Sevilen Bir Yönetici Nasıl Olunur?

İyi Bir Yönetici Olmak

İster yeni işe başlayan bir yönetici olun, isterse terfi ederek yönetici kadrosuna geçmiş olun, sonuçta yeni bir yönetici konumundasınız. Ekibinizi nasıl yöneteceğinizi, yeni sorumluluklarınızı bilmek zorundasınız. Eğer sevilen ve iyi bir yönetici olmak istiyorsanız işe ilk önce kendi kişisel becerilerinizi geliştirmekle başlamalısınız. Bir yöneticinin hem iyi hem de sevilen bir yönetici olması bazen çok zor olabiliyor. Kişisel hırslar, ekibi yönetmekte yapılan adaletsizlikler ya da hatalar iyi bir yönetici olsanız bile sevilen bir yönetici olmanıza yetmeyebiliyor. Yeni nesil yöneticilik anlayışında hem sevilen hem de iyi bir yönetici olmak son derece popüler. Bu hem şirketinizin verimliliği, hem de ekibinizin şirket sadakati açısından önem arz eder. Sevilen bir yönetici olmak istiyorsanız bunun için yönetici olarak çaba sarf etmeniz gerekir.

Sevilen ve iyi bir yönetici olmak için yapabileceğiniz yöntemler bulunuyor. Şimdi hedefinize ulaşmak için yani sevilen bir yönetici olmak için ipuçları.

İşyerinde Sevilen Bir Yönetici Olmanın İpuçları

İşe Kendinizden Başlayın

Yönetim becerilerinizi geliştirdiğiniz gibi, ekibinizin de yapmakla sorumlu oldukları işler konusunda eğitimli olduğundan emin olmalısınız. Ekibinizi geliştirmek istediğiniz konularda yazılım, endüstri trendleri veya iş sektörünüzdeki yeni teknikler gibi konuları öncelikle siz öğrenmeli ve ekibinize örnek ve kaynak olabilmek için kendinizi geliştirmeye devam edin.

Ekibinize Örnek olarak Liderlik Edin

Bir yönetici ekibinden beklediği davranışları ve iş disiplinini kendisi gösteremezse o zaman ekibi yöneticinin yapmadığını “ben niye yapayım” diye düşünecektir. Bu durumu engellemek için ekipte geliştirmek istediğiniz davranışları ve iş disiplinini öncelikle kendinizin yapması gerekiyor. Küçük bir davranıştan, iletişim kurma şekliniz, üstlerinizle ya da ekibinizle kullanmayı seçtiğiniz dili gibi farklı davranışlar da olabilir. Artık bir yönetici olduğunuza göre performans ve davranışlarınız sadece üst yönetim tarafından değil ekibiniz tarafından da mercek altına alınacaktır. Bu nedenle zor bir durumda kaldığınız da ya da kahve içmek için işe geç gelmeyi düşünmeden önce bu durumu aklınızda bulundurmanız yararlı olacaktır.

Diğer Yöneticilerle Fikir Alışverişinde Bulunun

Yeni bir yönetici olsanız da neyse ki ilk yönetici değilsiniz. Bu nedenle hayatınızda ya da işinizde bulunan diğer yöneticilere fikir sorabilir onlardan tavsiye isteyebilirsiniz. Gözünüzde iyi olduğunu düşündüğünüz yöneticilerden mentorluk almak iyi bir fikir olabilir. Diğer yöneticilerden mentorluk almanız işinizde büyümenize de yardımcı olacaktır.

Seçtiğiniz Hedeflerin Ekibiniz ve Sizin İçin Ulaşılabilir olmasını sağlayın

Ekibin neden ve ne için çalıştıklarını bilmeleri önemlidir. Bu anlamda motivasyon, organizasyon ve iletişim son derece önemlidir. İyi bir yönetici olmak istiyorsanız, ekip için günlük, haftalık, aylık ve yıllık hedef belirlemek işinizin önemli bir parçasıdır.

Zamanı Akıllıca ve Verimli Bir Şekilde Yönetebilmelisiniz

Sevilen ve iyi bir yönetici olmak için zamanınızı dengeleme konusunda yeni bir sisteme ihtiyacınız olacaktır. Yönetici olarak yapmanız gereken normal işlerinizin yanı sıra, yönetim toplantıları, ekibinizle genel iletişim için zaman ayırmanız ve toplantılar için de vakit bulmanız gerekiyor. Zamanınızı düzenlerken ekip toplantılarınız için her zaman bir gündem belirlemeniz toplantıların gereksiz yere uzamasını engeller. Ekip üyelerinizle birebir toplantılar düzenleyin ve tabi ki bunu dengelemeniz önemlidir. Zamanı verimli kullanın, gerektiğinde kapınızı kapatmayı bilin. Eğer zamanınızı planlarken bir amaç belirlemezseniz, bu zaman değerlendirme açısından sorun yaratabilir. Herkes farklı şekillerde odaklanır. Bu nedenle zamanınızı nasıl planlayacağınızı bilmeniz gerekir. E-postaları okumak için ekibinizden bir saat önce işe gelebilirsiniz. Ekibinizin sizinle iletişim kurabilmesi için “sorunlar için açık kapı” zamanı belirleyebilir ya da her ekip üyesini ziyaret ederek ziyaret turları planlayabilirsiniz.  Zamanınızı ne şekilde planlarsanız planlayın organize olun.

Tutarlı Olun

Sevilen bir yönetici olmak istiyorsanız, tutarlı olmak zorundasınız. Performans ölçütlerine bakıldığında iletişim kurallarına ve her ekip üyesinin eşit ve tutarlı bir şekilde sahip olduğu diğer parametrelere bağlı olması önemlidir. Eğer kurallarda bazı ekip üyeleri için istisnalar yaparsanız yalnızca ekibinizin saygısını kaybetmenize neden olabilir. Ekibinizin gözünde yönetici olarak pozisyonunuzun zayıflamasına neden olabilir.  Bu nedenle de ekip motivasyon eksikliği yaşayacak ve büyük ihtimalle de sizinle iletişimi kesecektir. Tutarlılığınızı korumak için değişimden korkmayın.

İyi ve Sevilen Yönetici Olmak İçin Yapmanız Gereken Değişiklikler

Cepheye Geri Dönün

Yönetici olduğunuzda ekibinizle ve işin mutfağından koparsanız, ekibiniz ve sizin aranızda bir kopukluk oluşur. Hem işleyişten hem de ekibinizle iletişiminiz zayıflar. Ara ara cepheye dönün. İşin mutfağından ayrılmayın.

Yönetim becerilerinizi sorgulayın

Zaman zaman hepimiz kendimizi tekrarlar yapmam dediği davranışları yapabilir. İş hayatında da aynı kısır döngüye düşebiliriz. Bu nedenle yönetim ve yöneticilik becerilerinizi zaman zaman sorgulamanız yerinde olacaktır.  İyi bir yöneticinin taşıması gereken yönetim becerileri şu şekilde sıralanabilir; Sabır, cesaret, düşünce, adalet, yürütmedir. Sabrınızı arttırmayı, iş ve yapılan projeler hakkında ekibinizin arkasında durma cesaretinizi geliştirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca ekibinizin düşüncelerine değer vermeniz, ekibe adaletli davranıp, yetkiyi eşit biçimde dağıtımını yapmak için çalışmalısınız. Projelerin iş teslim gününü kaçırmayacak biçimde ekibinizle birlikte yürütmelisiniz.

Ekibinizi İşlerini rahat yapabilmeleri İçin Eğitin

Ekibe yeni katılan üyeler için işi öğrenmeleri için eğitmelisiniz. Mevcut ekip üyeleri ise performanslarını arttırmaları ve işleyen süreçleri öğrenmeleri için eğitmelisiniz. Mevcut ekip üyeleri arasında yönetim kadrosu için parlayan yıldızlar olduğunu düşünüyorsanız yeni görevleri için onları hazırlamalısınız.

Ekibinizin Çalışmalarını Düzenleyin

İyi bir yönetici, işleyen bir sistem kurmanız ve işleri organize bir şekilde halletmenizi sağlayacak bir süreç olmalıdır. Bu süreç, farklı konularda açık bir emir komuta zinciri oluşturmayı ve bir hedef belirleme uygulamaları içerir. Öte yandan bir kuruluş şemanızın olması size yardımcı olabilir. Yöneticinin görevi, insanların görevlerini ve nasıl yapacaklarını bilmelerini sağlamaktır.  Kuruluş şemasınız ve kurulu bir sisteminiz yoksa ya da sistemin sınırları yoksa bir tane oluşturmanız ya da sınırları belirlemeniz gerekebilir. Bu durumda çalışmayı bölmeniz ve organize bir şekilde oluşturup ekibe görevlerini organize bir şekilde atamanız gerekir.

İletişim Kültürü Oluşturun

İyi ve sevilen bir yönetici ekip üyeleri ile çeşitli biçimlerde iletişim kurmanız gerekir. İletişim, ekibinizin size ne kadar güvendiği, iş sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için sizinle iletişim kurmaya istemeleri ile doğrudan bağlantılıdır.

Ekibinizle 3 şekilde iletişim kurmanız gerekir:

  1. Bireysel düzey: Hedeflerin ve bireysel sorumlulukların gerçekleştirildiğinden emin olmak için bir tür performans yönetimi sistemi oluşturmalısınız. Bu kapsamda bire bir toplantılar düzenlemelisiniz.
  2. Takım Düzeyi: Kişisel performans yönetimi konseptlerinizi genişletmeli ve bu konseptleri bir bütün olarak takıma uygulayıp takıma iletin.
  3. Şirket Düzeyi: Şirkette olup bitenlerle ilgili düzenli olarak planladığınız ekip toplantıları düzenleyip ekibin nabzını tutabilirsiniz. İş ve görevle ilgili “neden” i bilmek çalışan bağlılığı, mutluluğu ve devamlılık konusunda etkilidir.

Ekip Arası İletişim: Çalışanlar arası iletişim işbirliğine dayalı bir yaklaşım sağlar. İletişim hatları da bu sayede açık kalır. Üstelik ekipteki herkesin kimin neden sorumlu olduğunu, ortak sorunlar veya sonra atılacak adımlar için nereye başvurulacağını ve sizi ne zaman sürece dâhil etmeleri gerektiğini bilmelerinden emin olun.