Otel Yöneticiliği Nasıl Yapılmalıdır?

Otel Yöneticiliği Yapmak

Otel Nedir?

Kısa tanımı ile otel, yolcu ve turistlere, konaklama ve yiyecek ihtiyacını belli bir ücret karşılığı hizmet olarak veren tesislerdir. Bir otel kaliteli hizmeti ile turizm sektöründe hizmet verir ve bunun için de yönetim katından diğer personeline kadar eğitimli kişilerle hizmet sunmalıdır.

Turizm ülkesi olan ülkelerde otel işletmeciliği önemli bir işletmeciliktir. Bir otel her detayı ile iyi yönetilmelidir ki, uzun yıllar varlığını sürdürebilsin.

Otellerde belli bir standardı yakalamak zor, sürdürebilmek daha da zordur. Bu nedenle yöneticinin, bu işin eğitimini almış kişilerden tercih edilmesi otelin selameti açısından daha uygun olacaktır.

Otel Yöneticisi Nasıl Olmalıdır?

Özellikle yüksek kapasiteli otellerde yönetimin etkili yapılması gerekir. Bunun için yöneticilik vasfına sahip insanların yönetimde görev alması gerekir. Peki, iyi bir otel yöneticisi nasıl olmalıdır?

İyi bir otel yöneticisi her şeyden önce görev yapacağı oteli ve personeli iyi tanımalıdır. Otelle ilgili tüm bilgilere sahip olmalıdır. Otel yöneticisi ya da otel müdürü, otelin başarısında büyük rol oynayan kilit isimdir. Ve bazı özelliklere sahip olması gerekir.

Yeniliklere Açık Olmalıdır

Belli kalıplara sıkışıp kalan otellerin, sayısı hızla artan oteller içinde başarılı olmaları çok zordur. Bu nedenle otel ile ilgili alınacak her kararda yeniliklere açık olunması gerekir. Yönetici otel konseptlerini takip edilmeli ve işletmeyi daha fazla nasıl geliştirebilirim sorusunu sürekli olarak kendisine sormalıdır. Yenilikçi yerler her zaman daha çok ilgi çeker ve cazibe merkezidir. Sürekli yeni ve farklı fikirler üreterek müşteriyi otele çekebilmelidir.

İletişimi Güçlü Olmalı

Her işletmede olduğu gibi, otellerde de güçlü iletişim kuran yöneticilerin ve personelin varlığı önemli rol oynamaktadır. Müşterinin otelde karşılaştıkları sorunlar dinlenmeli, soruna çözüm odaklı yaklaşılmalı ve internet ortamında otelle ilgili yazılan tüm geri bildirimler okunmalı buna göre iş iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır. Her daim güler yüzlü olmalı, profesyonel davranmalıdır.

Markalaşma Yoluna Gitmek

İnsanlar markayı sever. Otelin adını duyurmak için de markalaşma yoluna gitmek gerekir. Yönetici, diğer otellerden farklı olduklarını misafirlerine ve herkese duyurmalıdır. Otele ait bir web sitesi hazırlatmalı ve gelen her yoruma veya soruya geç kalınmadan yanıt verilmelidir. Promosyonlar ve kampanyalar, sosyal medya veya otelin web sitesinden duyurulmalıdır. Bir marka stratejisi oluşturulmalıdır. Olumsuz yorumlar dikkate alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki yapılan her eleştiri, eksikliklerin gidererek otelin daha mükemmel hale getirilmesine vesile olabilir.

Otel Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütçeyi Yönetmek

İyi bir otel yöneticisinin başlıca görevlerinden biri de otel bütçesini etkili yönetmektir. Otel için yapılan her alışveriş dikkatli takip edilmelidir. Günlük yapılan harcamalar belirlenmeli ve bütçe ona göre ayarlanmalıdır. Pahalı her ürün kaliteli demek değildir. Otel alışverişlerinde kaliteli ürünleri toptan fiyatına ucuz şekilde de alınabileceğini unutmamak gerekir. Otelin kaynakları da iyi değerlendirilmelidir.

Rakiplerinizi Takibi Bırakmayın

Türkiye gibi turizm ülkelerinde en zor işlerden biri de otel sahibi olmak veya yönetmektir. Çok fazla sayıda otelin olduğu yerlerde rekabet üst seviyededir.

Bu rekabet ortamında rakiplerin ne gibi faaliyetlerde bulunduğunu bilmeniz iyi olacaktır. En son otel teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır.

Personelin İyi Eğitim Almasının Sağlanması

Otelin iyi olması kadar görev yapan personelin de iyi olması gerekir. En lüks otele sahip olun, müşteriye karşı kaba ve ilgisiz davranan personel, müşteri kaybına neden olacaktır. Bu sebepten dolayı, personelin eğitimli olmasını ya da gerekli eğitimleri almasını sağlamak çok önemlidir. Yönetici, çalışana örnek olmalıdır. Bu yüzden yönetici her sabah ve akşam, personel ile konuşmalı, sorunlarına yardımcı olmalı ve onları dinlemelidir. Gerekli eğitimlerine personele verilmesini sağlamalıdır.

Her Odayı Tek Tek Kontrol Edin

Büyük otellerde en büyük sorunlardan biri de otel odalarının yeterli temizliğinin yapılmaması ve ihtiyaçları karşılayamamasıdır. Otelden ayrılan her müşterinin ardından odada detaylı bir temizlik ve kontrol yapılmalıdır. Bazı elemanlar özellikle yoğun zamanlarda odaların temizliği ve ihtiyaçlarıyla yeteri kadar ilgilenmemiş olabilir. Böyle durumlarda odayı kontrol etmek yöneticinin görevlerinden biridir. Gerekirse ek eleman temin ederek, tüm işlerin eksiksiz olmasına özen gösterilmelidir. Temiz yerler müşterinin gözdesidir ve otelden mutlu ayrılan müşteri, bir dahaki seyahatinde aynı oteli tercih edecektir.