Yıllık Kazançları Dudak Uçuklatan Meslekler

Bazı meslekler vardır, yıllık kazançlarını duyduğunuzda hayretler içinde kalırsınız. Bir yıllık kazançları, bir işçinin ya da bir personelin 10–20 yıllık kazancı. Belki de o parayı asla kazanamazsınız.

Kariyer sitelerinin öncülerinden Linkedin’in yaptığı araştırma sonucu en çok kazandıran meslekler belirlenmiş.

Meslek Seçimi Yaparken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Önceden insanlar bir meslek seçerken, kendilerine uygun ve mutlu olacakları meslekleri tercih ederken artık bu devran değişti. İnsanlar, hayat şartlarının pahalılaşması, mal ve ürünlerde fiyatların artması, hizmet ücretlerinin artması nedeniyle artık para kazandıracak mesleklere yönelir oldu.

En Çok Kazandıran Meslekler

Linkedin’in yaptığı araştırmaya göre en çok kazandıran meslekler şunlar. Ücretler Türkiye bazlı değil dünya genelinde araştırılmıştır. Ancak biz bu mesleklerin neler olduğunu ve Türkiye’de aldıkları maaşları da derledik:

  • Anestezi Uzmanı

Dünyanın en çok kazandıran mesleklerinin ilk sırasında anestezi uzmanı geliyor. Anestezi uzmanları, hastaya ameliyat esnasında anestezi işlemi yapar. Hastayı ameliyata hazırlar. Ameliyat öncesinde ve sonrasında hastaların solunum, kalp basıncı, böbrek ve beslenmeleri gibi önemli fonksiyonları da düzenler.

Hasta ameliyata hazır değilse, tedavi programı uygular. Yoğun bakımdaki hastaların bakım ve tedavisini yapmak, hastanın acı duymasını ve ağrı çekmesini önlemek gibi işleri de anestezi uzmanları yapar.

Anestezi doktoru olmak kolay değil. 6 yıllık tıp eğitimi, Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanmak ve anestezi bölümünde 4 yıl daha eğitim görmek gerekiyor. Yani 10 yıllık bir eğitimden geçiliyor.

Anestezi uzmanları Türkiye’de devlet hastanelerinde 5–10 Bin TL. arası, özel hastanelerde ise 10 bin TL. ile işe başlanıp daha sonra 40–50 bin TL. gibi bir ücret almaktadır. Yıllık kazanç ise 480 bin TL. dir. Bu ücret Türkiye için geçerli.

ABD’de yaşayan bir anestezi uzmanı doktorun kazancı ise kıdemlerine göre değişiyor ve en çok yıllık 350 bin $ kazanıyorlar. Yani Türk parasının bugünkü değeriyle 1.994.720,00 TL.

  • Cerrah

Cerrahlar da tıpkı anestezi uzmanları gibi uzun bir eğitim döneminden geçiyor ve iyi bir cerrah olmak hiç kolay değil. Cerrahlar ameliyat ve operasyonlar yapıyor. Ancak Türkiye ve ABD olarak aldıkları ücret farkı dağlar kadar.

Türkiye’de bir özel hastanede çalışan cerrahların aylık maaşı ortalama 15 Bin TL. civarında. Bu da yıllık 180 bin TL. demek.

ABD’de çalışan bir cerrahın yıllık kazancı ise 340 bin $, Türk Parası ile 1.938.402,90 TL.

  • Küresel Pazarlama Direktörü

Küresel pazarlama direktörleri, markaların ülkelere yaptıkları operasyonları yöneten kişidir. Ünlü markalar artık dünyaya yayımlı çalışmalarını hızlandırdı. İş yapacakları ya da şube açacakları ülkeleri belirleyip, tüm iş operasyonları için küresel Pazarlama Direktörlerini devreye sokuyor.

Küresel pazarlama direktörlüğü ülkemizde pek gelişen bir meslek değil ancak özel sektörde maaşları 2.500 ila 10.000 TL. arasında değişiyor. ABD bazlı olarak bakarsak bu meslek erbapları oldukça iyi kazanç elde ediyor. Yıllık kazançları 155 bin $,yani 883.634,08 TL.

  • Kıdemli Yazılım Mühendisi

Devir teknoloji devri ve teknoloji işiyle uğraşanlar ve özellikle işinde uzman olanlar, çok iyi paralar kazanıyor. Bilgi teknolojileri ve mobil uygulamalar artık bizi sarmış durumda. Yazılım mühendisleri insan hayatını kolaylaştıran işlere imza atıyor ve dünya bazında iyi kazanıyor. Kıdeme göre kazanç artıyor tabi. Türkiye’de bir yazılım mühendisinin yıllık kazancı 48 bin TL. iken yurt dışındaki yıllık kazançları 150 bin $, yani 855.175,75 TL.

  • Patent Avukatlığı

Avukatlık her daim gözde mesleklerden biri ancak bazı branş avukatları diğer meslektaşlarına oranla daha fazla kazanıyor. Şirketlerin patent ve isim hakları ile uğraşan patent avukatlarının da kazancı oldukça yüksek.

Türkiye ‘de iş yaptıkları şirkete göre aldıkları ücretlerin belirlendiği patent avukatları, yurt dışında bir ülkede çalıştığında yıllık kazancı 180 bin $’a kadar yükseliyor. Bu da Türk parası ile 1.027.460,00 TL. demek.

  • Satış Müdürü

Bir şirketin en önemli unsuru yaptıkları satışlardır. Satış müdürleri, şirketlerin hedef pazarlarını yönetir. Oldukça iyi kazanç elde ediyorlar. Türkiye’de yıllık kazançları çalıştıkları şirkete göre değişiyor. Yurt dışında çalışan bir satış müdürü kazancı ise 140 bin $, yani 800 bin TL. ye yakın.

  • Bilgi İşlem Müdürleri

Yazılım mühendisi açıklamamızda olduğu gibi, teknoloji alanında çalışan insanlar çok daha fazla kazanıyor ve kazançları her yıl artıyor. Teknoloji şirketlerinin IT müdürleri de bu paydan nasibini alanlardan. Türkiye’de şirkete göre aylık ve yıllık kazançları değişen IT müdürleri, yurt dışında 115 bin $ yani 665 bin TL. kazanıyor ve bu kazançlar sürekli artış gösteriyor.

(belirtilen TL cinsindeki fiyatlar, yazımızın paylaşıldığı dönemdeki döviz kuru baz alınarak hesaplanmıştır)