İş Dünyası İle Yeni Tanışacaklara Öneriler

Hepimiz, hayatın belli bir noktasına geldiğimizde iş dünyası ile tanışmak için can atarız. Özellikle üniversiteyi yeni bitiren gençler bu konuda oldukça hevesli olmaktadır. Bu dünyaya yeni katılan insanların aklında, başlangıçta birden çok fikir yer alır. Başvurdukları işlerin tam onlara göre olduğunu düşünürler ancak sonuç genelde hüsranla biter. Özellikle bir iş görüşmesine gidilecekse, kişi son derece özenle hazırlanır. Çünkü ilkler insan hayatında olduğu kadar, iş dünyasında da önem arz etmektedir. İlk görüşmeniz muhtemelen klasik bir “İlginize teşekkür ederiz, olumlu ya da olumsuz tarafınıza dönüş yapılacaktır.” Cümlesiyle sonlanacaktır. Sizin için heyecanlı ve belki de olumlu geçen bu görüşme İnsan Kaynakları yetkilisi için aynı kriterleri taşımayabilir. Bu nedenle, henüz başında olduğunuz iş dünyası yolculuğunuzda reddedilmeye hazır olup, pes etmemeniz de fayda var.

İLK İŞ GÖRÜŞMESİ

İlk iş görüşmesi için arandınız ve haklı olarak soğuk kanlı olamayıp heyecanlanabilirsiniz. Daha sonra ise zihniniz söz konusu görüşmeyle ilgili tasarı, analiz, hayal kurmak gibi etkenlere yönelir. Zihninizde canlandırma yapmanız hazırlık aşaması için size fayda sağlayabilir. Akabinde mülakatın her iki taraf için de olumlu geçmesi için bazı dokunuşlara ihtiyacınız var. Görüşme için seçeceğiniz her ayrıntı, iş veren tarafından önem arz etmektedir. Kıyafet seçiminiz ve ilgili renkler, sizin hakkınızda ilk izlenimin oluşmasında etkin rol oynayacaktır. Bu sebeple gideceğiniz kuruma göre renk, tarz vb. özellikler fark edecektir. Ancak genel kanı, kişinin gitmiş olduğu kuruma göre, sade ve koyu tonlar tercih etmesi yönündedir. Sizinle görüşme sağlayan İnsan Kaynakları yetkilisi, sizi daha yakından tanımak isteriz deyip, gerekli sorular yöneltebilir. Bu durumda hemen sevinmenize gerek yok, çünkü bu onun işi. Görüşmenin ardından, yaklaşık 2 hafta sonra ilgili firmanın İnsan Kaynakları tarafından size olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelecektir.

İLK İŞ TECRÜBESİ

İşe alındığınız mesajı size ulaştı ve artık her şeyin yolunda gideceğini düşünüyorsunuz. Ancak, iş dünyasında ne zaman ne olacağı kesin çizgilerle belirlenmiş değildir. Siz pazartesi günü iş başı yaptığınızda, kariyer basamaklarını çıkmaya başladığınızı düşüneceksiniz fakat işin ilk 1 ayı güzel geçtikten sonra etrafınızdaki sorunları ve işleyişteki sıkıntıları fark etmeye başlayacaksınız. Kariyeriniz için elinizden geleni yapıp, çabalayacaksınız ama çoğunlukla beklediğiniz takdire erişemeyeceksiniz. Yıl sonunda performans notunuzu, çalışmalarınızı göz önünde bulundurarak “A” bekliyor olabilirsiniz. Sizin için yolunda giden her şey, hiyerarşide farklı anlamlara gelebilir. Bu noktada pes edip, başka bir iş arayışına girmektense çalışmalarınıza hız kesmeden devam etmek daha çok katkı sağlayacaktır.

KENDİNE GÜVEN

İş dünyası ve özel hayatta, kendinize güveniniz ne kadar yerinde olursa o denli başarıya ulaşırsınız. Öz benliğinden emin olmayan insanların, etrafına karşı da sorun yaratacağı kanısı olduğundan dolayı bu sıkıntınıza iş hayatına girmeden çözüm üretmeniz yararınıza olacaktır. Giriştiğiniz bir işte başarıya ulaşamamanız sizi yıldırmasın. Aksine yeniden başlamak için nedenler yaratın.

ODAKLAN

Bir uğraşı başarıya ulaştırmak için ihtiyacınız olan temel etken odaklanmaktır. Yapacağınız işe kendinizi vermeniz, bütün dikkatinizin o işte olması sizi olmak istediğiniz noktaya taşıyacaktır. Eğer bunu sağlamazsanız hata yapmak kaçınılmaz olacaktır. Bir diğer açıdan baktığınızda odaklanmak size farklı bakış açıları kazandıracağı için, zor görünen birçok şeyi kolaylaştıracaktır.

BİR ADIM FAZLADAN ATMAK YARARINIZA OLACAK

Kariyer basamaklarını çıkarken çoğu zaman, insani birtakım hususları göz ardı edebiliriz. İş dünyası yardımın olmadığı bir mecra değil. Meslektaşınıza ya da üstlerinize yardımcı olmaktan çekinmeyin. Onlar hayatınızın büyük bir bölümünü beraber geçirdiğiniz insanlar. İşle ilgili bir yardım dışında, birbirinize küçük kahve sürprizleri de yapabilirsiniz. Bu küçük jestin size geri dönüşü büyük olabilir.

İŞ’TE BAŞARIYI YAKALAMAK İÇİN BİRKAÇ TAVSİYE

Bir çalışan için, en önemli şeyin zamanlama olduğunu hatırlamanızda fayda var. Kariyerinize giden bu yolda, küçük ayrıntılar sizin amacınıza hizmet edecektir. Kişilik yapınız, her türden üst düzey yöneticiye karşı hazırlıklı olmalı. İş dünyası için görselliğin önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Son zamanlarda giyim tarzı, biraz daha günlük kullanıma ve rahatlığa doğru kaymaya başladı. Ancak, bir müşteri ile görüşme sağlayacaksanız en baştaki kıyafet kuralını uygulamanız daha doğru olacaktır. Son olarak iş dünyası için şans büyük bir altın niteliğindedir, siz bir çalışan olarak çağın gereklerini doğru ve yerinde kullanırsanız kendi şansınızı yaratmış olacaksınız.