İş Aramak

İş Bulmak

Kobi Vadisi platformu olarak iş dünyasının hemen her alanında sizleri bilgilendirici bloglar, makaleler paylaşmaya çalışıyoruz. Fakat biliyoruz ki, ülkemizde bazı sektörlerde büyük bir işsizlik sorunu var. Bir çok kişi gerekli eğitimleri aldıkları halde iş bulamamaktan şikayet ederken, pek çok işletmeci de kalifiye eleman bulamamaktan şikayetçi.

Günümüzde kişinin kendisine uygun işi bulması ciddi bir sorun. Ama para kazanıp geçirmek zorunda olduğunun bilincinde olanlar, iş gözetmeksizin çalışıp faturalarını ödeyebiliyor iken, pek çok kişi özellikle genç kesim maalesef iş beğenmiyor. Bu aslında büyük bir sorun. Gerçekten ihtiyacınız varsa gururunuzu bir kenara bırakın ve en alt kademeden işe başlayın.

İş dünyasındaki büyük patronların hayat hikayelerini okuduğunuzda, onların bu seviyeye gelmek için ne kadar çok çalıştıklarını ve iş seçmediklerini göreceksiniz. İçlerinde garsonlukla başlayıp restoran zinciri sahibi olan da var, geçmişte işportacılık yapıp fabrikalar kuran da. O insanların hayat hikayelerinden ders almak sizin en güçlü motivasyonunuz olacaktır.

Hangi İşi Yapmalıyım?

Bir eğitim aldınız ve bu eğitiminizle ilgili bir iş yapmak istiyorsunuz. Bunun için uygun iş ilanlarını arayın. İş bulma kurumlarına ve iş bulmada aracı internet sitelerine bir CV bırakın. Size uygun bir iş eninde sonunda bulunacaktır. Eğer belli bir eğitiminiz yoksa yine gerekli araştırmayı yaparak eğitimini de veren işleri bulmaya çalışın. Bu işletmeler, kendi elemanlarını kendileri yetiştirdiğinden, ayrıca kurslara para ödemek zorunda da kalmayacaksınız. İş ilanlarına baktığınızda bu tarz ilanlara rastlamanız çok büyük olasılık. Ayrıca bu kurumların tüm sosyal haklarınızla birlikte iyi maaş verdiklerini de unutmayın.

Tam bu aşamada size en büyük desteği Kobi Vadisi sunuyor. İş İlanı Arama sayfamızı ziyaret ederek Türkiye’nin en seçkin kurumları tarafından eklenen iş ilanlarına ulaşabilir, anlık olarak iş başvurularınızı iletebilirsiniz.

Arkadaş – Dost Çevresi

Bir iş bulmanın bir diğer etkili kişileri de arkadaş ve tanıdık çevresidir. İş aradığınızı onlara duyurun. Eleman arayan bir tanıdığı olan kişi muhakkak çıkacaktır. Uygun iş bulunduğunda görüşmeye gitmemezlik yapmayın. Eğer gitmezseniz bu arkadaşınızın size olan güvenini sarsar. İş görüşmesine gidin ve size uygun değilse, münasip bir dille işe uygun olmadığınızı belirtin. Sizin işiniz bana göre değil diyerek kendinizi büyük göstermeyin. Unutmayın hiç kimse vazgeçilmez değildir.

Yeteneklerinizi Değerlendirin

Herkesin içinde, kıyısında köşesinde saklı kalmış bir yeteneği, özel bir yönü kesinlikle vardır. Önce içinizdeki yeteneği geliştirin. Diyelim ki; bir restorana garson olarak işe girdiniz. Bir süre çalışın ve yine diyelim ki yemek yapmak üzerine beceriniz var ya da hesap konusunda iyisiniz. Bu yeteneklerinizi işvereniniz de gördüğünde zaten değerlendirmeye alacaktır. Hiç kimse yetenekli kişilerden yararlanmamayı istemez. Yani eninde sonunda keşfedilirsiniz. Bir bakmışsınız restorana aşçı olmuşsunuz ya da muhasebe bölümünde işe başlamışsınız ki bu da kazancınızın artması demek.

İlk İzlenimde Olumlu Etki Bırakın

İlk izlenim oldukça önemlidir. Bir iş görüşmesine çağrıldınız. İlk yapmanız gereken şey kendinize özen göstermektir. İş görüşmesine kot pantolon ve bir t-shirt ile gitmeyin. Mevsim ne olursa olsun özenli giyinmeniz yararınıza olacaktır. İş ilanlarına baktığınızda karşınıza prezentabl denen bir kelime çıkar. Prezentabl, kişinin giyimi, saçının şekli, makyajı veya sakalı ile göze hitap ederek, karşısındakini rahatsız etmeyecek bir görünüme sahip olmaktır. Bu nedenle prezentabl olmaya dikkat edin. İlk izlenim her zaman önemlidir. Bilmediğiniz konularda ahkam kesmeyin, ukala davranışlarda bulunmayın. Sadece sorulan sorulara yanıt verin. Yeni İş İstiyorum

İlk kez işe başvurmanın heyecanını herkes yaşar ki bu güzel bir özelliktir. Ancak aşırı heyecanlanmak sizin kendinizi düzgün ifade edememek gibi sorunlar yaşatabilir. Aşırı heyecandan kaçının ve kendinizi cesurca ifade edin.

İşe Özen Gösterdiğinizi Belli Edin

Bir iş başvurusunda bulundunuz ve şirket sizi görüşmeye çağırdı. İşe özen gösterdiğinizi onlara göstermelisiniz.Firma hakkında bilgi sahibi olun. Ne işi yapıyorlar, çalışma şartları neler, vizyon ve misyonları, hayatınızda size nasıl katkı sağlayacakları ve sizin onlara neler verebileceğinizi araştırın.

Beden Dilinizi İyi Kullanın

İnsanın konuşması kadar beden dili de duygularını ifade etmenin bir yoludur. Pek çok işveren artık beden dilini kullanmayı biliyorlar. Gülümsediğinizde, o ortamda bulunmaktan dolayı mutlu olduğunuzu ifade ederken, sizinle konuşan kişiye doğru hafif eğilmek, konuşmaya katıldığınızı ifade eder. Kişiyle kuracağınız göz kontağı, kişiyi dinlediğinizi anlatır. Bu yüzden beden dilinizi doğru kullanmaya çalışın.

Negatif İnsanlardan Uzak Durun

İş arama sürecinde çevrenizde negatif insanlar olacak ve sizin iş bulma konusunda başarısız olacağınızı söyleyip duracaktır. Bu tarz düşünen negatif insanlardan uzak durmanızda fayda var. Olumsuz insanlar sizin moralinizi bozup motivasyonunuzu düşürmekten başka işe yaramayan, kendi dünyalarında mutsuz insanlardır. Bu kişileri asla hayatınıza dahil etmeyin.

İş ararken önce kendinizin ve yeteneklerinizin farkına varın. Hangi işi yapmak istediğinize karar verin ve adımlarınızı ona göre atın. Emin olun arayışınız sonuçsuz kalmayacaktır.