İş Hayatında Belirsizlikler Karşısında Olumlu Olmanın Önemi

Bir kişinin belirsizlikle baş etme kabiliyeti birçok faktörden etkilenir. Yaş itibari ile olgun ve tecrübeli olan kişiler karşılaştıkları belirsizlik durumlarıyla daha iyi başa çıkabilirler çünkü daha fazla belirsizlik yaşamışlardır. Bu noktada demek ki bu belirsizlikleri aşabilmeyi başarabilmişler ve bu güne gelmişler diye düşünülebileceği gibi belki de her şey yolunda gitti ve olması gerektiği gibiydi şekline de de düşünülebilir. Bilinen bir gerçek vardır ki; inanç ya da maneviyat konusunda daha güçlü olan kişiler belirsizlik konusunda daha rahat olabilirler, çünkü daha geniş bir bakış açısına sahiptirler.

Yaş ve dini faktörlerini bir kenara koyduğumuzda, bir kişinin belirsizlikle başa çıkma kabiliyeti dış koşullara bağlı değildir. Kişinin düşüncelerine bağlıdır ve düşünceler kişinin yaşam tecrübesini yaratır. Bir olaya endişeli ve şüpheci yaklaşmak endişeli duygular doğururken, umutlu düşünceler de umutlu duygular doğurmaktadır. Tabii ki, kişinin kontrolü dışında endişe ve sıkıntıya neden olabilecek durumlar da vardır. Mesela doğal afetler, beklenmeyen ölümler, finansal istikrarsızlık gibi koşullar kontrol dışı endişe yaratacak sebeplerden bazılarıdır. Bu olaylar bizim kontrolümüz dışında olsa bile, bizim reaksiyonlarımız üzerinde kontrole sahiptir. Çünkü gerçeklik kişinin düşüncelerine dayanmaktadır.

Örneğin, bir kişi bir iş arkadaşına, çalıştığı şirkette işten çıkarmalar planlandığını duyduğunu söylediğinde iki kişide gelirinin sekteye uğrayacağından dolayı temel ihtiyaçların karşılanması, borçları, çocuk ve diğer finansal sorumluluklarla ilgili paniğe kapılır. Ve yaşam koşullarının, çocuklarının öğreniminin riske gireceği gibi pek çok konuda endişelenmeye başlar. Fakat karşılaşılan belirsizlikler karşısında olumlu durmak bu dönemlerin sağlıklı ve başarılı şekilde aşamasında en önemli etmendir.

İşte belirsizlik karşında nasıl olumlu durulması gerektiğine dair bazı yaşam stratejileri:

Olumlu Bakış Açısını Korumak Temel Kuraldır

İşten çıkarılma haberlerine dair örneği göz önüne aldığımızda aynı haber karşısında kişiler farklı tutumlar sergileyebilir. Mesela biri çocuklarının ve sevdiklerinin sağlıklı olduğu için şükrederek hayatındaki olumlu yönlere bakarken, işten çıkarılmalar için endişelenmek yerine potansiyel yeni bulacağı iş hakkında heyecan duyabilir. Bu belirsizliği olumluya döndürme de etkili bir bakış açısıdır. Belirsizlikler karşısında pozitif kalmanın faydası, kişinin sadece kendini daha iyi hissetmesini sağlayan bir durum değildir, sonucu da etkilemektedir. Kişi pozitif olarak baktığında, çevresine de pozitif insanları toplamayı başarır ve onların olumlu destekleri alır. Şayet bir kişi olumlu kalabilir ve zihnini kriz düşüncesinden uzak tutabilirse, sorunlara çözüm bulmak ve kilit sorunları çözmek için çok daha fazla şey yapma şansını bulur.Bu, tüm hayatta ve iş dünyasında geçerli bir durumdur.

Belirsiz Zamanlar İçin Tavsiyeler

Kişi kendini belirsiz bir durum içinde veya krizde bulursa, ekibi, kendi ve müşterileri açısından olumlu kalabilmek adına şu durumları gözden geçirmesi, belirsizliğin başarıyla aşılmasında yardımcı sağlar:

Şükretmek için sebepler bulmak

Durumun neden buraya geldiği konusunda sürekli düşünmek toksik bir koşuldur ve kişiyi sürekli gerer. Fiziki ve ruh haline zarar verir, doğru kararlar almasının önüne geçer. Bunun yerine şükredilebilecek birkaç konuyu akla getirmesi olumsuz düşünmenin önüne geçer. Şükreden bir akıl, daha sakin,huzurlu ve daha merkezli bir zihindir. Bu zihniyet, sağlıklı bir işyeri kültürünün birçok yönüne katkıda bulunur:

  • Daha iyi sonuçlar almada iyi bir işbirliği yapmak ve kararlar almayı sağlamak
  • Daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamak
  • Daha yüksek verimlilikle çalışan katılımı sağlamak
  • Daha fazla yaratıcılık ve yenilik
  • Zorluklar karşısında esneklik
  • Olumlu bir organizasyon ruhu

Çevreye olumlu kişileri toplamak

Yapılan araştırmalara göre ruh hali bulaşıcı bir durumdur. Bu yüzden kişinin kendini iyi hissettirecek kişileri yanında tutması ruh halini yükseltir. Bir ekip çalışmasında  ekip kültürünün ve ikliminin liderlerin tutumlarından büyük ölçüde etkilenmektedir. Her gün işe gittiğinde olumlu düşünen bir lider, ekibinin ruh halini yükseltir verimliliğini artırır dolayısıyla iş başarısını yükseltir. Tabi bu kişi ev yaşamına da bu ruh halini yansıtacağından olumlu enerji vererek onların da olumlu düşünmesini sağlar.

Fiziksel olarak kendine bakmak

Uyku kalitesi düşen, düzenli ve dengeli beslenmeyen biri daha fazla negatif olma eğilimindedir. Kişinin fiziksel durumu düşüncelerinde önemli bir rol oynar. Yorgun, bitkin ve bakımsız görünen biri düşük ruh hali ve negatif düşüncelere karşı savunmasız kalır. Zihinsel olarak güçlü olmak için fiziksel olarak da en iyi şekilde olmak gerekir.

Hayatta olduğu gibi iş dünyasında, kişilerin karşısına tatsız sürprizler ve zorluklar sürekli olarak çıkmaktadır. Böyle bir durum karşısında  olumlu ve sakin olarak durup, düşünmek, karar vermek, daha etkili bir şekilde yeniden harekete geçmek için bilinçli kararlar almayı sağlar.