Çocuk Yetiştirdikten Sonra İş Hayatına Nasıl Geri Dönersiniz?

Çocuk Büyüttükten Sonra İşe Dönmek

Çocuk yetiştirdikten sonra işe geri dönmek zor ve endişe verici olabilir. Ancak günümüzde çoğu kadın çocuklarını yetiştirdikten sonra çeşitli sebeplerden dolayı iş hayatına geri dönmek istemektedirler.

Bu süreci kolay aşmanızı sağlayan bazı fikirleri bu yazımızda bulabilirsiniz;

Son İşinizden Ayrılma Sebebiniz Konusunda Net Olun

İşverenlerle iletişim kurduğunuzda, geçmişiniz ve mevcut durumunuz hakkında açık ve net olmak doğru bir harekettir. Fakat son işinizden vazgeçme kararınız için asla mahcup şekilde davranmayın. Bebek sahibi olduktan veya çocukları büyütmek için zaman ayırdıktan sonra işe dönmeyi düşündüğünüzü ve bunun sizin için doğru karar olduğu konusunda net tavırlar takının. Ardından, işinize dönmenize izin vermek için durumunuzun nasıl değiştiğini ve yeni bir rolde neye katkıda bulunabileceğinizi göstermeniz gereken bir açıklama yapın.

Neden Tekrar Çalışmak İstediğinizi Vurgulayın

İşverenler, şimdi işgücüne geri dönmenize izin vermek için neyin değiştiğini kesinlikle bilmek isteyeceklerdir. Bu yüzden işten ayrılma zamanınızın nedenini açıkladıktan sonra, çocuklarınızı büyüttüğünüzü ve işe %100 geri dönmeye hazır olduğunuza işvereni ikna etmeye hazır olun. Bu, gün boyunca evde sorumlulukları devralan bir eş veya bakıcı ya da çocuklarınız gün boyunca okulda olacakları yaşa erişmiş olabileceği gibi bir açıklama olabilir. Burada işverenin diyeceği bir şey yok, ancak işverenler şimdi tam zamanlı bir programa hazır olabileceğinizi bilmek isteyeceklerdir. Bu onlar için çok önemlidir. Çünkü sizi işe almak için kaynak ve enerji harcayacaklardır ve yatırımın akıllıca olduğundan emin olmak isterler.

Becerilerinizi Güncel Tutmak İçin Ne Yaptığınızı Gösterin

İş hayatından ayrı olduğunuz süreçte bilginizi ve yeteneklerinizi, güncel tutmak için herhangi bir şey yaptıysanız, ön yazınızda, özgeçmişinizde ve mülakatta bundan bahsetmeniz gerekir. Mesela bu güncelleme, lisans ya da sertifikaların korunmasını ya da sektörünüz için bir konuyla ilgili çevrimiçi bir kurs almayı da içerebilir.

Becerilerinizin ve Deneyimlerinizi Vurgulayın

İşveren, ilk telefon görüşmesinden sonra, işe geri dönme nedenleriniz hakkındaki sorularına cevap almalıdır. Ondan sonra, konuşmayı işlerine yeniden odaklamak ve becerilerinizin açık olan pozisyonda onların işine nasıl işe yarayacağını açıklayarak devam edin. İşe alım kararında burası önemli bir detaydır ve sonucu etkileyecektir.

Diğer İş Arayanların Önüne Geçin

Tereddüt etmeden bana kendinden bahset ve neden bu pozisyona başvurdunuz? Gibi genel soruları yanıtlamaya %100 hazır olduğunuzdan emin olun. Mülakatta harika bir ilk izlenim bırakırsanız, geri kalanı çok daha kolay olacaktır. Bu süreçte işverenler bu tip sorular sormaya bayılırlar.

İletişim Ağları

Şirketler tanıdıklarından ve güvendikleri birinden sizin hakkınızda tavsiye alırlarsa sizinle görüşme olasılıkları daha yüksektir. Çevrimiçi olarak 100 pozisyona başvurabilir ve yalnızca birkaç kişiden geri bildirim alabilirsiniz. Ağınızda sizi işverenlerine tavsiye edecek beş kişi bulursanız, muhtemelen bu iki, üç veya dört mülakat alacaksınız demektir.Bu nedenle, ağınızdaki insanlara şimdi işe döneceğinizi söylediğinizden emin olun ve alakalı olabilecek fırsatları bilip bilmediklerini sorun.

Sabırlı ve Kalıcı Olun

Çocukları büyütmek için zaman ayırdıktan sonra işe geri dönmek istiyorsanız, özellikle bu sinir bozucu bir süreç olabilir. Doğru olan işi bulmak birkaç ay veya daha uzun sürebilir. Elbette geçirdiğiniz süreçte her firma sizin önerilen pozisyon için uygun olduğunuzu düşünmeyecektir fakat bunu sorun etmeyin. İş aramalarınızı bitirmek için yalnızca bir işe ihtiyacınız vardır, önemli olan seviyeyi korumak ve birkaç başarısızlık ya da hayal kırıklığıyla karşılaştığınızda pes etmemektir.

Bir görüşme yaptığınız zaman çok heyecanlandığınızda ve bir reddedilme ile karşı karşıya kaldığınızda cesaretiniz kırılmasın. İş ararken reddedilmek gibi olumsuzluklarla karşılaşmak herkesin başına gelir ve bu durum sadece iş aramanın bir parçasıdır. Bu nedenle kontrol edebileceğiniz özgeçmişiniz, ön yazınız, görüşme hazırlığınız, zihniyetiniz ve tutumunuz gibi parçalara odaklanın ve işlemi tekrarlamaya devam edin. Muhakkak eninde sonunda bir iş bulacaksınız. Ayrıca işverenlerle görüşmelerinizde ısrarcı olun ve görüşme sonrası geri bildirim almak için takip etmekten çekinmeyin. Yani, ısrarcı olun ve pes etmeyin.

Çalışmak isteyen bir anne olarak, tüm kontrol edebileceğiniz şeylere odaklandıktan sonra bile zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Ama pes edemezsiniz! Çünkü anne olmak demek sorumlulukların katlanarak artması demektir ve başarısız olmaya hakkınız yoktur.