluşturun ve çalışırken kulaklığınızı takarak müzik dinleyin.
  • Çalışma ortamınızı kişiselleştirin. Sevdiklerinizin fotoğraflarını, sevdiğiniz çiçekleri ya da severek satın aldığınız bir tatil anısını çalışma alanınızda bulundurun.
  • Çalışmayı sevmek güzeldir ancak 7/24 çalışmayı istemek de insanı yorar, işe ilgisini yok eder ve kişinin performansını düşürür. Ofis dışında da bir hayatınız olduğunu unutmayın. Sevdiklerinizle vakit geçirmek, sevdiğiniz hobilerle uğraşmak, hayat enerjinizin yenilenmesine katkı sağlayacaktır.

Çıkış Planı Hazırlayın

İşinizi sevmeye çalışmak ve ilginizi kaybetmemek için elinizden gelen her şeyi yaptınız ancak yine de başaramadınız. İşinizde kalmaya bir süre devam ederek, kendinize yeni bir işe geçmeye ya da kendi işinizi kurmaya yönelik planlar yapın. Kariyer Yönetimi Nedir?

Ya da şirketiniz içindeki veya dışındaki diğer pozisyonları araştırmayı, ağ oluşturmayı, özgeçmişinizi güncellemeyi ve becerilerinizi artırmak için eğitimlerinizi ilerletmeyi düşünebilirsiniz. Tüm bu adımlar, hazır olduğunuzda yeni bir role geçmeniz için sizi konumlandıracaktır.