Yeni Bir İşte Dikkat Edilen 9 Kriter

Yeni İşte Aranılan Özellikler

Mükemmel bir iş bulmak söz konusu olduğunda, yapılar araştırmalar gösteriyor ki, her şey para ile ölçülü değil. İster kariyerinize yeni başlayacak olun, isterseniz kariyer basamaklarında yukarı çıkmak isteyen ve yeni bir işle ilgilenmek isteyen personel olun, yeni rolünüz için tutkuya sahip olmak önemlidir.

İyi bir maaşa sahip olmak, primlerden yararlanmak ya da başka imkânlardan yararlanma fırsatı güzeldir ama işine bağlı değilsen ve sabah işe isteyerek gitmiyorsan, çalışma hayatı hem bedenen hem de ruhen yıpratıcı olabilir.

Sabah 9 ile akşam 5 arası çalıştığımızı düşünelim. Günde 9 saat, haftada 5 gün çalıştığımız için;

9×5 = 45 saat haftalık çalışma. Cumartesi günü de mesai olduğunu düşünürsek 45+9 = 54 saat eder. Bir yılda 52 hafta var. 52×54 = 2808 saatimizi çalışma hayatında geçiriyoruz. Peki, bu 2808 saat içinde ne kadar mutlu ve huzurluyuz. Bir işte aradığımız özelikler neler?

Bir İşten Beklentiler Nelerdir?

Bir işte huzurlu çalışmak ve başarılı olmak için bazı durumların da olması gerekmektedir.

1- Tutku

İşinize tutku ile bağlı olmak, kendinizi tatmin etmenize yardımcı olacak ve her gün istekle kalkıp, işe gitmenizi kolaylaştıracaktır. Rolünüzü sizin için anlamlı olduğundan ve şirketin sizin için en iyisini yapmak için ilham verdiğinden emin olmalısınız. Bu, şirketin misyonunu ve gün içinde yaptıkları işi tanımlamanız halinde, doğal hale gelecektir.

2- Yer

Eviniz ile işyeriniz arasındaki işe gidip gelme mesafesi uzak ise, bu süre yüzünden işe gidip gelişler stres yaratabilir. Bu yüzden yeni işle ilgili beklentilerimizden biri de iş yeri ile ev arasında uzun mesafe olmamasıdır. Kısa mesafe hem kişiyi yormayacak hem de işe geç kalma stresini engelleyecektir.

3- İşyeri

Bir işyerinde işe başlayacaksınız yani daha doğrusu başvuru yapacaksınız. Ancak işyerinin nasıl bir yer olduğunu bilmiyorsunuz. Bunun için önceden işyerini gidip görmenizde yarar var. İşyerleri insanların evlerinden sonra en çok vakitlerinin geçtiği yerlerdir ve size uygun olup olmadığını görmek için bir göz atmanızda da fayda vardır.

Çalışma için koşullar elverişli mi? Rahat bir yer mi? İçeriye girdiğinizde pozitif enerjiyi aldınız mı? Çalışanların birbirlerine karşı ve başkalarına karşı tavırları nasıl? Tüm bunları gözlemlemek için, bir iki gün işyerinde bulunmanız yararlı olacaktır.

4- İş-Yaşam Dengesi

İş-yaşam dengesini korumak sadece kişisel sağlığınız, refahınız ve ilişkileriniz için değil, aynı zamanda iş performansınızın verimliliğini de artırabilir. Günümüzün hızlı ve sürekli değişen iş dünyasında, iş-yaşam dengesine ulaşma isteği giderek zorlaşmaktadır. Bu nedenle insanların dengeye saygı duyan ve teşvik eden bir iş bulmaları, her zamankinden daha önemlidir.

5- İş Unvanı

Hangi işyerinde çalışılırsa çalışılsın, kazancın artışı unvanın yüksekliğine bağlıdır. Standart bir işçi ve bir müdür arasındaki maaş farkları hepimizin malumu. Bu yüzden pek çok kişi maaş-statü arasını dengelemek için iş unvanına değer vermektedir. Resmi iş unvanı aslında her çalışan için değerlidir ve unvanı yükseltmek için çok emek sarf ederler.

6- Şirket Kültürü

Bir yerde çalışmaya başlamadan önce bunu anlamak zor olabilir, ancak şirket kültürünün sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için kendinize sormanız gereken birkaç soru var.

  • Küçük bir şirkette mi yoksa büyük bir şirkette mi çalışmayı tercih edersiniz?
  • Çalışma ortamı rahat mı yoksa resmi mi?
  • Yönetim ekibi size ilham veriyor mu?
  • Sivil kıyafet mi giyeceksiniz yoksa bir iş üniforması var mı?
  • İnsanları sıcak ve samimi mi?
  • Yönetim ile çalışanlar uyumlu mu?

Bu soruların yanıtını bildiğinizde, şirket kültürünü de anlamış olacaksınız.

7- Fırsatlar

Yeni bir iş aradığınızda, çalışanların büyümesine yatırım yapan ve daha üst düzey bir göreve ilerlemenize yardımcı olacak beceriler geliştirme, kendi şirketinizi kurma veya uzun vadeli hedefiniz ne olursa olsun fırsatlar sunan bir şirket arayın. Sonunda ilerlemek istediğinizi biliyorsanız, şirketin profesyonel gelişim açısından neler sunabileceğinden emin olun.

8- İş Arkadaşları

Tam zamanlı çalışanlar, günlerinin hatta çalışma hayatlarının büyük bölümünü işyerinde geçirmektedir. Bu nedenle birlikte çalışacağınız insanların sizin için uygun olmasını sağlamak, hayati önem taşımaktadır.

İş yerinde iyi bir destek ağına sahip olmak, sizi her gün motive etmeye yardımcı olacaktır ve insanlar doğal olarak sosyal varlıklar olduğundan, iş arkadaşlıkları ve olumlu etkileşimler ofis içinde ve dışında mutluluğu, huzuru ve üretkenliği artıracaktır.

9- Maaş

Özel bir geliriniz yoksa ya da başkası yaşamınızı finanse etmiyorsa, işinizden aldığınız maaş, evinizin ihtiyaçları ve kişisel ihtiyaçlarınız için gerekenleri karşılamalıdır. Bu nedenle, iş yerinden aldığınız maaşınızın, iş rolünüz ve unvanınız için minimum beklentileri karşılamasını ve yaşam tarzınızı sürdürebilmenizi sağlaması gerekmektedir.

Yeni İşler Aramak

Bir işyerinde çalışırken başka bir iş arama durumlarına sıkça rastlanmaktadır. Bununu nedeni kişinin artık o işyerinde çalışmak istememesi, işin kendisine bir yararı olmayacağını anlaması, çalışma saatlerinin zorluğu, çalıştığı emeklerinin karşılığını alamamak gibi sebepler olabilir. Peki, bu durumu eski işverene ve yeni işverene nasıl açıklayacaksınız?

İşyerindeki Pozisyon Değerlendirmesi

İnsanların 30 yılı askın süre bir işyerinde nadiren emekliliğe ulaştığı günümüz çağında, başladığınız işin bir süre sonra eski heyecanını yitirmesi ve değerini kaybetmesi muhtemeldir.

Şu anda çalıştığınız şirket, sizinle pozisyonunuzun büyümesi ve değişmesi için çaba göstermedikçe, sıkılıp yeni bir iş arama zorunluluğu hissedebilirsiniz.

Bu nedenle şirket için çalışmayı sevdiğiniz zamanlarda ve işinizde çok şey öğrendiğinizde, yapabileceğiniz her şeyi öğrendiğinizi ve daha iyi kullanabileceğiniz bir iş aradığınızı hissettirebilirsiniz. İş Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?

Esnek Çalışma Saatleri İhtiyacı

Bir işyerinde çalışmayı etkileyen en büyük etkenlerden biri de çalışma saatleridir. Sabah 9 akşam 5 sistemi dâhil olsa da bazen daha uzun çalışmalara yani ek mesailere kalınabilir. Bu da kişinin işini değiştirmek istemesi için bir fırsat yaratabilir.

Örneğin; Küçük çocuğunuz var ve bakıcının belli bir gelme zamanı var. Ya da engelli bir bireysiniz ve ulaşımla ilgili sıkıntılarınız mevcut. İşyerinin olduğu bölgede kiralar yüksek olduğundan daha uzak bir yerde oturuyorsunuz ve trafik yüzünden geç kalıyorsunuz. İşe gidip gelme saatleriniz çok yoğun zamanlara denk geliyor gibi pek çok sebep, neden yeni bir iş aradığınızı açıklamanıza yardımcı olacaktır.

İyi Bir Neden: Kariyer

Mevcut konumunuzu yeni bir işle değiştirmenizin önemli nedenlerinden biri de artık bir kariyer edinmek istemenizdir. Yıllarca emek vermenize rağmen, işinizde halen bir kariyer sahibi olmamış iseniz, bu size yeni fırsatlar için açık kapı bırakacaktır.

Mevcut iş yerinizden ayrılmak istediğinizde kariyer ile ilgili bir ilerleme kaydedemediğinizi açıklayabilirsiniz. Yeni bir iş görüşmesine gittiğinizde de artık kariyer yollarını değiştirdiğinizi ve yeni şirketin kariyer hedeflerinize daha uygun olduğunu açıklamanız gerekir. Ardından da iş için nitelikli olduğunuzu göstermek için tüm bilgi ve deneyimlerinizi açıklamanız yararlı olacaktır.

Hayalinizdeki İşte Çalışmak

İşverenler sadece işyerindeki boş koltukları doldurmak için eleman aramazlar. Organizasyonları için sıkı şekilde çalışacak elemanları ararlar. İş görüşmesine gitmeden evvel, yeni işyerinin sizin için neden önemli olduğunu kavramalısınız.

Yaptıkları işe inandığınızı, insanı çabalarını desteklediğinizi ve şirket kültürünü sevdiğinizi belirtin. Tüm bu faktörler, potansiyel işverene sadece şirketin ön görüşmesi hakkında araştırma yaptığınızı değil, aynı zamanda şirkete uyum sağlayacağınızı ve uzun vadede çalışmak istediğinizi açıklamanız gerekir.

Şayet sizinde yeni bir işe ihtiyacınız varsa, Kobi Vadisi İK tarafından sunulan yeni iş ilanları‘nı inceleyebilir, anlık olarak iş başvurularınızı iletebilirsiniz.