Uzaktan Çalışmak

Uzaktan Çalışmanın Faydaları

Covid-19 salgınının hayatımıza girmesi ile birlikte uzaktan çalışma iş dünyasının geneline hakim olmasıyla işyerlerinin birçoğu evden çalışma modeline yani uzaktan çalışma sistemine geçmiş oldu. Salgından önce de uzaktan çalışma prensibi ile çalışan sektörler tüm iş dünyasının %50’sinden az iken pandemi ile birlikte bu oran %50 ve üzerine çıkan bir konuma gelmiştir. Bulut hizmetleri, mobil platformlar, video konferans bağlantıları uzaktan çalışmayı mümkün hale getirince hem çalışanlar hem de işverenler için kabul edilir bir hal almıştır.

Üretim olmayan tüm iş kollarına mensup birçok sektörde uzaktan çalışma modeline uygundur. Örneğin, insan kaynakları, yazılım, eğitim, hukuk, pazarlama, haber, medya, spor, seyahat, telekomünikasyon gibi sektörler uzaktan çalışma iş modeline uygun sektörler olarak sıralanabilir. Ayrıca uzaktan çalışma iş modelinde esnek programlar, yarı zamanlı saatler ve serbest görevler sunan şirketler ve işlerle ilgili fırsat arayanlar için son derece elverişlidir.

Uzaktan Çalışmanın Avantajları

Her şeyde olduğu gibi uzaktan çalışma iş modelinin de kendine has artıları ve eksileri bulunur. Bu durum göz önüne alındığında bir ofis ortamından evden yani uzaktan çalışmaya geçiş yapmadan önce bu iş modelinin avantajlarını ve dezavantajlarını bilmeniz de fayda var.

Gelelim uzaktan çalışmanın size sağlayacağı avantajlara:

 • Her yerden ve her zaman çalışın: Uzaktan çalışma iş modelinde belli bir yere sabit kalarak ve belirli saatler aralığında çalışmak zorunda değilsiniz. Bu iş modelinde çalışanlar günün herhangi bir saatinde herhangi bir yerden çalışma özgürlüğüne sahip. Uzaktan çalışma iş modelinde geleneksel 9-17 ve hafta içi 5 gün sınırlaması geçerli değildir.
 • Gidiş – geliş trafik derdine son: Çalışanların çoğu saatlerini ofise gitmek için trafikte geçirmekten memnun olmaz. Uzaktan çalışmak işinize gitmek için uzun saatler trafikte geçirmekten kaçınmanıza imkân sağlar.
 • Esneklik: Bu iş modelinde kendi programınız olur dolayısıyla ofiste olduğunuzdan daha verimli olabilirsiniz. Evden çalışma modelinin size sunduğu esneklik aile hayatınız içinde uygun ve iyi gelebilir. Uzaktan çalışma modelinde işi bitirip önceden belirtilen son teslim tarihinde teslim ettiğiniz müddetçe evde ve özel hayatınızdaki işlerinizi yapma özgürlüğüne sahipsiniz demektir. Örneğin alışveriş, çocukları okula götürme, ev işlerini yapma, etkinliklere katılma gibi aktiviteleri gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.
 • Daha az maliyetli: Uzaktan çalışmak ulaşım ve öğle yemeği maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlayacağı gibi, iş gardırobu satın almanıza da gerek olmaz. Video konferans yapmadığınız sürece resmi kıyafet giymenize gerekmez.
 • Daha Sağlıklı: Uzaktan çalışanlar düzenli olarak günlük fiziksel egzersizlerini yapmanıza olanak tanır. Hasta iş arkadaşlarınızla görüşmek durumunda kalmayacağınız gibi siz hasta iseniz evde çalışırken kendinize bakma olanağına da sahip olabilirsiniz.
 • Daha az Kesinti: Uzaktan çalışma iş modelinde sosyalleşme ve ofis sohbetleri olmayacağından elinizdeki işe daha rahat odaklanabilirsiniz.

Uzaktan Çalışmanın Dezavantajları

Uzaktan çalışma iş modeli kulağa hoş gelse de avantajları kadar çalışanları zorlayabilen dezavantajları da bulunur. Bu dezavantajlar ise her iş modelinde yaşanacak türden dezavantajlardır. Siz de ofis ortamından uzaktan çalışma iş modeline geçmeyi düşünenlerdenseniz, uzaktan çalışma iş modelinin dezavantajlarını bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Gelelim uzaktan çalışma iş modelinin dezavantajlarına birlikte göz atmaya:

 • Yüksek öz disiplin ihtiyacı: Uzaktan çalışma iş modeli ya da evden çalışmak dikkat dağıtıcı konulara takılmamak için çok fazla özveri ve oto kontrol gerektirir. Uzaktan çalışma iş modelinde motivasyonunuzu ve odağınızı kaybetmeniz son derece kolaydır. Bu nedenle zaman yönetimi konusunda çok iyi olmanız uzaktan çalışma modeli için şarttır. Zamanını nasıl kullandığınız konusunda iyi olmanız ve ortamınızı sizi meşgul etmeyecek şekilde yapılandırmanız önemlidir.
 • Sosyal Yaşam Eksikliği: Uzaktan çalışanlar genel olarak kendilerini izole hissedebilir bunun nedeni iş arkadaşlarınız ve müşterilerinizle kolayca etkileşime geçebilirsiniz ancak bu durum yüz yüze olmakla aynı etkiyi yaratmaz. Bu hissiyatı engellemek için arada ofise gitmeyi deneyin ya da meslektaşlarınızla randevu ayarlayabilirsiniz.
 • Promosyon ve terfi konusunda yetersizlik: Uzaktan çalışma iş modelinde terfiler ya da kariyer geliştirme fırsatları yetersiz olabilir. Ofiste çalışanlar promosyon ve terfiler konusunda daha avantajlıdır. Yukarı hareketliliğe olan isteğinizi gösterip ifade etmeniz gerekir.
 • Teknolojiye tam bağımlılık: Uzaktan çalışma iş modelinde, uzaktan çalışan olarak ofis ve müşterilerle iletişim kurmak için e-posta, akıllı telefon, laptop vb. güvenmeniz gerekir. Uzaktan çalışmak için teknolojiye tamamen bağımlı durumdasınız. Bu nedenle de hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmanız önemlidir.
 • Akıl Karışıklığı: Uzaktan çalışma iş modelinde insanlar daha fazla iş\yaşam dengesinin keyfini çıkarmayı sağlayacağını düşünselerde durum aslında pek de öyle olmuyor. İşyeri ve ev alanı arasında uzaktan çalışma iş modelinde net bir ayrım olmadığından iş ve ev hayatı birbirine karışabilir. İşten öylece çıkıp, kendinizi sürekli akıllı telefonunuzu ve e-postalarınızı kontrol ederken bulamayabilirsiniz. Uzaktan çalışmanın son zamanların özellikle pandeminin de etkisiyle trend olduğuna şüphe bulunmuyor. E-posta ve akıllı telefon çağımızda bağlantıda kalmak hiç olmadığı kadar kolay ve birçok çalışan bunun yaşam kalitelerini artırdığına inanıyor.