Zor Nitelik Gerektiren Üretim İşlerinde Kalifiye Personel Açığını Yönetme

Kalifiye Personel Sorununu Çözmek

İşletmeler devam eden üretim süreçleri boyunca işe alım zorlukları yaşarlar. Mevcut üretimdeki işlerde gerekli olan becerilerle, mevcut çalışanların sahip oldukları beceriler arasında dengesizlikler yaşanabilmektedir. Yapılan bir çalışmada, Amerikalı üreticilerin 2025 yılına kadar 3,5 milyon iş pozisyonunu doldurmaları gerekeceği, ancak kalifiye üretim işçileri eksikliğinden dolayı 2 milyon pozisyonun doldurulmayacağı öngörülmektedir. Bunun sebebi çok sayıda kalifiye personel emekli olmakta ve işlerini yapabilen genç işçiler işgücüne yeterli oranda katılmamaktadır. Aynı çalışmaya göre, makinelerin, operatörlerin ve teknisyen gibi kalifiye kişiler işgücünden ayrılmaya devam ederken bulunduğu sektörü de olumsuz yönde etkilemektedir.

İşe Alım Uzmanları

İşe alım uzmanları bu zorluklarla baş etmek için işe alım ve yerleştirme çözümleri üretmeye çalışmalılardır. Çünkü kalifiye üretim işçilerinin eksikliğinin yıldan yıla tırmanmaya devam etmektedir. Ve istatistik çalışmalara göre bu eksiklik son yedi yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Bu çalışma yerinin doldurması zor üretim işlerini yapabilen personelleri, işletmeye almak için atılması gereken adımları belirlemekle başlanabilir.

Üretim işletmelerinin, kalifiye personel açığını kapatırken somut olarak atabilecekleri adımlar şu şekildedir:

İşyeri Kültürü

İşveren işçi arasındaki diolog, arz talep ilkeleri kadar basittir. İki farklı üretici benzer bir iş açtığında kalifiye aday,daha iyi bir kültüre sahip olduğunu düşündükleri kurumu seçerek oraya işbaşı yapmak ister. Seçim yaptığı işletmeye işbaşı yapsalar dahi, şayet işyeri kültüründen memnun kalmayan yetenekli bir makinist başka bir fırsat için istifa edebilir iş yerinden ayrılabilir. Görüşme aşamasından çekici bir iş teklifi sunmak, bir adayın ilgisini çekebilir ve bu görüşme, adayın beklediği olumlu işyerini kültürü görmesine fırsat sunabilir. Açıkçası, insan kaynakları liderleri ve işe alım uzmanları günlük işyeri kültürünü kendi başlarına geliştiremezler. Kültürü iyileştiren yeni politikalar uygulamak için fabrikadaki operasyon liderleri ve diğer yöneticilerle birlikte çalışmaları önemlidir.

Şayet çalışanlar, çalışmalarını anlamlı buluyorlarsa, işleri ile daha da meşgul olacaklardır. Operatörler ve teknisyenlerin müşteri için tasarlanan bir ürünü görmeleri şirkete bağlanmalarında etkili olur. Çünkü bu çalışanların emeklerini sonuçlarına bağlayan politikalar oluşturulmasını sağlar. Üreticiler için, pozitif kültür yaptıkları şeylerin önemini takdir etmek anlamına gelir.

Bölgedeki ticaret okullarıyla irtibatta olmak

Meslek okulları ile irtibatta olmak bir topluluk veya bölgenin genel işgücüne hazır işgücü geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Bu okullarla yapılan bilgi aktarım ortaklıkları ayrıca, kariyerlerinin başında kalifiye üretim işçilerini bulmak ve işe almak için hazır işe alım platformları olarak da hizmet vermektedir. Makineciler, operatörler ve teknisyenler için bu özellikle önemlidir. Bu işlerin açık kalmasının temel nedeni, daha fazla kıdem sahibi işçilerin emekli olması ve yeni işçilerin henüz saflara katılmamasıdır. Güçlü bir kültür ve güçlü kariyer fırsatları sunulduğu sürece, okuldan kariyere giden bir bağlantı kurmak ve yetenekli personeller için firmayı cazip hale getirerek o işe dair çalışma isteği oluşturmak mümkündür.

Not: sizde şirketinizde personel bulma sorunu yaşıyorsanız, Kobi Vadisi İK desteği ücretsiz iş ilanı vererek yeni personellere ulaşabilirsiniz.

Sosyal projelerine katılmak

Askeri kariyerleri boyunca, birçok kişi özel ekipman konusunda ileri düzeyde eğitim görmektedir. Bu beceriler genellikle işleme gibi kalifiye üretim işlerine aktarılabilir. Ek olarak, bireyler ordudan sivil hayata geçerken, yeni ve ödüllendirici kariyer fırsatları ararlar. Meslek okulları ve toplum kolejleri ile ilişkiler geliştirmenin yanı sıra, bölgenizdeki askeri üslere de ulaşabilir, onların kurduğu sosyal ağlarından üye olabilirsiniz. Ayrıca, kurumlarla çalışmalı ve gazilerin sivil hayata dönmelerine ve işlerini güvence altına almalarına yardımcı olmak için tasarlanmış etkinliklere katılabilirsiniz.

İşveren iş arayanların katıldıkları fuarları ziyaret etmek

Belirli dönemlerde işkur gibi kurumlar yanında, farklı şirket gruplarının insan kaynakları yöneticilerinin iş – işveren buluşmalarına fırsat tanımak için gerçekleştirdiği fuarlara katılmak her iki taraf için eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Kalifiye bir personele yeni iş fırsatları sunarken, firmalar içinde ihtiyaç duydukları kalifiye personellere ulaşmada fırsatlar sunan bu fuarlar hemen hemen düzenli olarak her şehirde yapılmaktadır. Bu fuarları takip ederek işletmeniz için kalifiye personellerle yüz yüze görüşmeler sunan bu fuarlar etkili bir personel seçme etkinlikleridir.

Yetenekli Personel Açığı

Yetenek açığı önümüzdeki yıllarda işe alım kararlarını etkilemeye devam edecektir ve kalifiye personel sıkıntısı giderek artacaktır. Kuruluşunuzun kültürünü geliştirmek, topluluğunuzdaki ortaklarla bağlantılar kurmak ve sosyal ağlar katılmak yarının makinistlerini, operatörlerini ve teknisyenlerini bulmaya ve işe almaya yardımcı olabilmektedir.