Stresli Çalışanları Geri Kazanmanın Yolları

Stresli Çalışanları Şirkete Yeniden Kazandırmak

Stres herkesin hayatında büyük bir etkiye sahiptir. Evde, trafikte, alışverişte, okulda ve tabi ki işyerindeki stresin boyutları bazen öyle hat safhalara gelir ki psikolojik bozukluklar bile yaşanır. İşyerindeki streste kimileri bu durumu yaşamamak adına işini değiştirerek yeni bir yerde yeni bir iş macerasına başlamayı bile göze alır. 100 firmada 2500 kişinin katıldığı bir anket çalışmasına göre, katılımcıların %46’sı işi bırakma sebebi olarak tükenmişliği göstermektedirler. Bu tükenmişliğin ilk üç nedeni, adil olmayan maaş dağılımı, makul olmayan iş yükü, çok fazla mesai veya mesai sonrası çalışmalardır.

Bir işveren için; kişiliğinden ve çalışma verimliliğinden memnun kaldığı bir çalışanını rakiplerine kaptırma düşüncesi hiçte hoş olmayan bir durumdur. Aynı göreve yeni alacağı bir personel, işinde ne kadar profesyonel olsa bile işe alışma sürecinde firmaya ek maliyetler getirecektir. İşte tüm bu sebeplerden dolayı mevcut çalışanların firmada kalıcı olmalarını sağlamak başarı için yapılan önemli bir çalışmadır. İşte şartların iyileştirilmesi ve çok fazla çalışmanın neden olduğu stresi azaltmak için uygulaya bilinecek birkaç öneri.

Şirkette Çalışanlar İçin Stresi Azaltma Önerileri

Küçük kazançları takdir edin

İşyeri kültürlerinin geliştirilmesi ve çalışanların moralinin arttırılması konusunda işverenlerin katkısı büyüktür. İşverenler her zaman büyük başarılara katkıda bulunan çalışanları değil, sıra dışı, gösterişsiz kazanımları olan çalışanları da takdir etmeleri gerekir. Bir çalışan büyük bir hedefe ulaşamadıysa, onlara daha küçük hedefler koyulmalıdır. Örneğin, çalışanın amacı yıl boyunca 10 yeni ve büyük müşteri getirmekse, yıl boyunca bağlantı yaptığı her bir müşteri için bir şirket veya departman notu verilmelidir. Veya çalışan potansiyel bir müşteriyle bir toplantı yaptığında, cesaret verici bir e-posta gönderilmelidir. Tüm küçük başarılara odaklandırıldığında, uzun vadede daha büyük başarıların ardından gitmek için kendine olan güveni artırabilir.

Düzenli değerlendirmeler yapın

Tükenmişlik basit bir şekilde, bir kişi yaptığı işi zor olarak görüyor ve memnun olmadığını düşünüyorsa gerçekleşebilir. Sorunları ortaya çıktıkça ele aldığınızdan emin olmak için yalnızca yıllık performans incelemeleri değil, yıl boyunca olumlu eleştiriler yapılmalıdır. Bu size çalışanın yaptığı işi övmek için bir şans verir ve aynı zamanda yönetimin geri bildirim alabilmesi için zaman sağlar. Bu, güven ortamını geliştirir ve çalışanların kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olabilir.

Tatile Teşvik Edin

Yapılan araştırmalara göre tatil yapan çalışanlar yapmayanlara kıyasla çok verimli oldukları ve bunun yanında bu kişilerin stresle mücadelede daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Dünya genelinde artış gösteren depresyon sorununa harcanan tedavi masrafları tatil masraflarından çok daha yüksek olduğu göz önünde tutulduğunda şirket kültüründe çalışanların tatillerini kullanmaları konusunda teşvik edici davranılması gerekir. Haftalık ve yıllık hak etmiş oldukları tatillerin yanında firma müsait olduğu dönemlerde kullandırılacak kısa dönemli izinlerle çalışanın kendine ve ailesine zaman ayırmasına yardımcı olunmalıdır. İş Dünyasında Stres ve Kaygı ile Başa Çıkmanın Yolları

Esnek bir iş programı düşünün

Ofisiniz telekomünikasyon politikasından yararlanabilir mi? Daha esnek çalışma saatleri ne olabilir? Çalışanlara işlerini ne zaman ve nerede tamamladıkları konusunda daha fazla kontrol sağlamak, sonuçta aynı iş yükünü koruyarak kendi iş-yaşam dengesi ve genel mutluluklarını yönetme özerkliği ve kontrolü sağlar. Programlama üzerinde küçük bir kontrolün bırakılması, uzun vadede işverenlerin artan verimlilik ve güçlü yetenekleri işe almak için daha iyi bir şans elde etmelerine gerçekten yardımcı olabilir. Bu nedenle haftada bir kez evden isteğe bağlı bir iş teklif etmeyi düşünün veya güneş doğmadan yataktan kalkamayanlar için esnek çalışma saatleri belirleyin.

Ofis kültürüne odaklanın

Çalışan tükenmişliği, çalışanla değil, şirket ile ilgili bir sorundur. Bu nedenle tükenmişliği önlemek için en iyi ortamı teşvik etmek işverenin işidir. İşiniz, çalışanlarınızın yaptığı zor işlerden dolayı gelişiyor olabilir, ancak çalışanların yaptığı hatalı işten dolayı zarar katlanarak kötüleşiyorsa buna değer mi? Sıkı çalışma, çalışanların kendilerini avantajlı ve fazla çalışan hissetmeden önce kısa bir süre için işletmenize yarar sağlayabilir. Çalışanlarınızı neyin motive ettiğini öğrenin ve bunu ofis kültürünüze dâhil edip edemediğinizi görün. Belki çalışanlarınız günlük iş kıyafetleri politikası, daha fazla ücretli izin, ücretsiz atıştırmalıklar isteyebilir. Anonim bir anket düzenleyerek, çalışanlarınızın istedikleri konusunda geri bildirim alın.

Sonuçta bir işveren olarak takım arkadaşlarından memnunsanız, onları da memnun etmeniz sağlıklı bir iş sürdürebilirliği için ilk adımdır. Ve bu adım aynı zamanda firmayı da başarılı kılar.