Uzun Süreli Aradan Sonra İş Nasıl Bulunur?

Uzun Bir Süreden Sonra Yeni İş Aramak

Uzun süreli işsizliğin ardından yeni bir iş bulmak kolay değildir. Bir çocuğu büyütmek, eğitiminize devam etmek ya da başka bir sebep için zaman ayırmış olsanız da, tekrar iş hayatına geri dönmek isteyebilirsiniz. Uzun süredir işsiz olduktan sonra, çalıştığınız yıllar çok geride kalmış olsa bile, iş bulmanıza yardımcı olacak bazı çalışmalar yapabilirsiniz.

Bu çalışmalar ile ilgili bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz;

Uzun Zamandan Sonra Çalışmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Öncelikle, hızlı bir şekilde işe alınmak istiyorsanız, iyi bir ön yazı, Cv ve mülakat gibi, bu üç alanın tümü için bir plana ihtiyacınız olacaktır.

1- Ön Yazı Hazırlamak

Bir ön yazı istihdamdaki boş geçirdiğiniz dönemi  ve uzun vadeli işsizliğin sebeplerini ele almak istediğiniz ilk yerdir. Bu bölümde son işinizden neden ayrıldığınızı da dâhil olmak üzere, ne olduğunu açıklamak gerekir. Daha sonraki adımda iş ile alakalı kalmak ve becerilerinizi keskin tutmak için neler yaptığınızı anlatmalısınız. Şayet hiçbir şey yapmadıysanız, bir an önce bununla ilgili bir çalışma yapmalısınız. Bu çalışmalar, çevrimiçi bir kurs bulmak, bağımsız bir proje başlatmak ya da serbest çalışan bir müşteri bulmaya çalışmak ya da danışmanlık yapmak olabilir.

Becerilerinizi taze tuttuğunuzu işverenlere gösterebilirseniz, bu işe alınmanıza gerçekten yardımcı olacaktır! Birkaç ay ya da yıl boyunca işsiz olmanızın bir sebebi varsa, nedenin çözülmüş olduğunu açıkça belirtmeniz gerekir.Aksi takdirde, istedikleri saatte çalışamayacağınız için endişeleneceklerdir.

2- İşsizlik Sonrası Özgeçmişinizi Hazırlamak

Özgeçmiş ile ilgili hazırladığınız ön yazınız, iş özgeçmişinizle ilgili herhangi bir açıklamanıza yardımcı olacaktır, fakat özgeçmişinizde de yapabileceğiniz bazı çalışmalar mevcuttur. Mesela yazarken açıklamalarda yıllar ve aylar yerine sadece yılları kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, bazı boşlukların biraz daha kısa görünmesine neden olabilir, ancak işverenlerin önceki çalışma tarihleriniz hakkında daha fazla soru sormalarına neden olabilir. Bu şekilde yazmanızın bazı yararlarının yanında bazı riskleri de vardır ama denemeye değerdir.

Ayrıca, işi almak yaptığınız etkinliklerden para almamış olsanız bile, özgeçmişinizde taze / güncel kalmak için yaptığınız her şeyi yazabilirsiniz. Bu, gönüllülük, serbest çalışma, profesyonel çalışma, ders alma, vb. gibi her şeyi içerebilir. Becerilerinizi sürdürmede aktif olduğunuzu gösterin. Burada dikkat etmeniz gereken hassas bir konu vardır. Bu da yetenekleriniz hala kullanmaya devam etseniz bile çok uzun süre geçtiği için işveren yeteneklerinizi ve bilgilerinizi kaybettiğinize dair endişe yaşayacaktır. Bakıldığı zaman yetenek ve bilgilerini kaybetmeyen biri olarak bu adil bir düşünce gibi gelmeyebilir ama işverenlerin bu gözle baktığı bir gerçektir.

3- Uzun Süreli İşsizliğe Dair Soruları Cevaplama

Özgeçmişinizi hazırladıktan sonra yapılacak görüşmede uzun vadeli işsizliğinizle ilgili sorularınızla yüzleşmeye hazır olmanız gerekir. Burada ön yazınız ile aynı hareket etmelisiniz. Son işinizden neden ayrıldığınızı ve o zamandan bu yana uzun süreli işsizlik dönemine neyin neden olduğunu açıkça açıklamaya hazır olmalısınız. Ve şimdi neden tekrar iş hayatınıza dönmek istediğinizi ve firma için neden uygun olduğunuz konusunda da bilgi vermelisiniz.

Bu boş geçirdiğiniz zamana sebep olan bir sağlık sorunu, aile sorunu veya başka herhangi bir şey olabilir. İşten ayrılma sebebinizle ilgili sorulan sorulara sakince cevap vermeli ve aklınızı bu konu ile meşgul etmemelisiniz. Çünkü sonrasında iş sorumlulukları ile ilgili bölüme geçmelisiniz.

Uzun Süreli Bir Aranın Ardından İş Bulmada Sosyal Ağlar Büyük Avantajdır

Sosyal ağlarda iletişim kurmak, genellikle iş bulmak için en hızlı ve her zaman en etkili yollardan biridir. Ve uzun vadeli işsizliğe girdiğiniz zaman, daha da etkili olabilir. Çünkü uzun zaman işsiz kalmanız işvereni ya da İK yetkilisinin tereddütle yaklaşmasına neden olabilir. Ortak tanıdığınız biri ve işveren tarafından güvenilen bir kişi sizi doğrudan tanıttığında veya size bir pozisyon önerdiğinde, işveren size çok daha fazla güvenir. Bu, sizi işe almalarını garanti etmese de, kesinlikle görüşme şansını arttırır. Bu yüzden herkese iş aradığınızı söylemeli ve iletişiminizi sürdürmelisiniz.

Aynı Anda Birçok İş Başvurusunda Bulunun!

Uzun süreli işsizliğin ardından iş bulmak daha da zordur ama asla imkânsız değildir. Ancak, iş bulma şansını artırmak için birçok iş başvurusunda bulunmanız gerekir.Ağınızdaki herkese iş arama yaptığınızı söylemek, web sitelerinden doğrudan işverenlere başvurmak ve bir veya iki iş platformunda arama yapmak dâhil olmak üzere bir yöntem kombinasyonunu deneyebilirsiniz. Muhtemelen en uygun olduğunuzu düşünen bir işveren bulmak için en az birkaç işte mülakatı yapmanız gerekecektir. Ve hepimiz biliyoruz ki, genelde sadece bir mülakat yapmak için birçok işe başvurmanız gerekir. İş Aramak

Uzun süre işsiz kaldıktan sonra bir iş teklifi almak istiyorsanız, onlara becerilerinizin güncel olduğunuzu, işlerini öğrenmeye ve hemen yardım etmeye başladığınızı göstermeniz gerekir.