Şirketlerin Çalışanlarda Aradıkları Özellikler

Şirket Yöneticilerinin Personellerde İstediği Temel Özellikler

Bir şirkette ya da bir işyerinde çalışmak büyük sorumluluk gerektirir. Şirketler ya da firmalar, işe eleman alacakları zaman bazı kriterleri göz önünde bulundururlar.

İstediğiniz kadar tanınan üniversitede okuyup mezun olun, bazı şartları taşımıyorsanız, o iş için uygun olmayabilirsiniz. Ve her şirket artık eleman alımında sadece diploma ile ilgilenmiyor.

Şirketlerin Çalışanlarda Genellikle İstediği Nitelikler

Bir şirketin çalışanı, o şirketin temsilcisi olarak da görev yapacağından, şirketler elemanlarını büyük titizlikle seçmektedir. Bol okullu, yüksek lisanslı CV’ler evet dikkat çeker ama yeterli olmaz. Bir işe başvuracaksanız, her şirketin özel olarak belirlediği bazı nitelikleri taşımanız gerekecektir.

Zekâ

Zeki insanlar her zaman kendisini çok iyi gösterir. İşi kavramak, en iyi şekilde verilen görevleri yerine getirmek ve işinde yükselmek için zeki olmak gerekir. Şirketin gelişimine zekânızla yardım ederseniz, kısa sürede işte yükselme imkânınız da olacaktır.

Liderlik Yeteneği ve Ekip Çalışması

Şirketler, ekip çalışmasına yatkın ve sorumluluk alabilecek liderlik yeteneği olan kişileri bünyelerine katmayı tercih eder. Bu yüzden personel iyi bir örnek olmalı ve aldığı tüm sorumlulukları yerine getirebilmeli ve bir ekiple çalışmanın tüm yetkinliklerini taşıyabilmelidir.

Dürüstlük

Dürüst insan her yerde saygı görür. Yalandan kaçınan, takım arkadaşlarına ve yöneticilerine karşı dürüst davranan kişiler, iş dünyasında daha çok tercih edilir.

Cesaret

Cesaret, başarının altın anahtarıdır. Yaptıkları işte cesur olmayanlar hem kaybeder hem de kaybettirir. Bunu iyi bilen şirketler personelinde cesur olma, yapılacak işi kabul edip en iyi şekilde tamamlama ve başarmaya yatkın kişileri tercih eder.

Yaratıcılık, İnovasyona ve Öğrenmeye Açık

Bir işin gelişmesindeki en önemli faktörlerden biri de yaratıcı olmaktır. Diyelim ki bir tekstil firmasında tasarımcı olarak görev yapıyorsunuz. Sürekli aynı şeyleri tasarlamanız hem sizin hem de çalıştığınız şirket açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Tasarım, yaratıcılık isteyen bir meslektir ve sürekli olarak yeniliklere de açık olmak gerekir. Yenilikleri takip edin ve kendi yeteneğinizle birleştirin.

En Az 1 Dil Bilmek

Konuştuğunuz ve yazdığınız dilin dışında bir ya da birkaç dil bilmek artı puan getirecektir. Özellikle uluslar arası iş yapan işletmeler, en az 1 yabancı dil bilen personele ihtiyaç duyar. Eğer okulda aldığınız dil eğitimi yeterli değilse, bir kursa giderek yabancı bir iki dil bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Firmaların Personelleri İşe Alırken Ön Planda Tuttuğu İstekler

Pozitif Olmak, Bağlılık ve Sorunları Çözebilmek

Sürekli olumsuz düşünen, çözüm değil sorun odaklı kişiler yapacakları işte başarılı olmayacakları gibi, çalıştıkları işletmeye de büyük zarar verirler. Bu yüzden işletmeler, işe eleman alırken pozitif olan, insanları önemseyen, daima sıcakkanlı ve güler yüzlü, sorun değil çözüm odaklı kişileri tercih etmektedir. Bir kriz anında, krizi yönetebilmeli ve hatta bu krizi fırsata çevirmeyi başarabilmelidir. İşyerine sadık olmak ve bağlılık ta çok önemlidir. Şirketin sırlarını dışarı vermemek, gizli bilgi ve belgeleri paylaşmamak gerekir ki zaten bunlar suç kapsamındadır. Bu yüzden daima güler yüzlü ve sempatik olun. İnsanlara saygılı davranın. İşyerinize ve çalışma arkadaşlarınıza sadık olun. Bu size artı kazanç olarak geri dönecektir.

Sosyal Sorumluluk Sahibi

İşletmeler, eleman aldıklarında CV’lerde, personelin eğitim gördüğü sırada hangi sosyal sorumluluk projelerinde görev aldığını ve kayıtlı oldukları okul kulüplerini de inceler. Sosyal sorumluluk bilincinde olan insanlar, her türlü işi layıkıyla yapabilir ve şirket içindeki projelere gönüllü katılma becerisine de sahip olurlar. Kişiliğin gelişmesine de büyük katkı sağlayan sosyal sorumluluk projelerinde görev alanlar iş alımlarında tercih edilir.

Teknolojiyi İyi Kullanmak

Çağımız artık teknoloji ve bilgi çağı. Her şirket teknolojiyi iyi kullanmayı bilen personeli tercih etmektedir. Bu nedenlerden dolayı teknolojiyi iyi kullanmalı ve bunun için eksik eğitimler varsa alınmalıdır. Modern iletişimde aktif insanlar tercih sebebidir.

Sosyal Medya Paylaşımları

Facebook, twitter ve Instagram. Hayatın vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Her yaptığımızı, yaşadığımız iyi ve kötü her olayı ve duyguyu bu platformlardan paylaşıyoruz. Peki, pek çok şirketin sizi işe alırken sosyal medya hesaplarınızı incelediğinizi biliyor muydunuz? Yaşam tarzınızı, olaylar karşısındaki bakışınızı, paylaşımlarınızı ve çevrenizdeki kişileri inceleyen şirket yöneticileri artık buna göre de işe alımlara karar veriyor. İş Hayatında Başarılı Olmanın Yöntemleri

İşi Sevmek

Yaptığı işi severek yapan insanlar mutlu olurlar ve bu işlerine olumlu yansır. Bir işi severek yaparsanız o işte daha çok başarılı olursunuz. Bu yüzden sevmeyeceğiniz hiçbir işe sırf işsiz olduğunuz için başvurmayın. Bu hem size hem de çalışacağınız iş yerine zarar verecektir. İşi sevmek, başaracağına ve yararlı olacağına inanmak, huzurlu ve mutlu iş ortamına dâhil olmak demektir.