Yeni İş İstiyorum

Yeni İş Bulmak

Yeni iş kurmak ya da bulunduğu yerden başka bir yerde çalışmayı istemek, pek çok kişinin arzu ettiği bir durumdur. Artık tek bir işverene yaşam boyu bağlılık geçmişte kaldı. Eskiden olsa, sürekli iş değiştirmeye çalışmak riskli bir alışkanlıktı. Çünkü işverenler, bu durumu sizin güvenilmez olduğunuzu ve sürekli istihdam edilemeyeceğinizin bir işareti olarak algılamaktaydı.

Neyse ki zaman değişiyor. Onlarca yıl tek bir şirkette kalma uygulamasının modası geçti. 2016 yılında ortalama iş süresi sadece 5,1 yıl idi. Her birkaç yılda bir işleri değiştirmek zor olabilir ancak faydaları vardır.

Yeni İş Kariyerinizi Nasıl Geliştirebilir?

Yeni iş kariyer ve kazanç açısından sizi pek çok konuda geliştirebilir. Yeni yerinizde kısa sürede terfi alabilirsiniz, kazancınız artabilir ya da kendi işinizi kurarak, patron siz olabilirsiniz. Yani seçenekleriniz güzel ve iyi değerlendirebilirseniz, hayatınızı istediğiniz şekilde yaşama olanağınız yüksek olabilir. Öncelikle, yeni bir iş, hayatınızı nasıl değiştirebilir?

Kazanç Potansiyeli

Yıllar boyunca aynı iş yerinde çalıştınız. Bu arada belli eğitimleri de tamamladınız. İşin gereklerini çok iyi biliyorsunuz. Ancak, ücret durgunluğu, görmezden gelemeyeceğiniz bir konudur ve işinizi değiştirmeniz, değeriniz ile uyumlu olan daha yüksek bir ücretle pazarlık yapmanıza yardımcı olabilir.

Yani yapacağınız iş değişikliği maaşınızın artmasına neden olabilir. Potansiyel sektörünüze ve konumunuza bağlı olarak becerilerinizi her 5 yılda bir değerlendirmek iyi olabilir. Bilginiz başka bir işveren için daha değerlidir.

Değişen Bir İş Piyasası

İş piyasası artık değişti. 2020 yılının hem ülkemiz hem de dünya ekonomisi açısından zorlu geçmesi nedeniyle, artık evden çalışmalar yönlendirilir hale geldi. Ortalama bir bilgisayar derecesine sahipseniz, sürekli olarak her sabah erken kalkıp onca yolu çekip işe gitmek istemiyorsanız, bilgisayardan çalışarak, ya evden çalışma sistemine geçmek isteyebilir ya da yine bilgisayar yardımıyla kendinize bir iş kurabilirsiniz.

Ancak, yeni iş kurmak istiyorsanız, evden işinizi kurmadan, mevcut işinizden ayrılmamak sizin için daha iyi olur. Bunun nedeni hala ödemek zorunda olduğunuz faturalarınızdır. Evden çalışmanın yararı oldukça fazla. Yol masrafları, ofise giderken her gün yeni kıyafet giymek, gıda masrafları gibi pek çok masrafı ödemek zorunda değilsiniz. Kendi programınızı kendiniz yapabilirsiniz. Çalışma saatlerinde özgürsünüz.

Para ve zaman değerli varlıklardır. Değişen iş piyasasının size nasıl fayda sağlayacağını da düşünmeye değer. Uzaktan çalışma pozisyonlarını kontrol ederek, geleneksel istihdam modelinden çıkın.

Yeni İş, Yeni Öncelikler

Herkesin kişisel hayatında bir takım öncelikleri vardır. Kişisel hayatınız, kariyeriniz boyunca değişecek ve iş değiştirmek, değişen finansal ihtiyaçları karşılamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, bir aile planlıyorsanız, ücretli babalık izni şarttır. Bununla birlikte, işverenlerin belli bir kısmı bu avantajı sunmaktadır.

Başka bir örnek olarak, emeklilik için tasarruf, yaşlandıkça daha büyük bir öncelik haline gelmektedir. 20’li yaşlarda bunu görmezden geldiyseniz, tasarruf yapmaya yetişmenize yardımcı olacak cömert bir işveren katılımı eşleşmesi aramalısınız. Hayatınızda en fazla değeri sağlayan, çalışanlara sağlanan faydaları göz önünde bulundurun ve kişisel ihtiyaçlarınızı destekleyen bir işveren bulun.

Profesyonel Can Sıkıntısı

İşyerinde işlere kayıtsızlık, bir kariyer katilidir ve kendinizi işlere karşı ilgisiz hissediyorsanız, yeni iş fırsatları göz önünde bulundurmanız akıllıca olur. Monotonluğu yok etmek, ilgi alanlarınıza ve profesyonel potansiyelinize uygun bir kariyer değişikliği arayın. Becerilerinizi değerlendirin. Size, işyerinde bir amaç hissi veren şeylerin bir listesini yapın ve sahip olmanız gereken şeylerle eşleşen şirketleri veya nişleri hedef alın. Kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız, bu liste kişilik özelliklerinize göre yararlı bir rehberlik sağlayacaktır.

Rekabet Avantajı

Yapılan bir yurt dışı kaynaklı ankete göre, işleri birkaç yılda bir değiştirmek, uyarlanabilirlik ve inisiyatif gerektirir ve işverenlerin büyük yüzdesi bu iki özelliğe değer verir. İşe alım yöneticileri, iş hunilerinin motivasyon, hemen katkıda bulunma arzusu ve verimli çalışma becerisi gibi belirli temel nitelikleri sergilediklerini fark ederler. Performans destekleri uzun ömürlülük sağlar ve en iyi şekilde tekliflerin gelmesini sağlayabilir.

İş değiştirmek, yeni bir iş istemek, rahatsız edici ve açıkçası korkutucu olabilir ancak en iyi çalışma konfor bölgelerimizin dışında yapılır. Uzun vadede iş değiştirmenin avantajlarını düşünün. Gelişen bir pazar, yeni iş imkânları sunarak size destek verecektir.

Yeni İş İstemek İçin Nedenler

Mevcut işinizde, ne kadar uzun süre kalmaya devam ederseniz sizi, kendi kendini büyütme arayışına sokmak için o kadar fazla enerji gerekecektir. Değişim zordur, ancak iş değiştirmek, hem kişisel, hem de profesyonel büyüme için gereklidir. Mevcut işinizle övünüyorsanız veya daha düşük ücret alıyorsanız, bu da daha başarılı olmanızı engelliyor olabilir.

Değişim zordur, ancak faydaları, hem profesyonel hem de kişisel olarak asla hayal bile edemeyeceğiniz şekilde karşılığını verir. Yaptığınız işi beğenip, rahat hissetseniz bile, işinizi birkaç yılda bir düzenli olarak değiştirmeyi planlamalısınız.

İşyerinde Kavga Çıkartıyorsun ve Bu Problem Yaratıyor

İster iş, ister kişisel yaşam olsun, kavgacı davranışlar sergilemek, büyük problemlere yol açabilir. Kavgacı tutumlarınız, artık işinizden memnun olmadığınız, işlerin sizin istediğiniz şekilde yapılmadığı ve artık çalışanlara tahammülünüz kalmadığı, uzun yıllar çalışmanıza rağmen sizin yerinize yeni gelen bir başkasının terfi alması gibi pek çok şeyle yorumlanabilir. Bu, belki de uzun yıllar aynı işyerinde çalışıyor olmanın verdiği dezavantajlardır.

Bu durumda, yapmanız gereken artık kendinize başka iş olanakları aramak olmalıdır. Çünkü hem kendinize hem de başkalarına zarar vermeye başlayabilirsiniz. İşinizden memnun değilseniz, değiştirmeyi düşünme zamanı geldi demektir.

İşyerinde Uzun Süre Çalışmak

Birçok profesyonel çalışan, işyerinde rahatlık alanı bulduğundan, uzun süre o işyerinde çalışmaktadır. Bu, hemen tehdit edici gibi görünmese de, işteki rahatlığın can sıkıntısına dönüştüğü bir zaman gelecek. İşyerinde ne kadar uzun süreli kalırsanız, kendinizi büyütme arayışına sokmak için, o kadar çok enerji harcamak zorunda kalırsınız. Bu yüzden kariyer değişikliği için fazla beklememeniz gerekir. Harekete geçmelisiniz.

Aynı İşte Kalarak Para Kaybetmek

İki yıldan daha uzun süre bir işyerinde çalışmak, maaşınıza ve değerinize zarar verebilir. İşinize temel bir maaş ile başlıyorsanız, yıllık ücret artışınız, bu sayının belli bir yüzdesine dayanacaktır. Yüzde 10 veya yüzde 20 gibi. Yani yöneticinizin maaşınızı ne kadar artıracağı konusunda bir sınır vardır.

Bir işte uzun yıllar çalışmanın bir avantajı, deneyim sahibi olmak, tecrübe kazanmaktır. Ayrıca bu yıllar boyunca aldığınız eğitimler de CV’nize olumlu yansıyacaktır. Bu da işinizi değiştirmek istediğinizde, daha yüksek bir maaş ile başlangıç yapabileceğiniz anlamına gelir. Profesyonel insanlara her zaman ihtiyaç duyulur ve işe iyi bir maaş ile başlayabilirler.

2020 Yılı ve İş Değiştirmek

2019 yılında iş değiştirmek fırsatını kaçırdıysanız, 2020 yılı ve sonrasını en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Pek çok şirket, yetenek avında ve kendileri için uygun olan, en iyi personeli bulmak için ilanlar veriyorlar. Acil bir değişim hissetmiyorsanız da yeni iş arayabilirsiniz. İş değişikliği için en uygun zaman, bir değişikliğe acil ihtiyaç duymadığınız zamanlardır. Acil iş değiştirme ihtiyacı, sizde baskı oluşturacak ve vasat teklifleri kabul etmek, mevcut pozisyondan çıkmak için gereksinimleri azaltma olasılıklarının, daha yüksek olacağını gösterir.

Kişiler, işyerindeki pozisyonlarda ilerlemeyi bırakır. Sonunda kendilerini acilen yeni bir işe ihtiyaç duydukları bir durumda bulabilirler. Değerinizden daha düşük bir rolü kabul etmek yerine, bir profesyonel olarak, bulunduğunuz rolün kendisine meydan okuyan rollere geçmeye çalışmalısınız. Bu durum, nihayetinde geleceğinize yapılan bir yatırımdır.

Yeni bir iş istiyorsanız, bazı becerileri öğrenmeniz gerekmektedir. Eğitim kurslarına gidin, mümkünse bir ya da birkaç yabancı dil öğrenin. Hızla yeni beceriler öğrenen, çeşitli yerlerden ve durumlardan deneyim kazanan insanlar, geleceğin mesleklerine daha çok adapte oluyor. Mevcut rolünüzdeki aynı pozisyona bakmak yerine, daha uygun olabilecek kariyerleri bulmak için ilgi alanlarınıza uygun araştırmalar yapmalısınız. Zorluklar ve uyarılma olmadan, uzun süre aynı işte kalmak, öğrenmeyi ve yeni iş başlatmak için daha fazla hedeflemeyi bırakmanızı sağlayacaktır.

Yeni İş İlanları

Eğer sizde geleceğinizi planlamak için yeni bir iş arayışı içerisindeyseniz, Kobi Vadisi İK desteğinden faydanalabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken; iş ilanları sayfasını ziyaret ederek kriterlerinize en uygun ilanları inceleyebilir, anlık olarak iş başvurunuzu gönderebilirsiniz.