İş Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hangi okuldan mezun olduğunuz veya hangi eğitim seviyesine sahip olduğunuz hiçbir şekilde fark etmeden mutlaka iş arama süreçlerinden geçersiniz. Üniversite sonrasında gençlerin tecrübeli olmaması nedeniyle birçok şirket tarafından kabul edilmemeleri en büyük dezavantajlarından birisi olarak kabul edilir. Ancak uygulayacağınız bazı yöntemler sayesinde, iş arama sürecinizi çok daha hızlı bir şekilde bitirebilir ve böylece çok daha çabuk iş sahibi olabilirsiniz. Ancak bunun için oldukça planlı ve programlı bir süreç izlemeniz gerekiyor.

CV’nizi oluştururken bütün detayları yazmaya çalışın

İş arama sürecinde sizlere en çok yardım edecek belgelerden bir tanesi de sizlere ait olan CV olacaktır. Avrupa’da çok daha gelişmiş bir şekilde kullanılan CV ve dökümantasyonları ülkemizde de gittikçe artan oranda değer verilen bir belge haline gelmişti. CV oluştururken mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır;

  • Başvurduğunuz şirket hangi alan üzerine çalışıyorsa daha çok o alan üzerindeki deneyimlerinizden bahsedin.
  • Adres veya e-mail numaranızda herhangi bir değişiklik meydana gelmişse bunu mutlaka belirtin
  • CV içerisinde sosyal yönlerinizden de mutlaka bahsedin
  • İş deneyiminizden ve bilgi birikiminizden bahsederken çok da fazla abartılı olmamaya dikkat edin. Bu durum daha sonra zor durumda kalmanıza neden olabilir.
  • Eğer yabancı bir dile hakimseniz bunu mutlaka derecesi ile belirtin

İş arama sürecindeki ilk reddedilme

Yukarıda belirtildiği şekilde CV nizi etkili olarak hazırladınız, ancak yine de başvurduğunuz iş yerleri sizlere olumlu dönmedi. İşte tam da böyle bir durumda her ne olursa olsun asla umudunuzu yitirmeyin. Başarmak için yola çıktığınız bu iş arama sürecinde ilk reddedilme sizlere umutsuzluk vereceğine sizi çok daha fazla motive eden bir araca dönüşsün. Böylece hem kendinizi toparlama süreciniz çok daha hızlanmış olur, hem de çok daha güçlü bir şekilde yolunuza devam etmeniz sağlanır. Türkiye’de ilk defa iş başvuru yapan kişilerin genellikle ilk başvuruları %52 oranında reddedilir. İŞKUR‘dan alınan bu bilgiler bizlere aslında ilk başvuruda reddedilmenin oldukça mümkün olduğunu gösteriyor. İş arama sürecini bu nedenle yalnızca birkaç haftalık bir süreç olarak görmeyin.

İş ararken hangi yönler daha çok ön plana çıkarılmalı ?

İş arama sürecinde özellikle de bazı yönlerinizi çok daha fazla ön plana çıkarmanız sizlere ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Bunu basit bir örnekle açıklamak gerekirse hem tarih bilen, hem de yazılım konusunda uzman olan birisi olduğunuzu düşünün. Piyasa şartları ve genel durum göz önüne alındığında herhangi bir yazılımcının bir tarih mezununa göre çok daha hızlı bir şekilde iş bulabildiği görülecektir. Bu da aslında daha çok sizlerin piyasayı iyi analiz ederek iş başvurularınızı buna göre  yapmanız gerektiğini gösterir. Bazı dönemlerde piyasanın ihtiyaçları da değişken olabilmektedir. Herhangi bir yıl çok fazla talep gören meslek alanı, ertesi yıl en az talep görülen mesleklerden bir tanesi olabilir.

Bu konuda hizmet veren iş bulma platformlarına başvurun

Eski dönemlerde iş arama daha çok şirketle yüz yüze görüşme veya kapı kapı  gezme şeklinde gerçekleştiriliyordu. Tabiki gazete ilanlarının rolü yadsınamaz bu noktada. Ancak bilişim dünyasının çok hızlı bir şekilde değişmesi ve kolay ulaşılabilirlik sayesinde artık iş bulma siteleri çok daha fazla yaygınlaşmaya başladı. Bu sayede kullanıcılar Cv lerini bu web sitesindeki platformlara yükleyerek şirketlere gönderme olanağı da bulmaktadır. KOBİ Vadisi İK, nitelikli işçiler ile kaliteli eleman arayan işverenler arasında oldukça işlevsel bir bağ kurulmasını sağlar.

  • Neredeyse bütün iş kollarına hitap eden firmalara ulaşabilme şansı
  • Dilediğiniz kadar firmaya veya işverene ulaşabilme fırsatı
  • Sahip olduğunuz yeteneklere talepte bulunan şirketler ilana çıktığında sizlere anında bildirim verilmesi
  • Asla bölünmeyen ve kesintisiz bir bağlantı sağlayabilme olanağı

gibi birçok avantaj, Kobi Vadisi İnsan Kaynakları ile sizlere sunuluyor. 7 gün 24 saat boyunca müşteri desteği alabileceğiniz bu platform, böylece iş bulma sürecinde sizin en büyük destekçilerinizden bir tanesi oluyor.