Plaza Dili

Plaza Dili Nedir?

Plaza dili herkes tarafından bilinen Türkçe kelimelerin İngilizce ile karıştırılmasını ifade eder. Genellikle beyaz yakalıların kullandığı plaza dilinde bazı kelimeler Türkçe yerine İngilizce olarak söylenir. Böylece daha havalı ve kendi arasında iletişim kurabilen beyaz yakalılar oluşmuş olur.

Plaza dili herkesin hemen hemen bildiği kelimelerden oluşur. Yapılan araştırmalara göre beyaz yakalıların pek çoğu plaza diline hakim ve kendi arasında bu şekilde konuşmaktan memnuniyet duymaktadır.

Plaza Dili Örnekleri Nelerdir?

Plaza dili her geçen gün kullanımı yayılan bir hal almıştır. Hem çalışma alanlarında hem de günlük hayatta plaza dili ile konuşma gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kulağınızın aşina olduğu plaza dili kelimelerinin yanı sıra anlamını bilmediğiniz kelimeler de olabilir.

Bu nedenle plaza dili örneklerinden yola çıkarak daha kapsamlı bir öğrenme gerçekleşebilir.

Plaza Dilinde Kullanılan Terimler

 • Lead Etmek

Plaza dili olarak en çok bilinen kelimelerden birini lead etmek kalıbı oluşturur. Bu kalıbın anlamı ise liderlik etmektir. Çeşitli nedenlerden dolayı işverenlerinizin liderlik etmenizi istediği bir durumu sizlere bildirebilir. Böyle bir durumda lead etmek kalıbının kullanılması mümkün olur.

 • Deadline

Özellikle bir proje üzerinde çalışan beyaz yakalıların en fazla kullandığı kalıplar arasında deadline bulunur. Bu kelimenin anlamı ise bir projenin bitiş tarihidir. Herhangi bir toplantı esnasında deadline zamanı olarak bir tarih belirtilebilir ve beyaz yakalıların sık sık duyduğu kelimeler arasınsa yer alabilir. Yöneticiniz veya işveren kişilerin deadline tarihin nedir diye bir soru yöneltmesi mümkün olabilir.

 • Confirm etmek

Plaza dili denildiği zaman ilk akla gelen kalıplar arasında confirm etmek bulunur. Onaylamak ve kabul etmek anlamında kullanılır. Genellikle yöneticilerin kullandığı kelimeler olabilir. Katıldığınız bir toplantıda’ confirm eder misiniz?’ gibi bir kalıp ile karşılaşılaşabilirsiniz.

 • Update etmek

Update etmek sıklıkla kullanılan bir plaza dili örneğini içerir. Güncellemek anlamına gelen update etmek kelimesi hemen hemen her yerde kullanılabilir. Herhangi bir mail veya bilgiyi güncellemenizi isteyen kişilerin size update et diyerek ricada bulunması mümkün olabilir.

 • Training

Kurum içi eğitim anlamına gelen training kelimesi plaza kalıpları arasında ilk sıralarda yer alır. Eğitime gidiyorum demek yerine pek çok kişi bugün training var diyerek kelimenin kullanımını gerçekleştirebilir. Aynı zamanda insan kaynakları departmanı tarafından da sıklıkla tercih edilebilir.

 • Meeting

Meeting kelimesi oldukça sık rastlanan ve herkesin bildiği bir plaza dilini ifade eder. Toplantı anlamına gelen kelime günlük hayatın içinde de İngilizce olarak kullanılabilir. Bugün meetim var gibi bir kullanım ile günlük hayatta karşınıza çıkabilir. Aynı zamanda plaza dilinde yaygın olarak karşılaşılan bir kelimedir ve herkes anlamını bilmektedir.

 • Focuslama

Focuslama kalıbı odaklanma anlamında kullanılır. Yönetileriniz veya insan kaynaklarında bulunan görevliler odaklanmanız için bu kelimeyi tercih edebilir. Focuslamak kelimesi plaza kelimeleri arasında en sık kullanılan kalıplar arasında yer alır.

 • Aksiyon almak

Aksiyon almak kullanılan cümledeki yerine göre pek çok anlama gelebilir. Plaza kelimeleri arasında ise genellikle harekete geçmek anlamında kullanılır. Örneğin bir marka ile görüşme halinde olan kişiye aksiyon almanı istiyorum deniliyorsa, geri dönüş almanı ve harekete geçmeni istiyoruz anlamında bir kullanım gerçekleşebilir. Bu nedenle aksiyon almak kalıbı farklı anlamlarda kullanılabilir.

 • Yapılabilite

Plaza dili kelimeleri arasında özellikle yöneticilerin sıklıkla kullandığı bir diğer kalıp ise yapılabilitedir. Yapılabilite kelimesi ne İngilizce ne de Türkçe olan bir kelimedir. Bu kelime plaza dili esnasında oluşmuş olan bir kelimedir. Yapılma ihtimali olarak gün yüzüne çıkar. Bir işin yapılabilme, gerçekleşebilme ihtimalinden söz ederken yapılabilitesi konuşulur.

Plaza Dili Kelimeleri Ne Anlama Gelir?

Genellikle kullanılan plaza dili kelimeleri yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Daha pek çok anlama gelen kelimeler geniş bir kullanım alanınıda beraberinde getirir. Plaza diline örnek olarak verilen kelimelerin dışında kalan diğer kelimeler ise şu şekildedir:

 • Attach etmek

Plazalarda genellikle iletişimler mail üzerinden sağlanır. Maillerin kullanılmasıyla birlikte pek çok kelime mail üzerinden yer etmeye başlamıştır. Attach etmek kalıbın anlamı ise maillerinize bir dosya veya belgeyi eklemeniz anlamında kullanılır.

 • Brainstorming

Özellikle satış, pazarlama ve reklamcılık alanında faaliyet gösteren firmalarda çalışan kişilerin sıklıkla kullandığı bir kalıptır. Türkçe anlamı beyin fırtınasıdır. Bir konu üzerinde farklı düşüncelerine elde edilebilmesi için yapılan uygulamada yöneticilerden veya iş arkadaşlarınızdan brainstorming kalıbını duyabilirsiniz.

 • Brief vermek

Brief vermek yalnızca plaza dilinde değil günlük hayatta da kullanımı yaygınlanmış olan bir kelimedir. Brief vermek kalıbının anlamı ise bilgi vermek şeklindedir. Bir kişiye bir konu hakkında bilgi vermek için beyaz yakalılar genellikle brief alalım, brief verelim kalıbını tercih eder.

 • Cclemek

Beyaz yakalıların iletişim için tercih ettiği maillerde kullanılan bir kelimedir. Cclemek kalıbının anlamı ise maillerde CC kısmına eklemek anlamına gelir. Mail üzerinde CC kısmına eklenen kişiler konu hakkında bilgi edinmek için gerekli olan iletişimi sağlayabilir.

 • Down olmak

Down olmak kalıbı sıklıkla plaza dilinde karşınıza çıkabilecek olan bir kelimedir. Motivasyon kayıplarını ve moral bozukluklarını ifade eden down olmak kelimesi kötü bir gün için kullanılabilir. Plaza dilinde sıklıkla tercih edilir.

 • Feedback almak veya feedback vermek

Feedback kelimesinin anlamı geri bildirimdir. Bir kişi size feedback alalım diyorsa anlamı geri dönüş almanızı istediğidir. Geri bildirimler olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir. Hemen hemen her firma için feedback almak oldukça önemlidir. Bu nedenle sıklıkla kullanılan bir kelimedir.

 • Mobbing

Mobbing kelimesi plaza dilinde değil tüm iş hayatında karşınıza çıkacak olan bir kavramdır. Mobbing baskıcı ve yıldırıcı davranışları ifade etmek için kullanılır. İş hayatında pek çok şekilde karşınıza mobbing uygulamaları çıkabilir ve oldukça zorlu bir süreci ifade eder. Bu nedenle mobbing üzerine pek çok yazı bulunur. Çalışanların mobbinge uğrayarak işten ayrılmasına kadar devam eden bir süreci içerir ve oldukça ciddidir. Bu nedenle iş hayatında karşınıza sıklıkla mobbing kelimesi çıkabilir. Mobbing Nedir?

 • Off day

Off day plaza dilinde en çok kullanılan kelimelerden biridir. Tatil günü anlamına gelen kelime çok yaygın olarak kullanılır. Hem yöneticilerden hem de iş arkadaşlarınızdan bu kelime kalıbını duymanız mümkün olabilir.

 • Print almak

Print almak kelimesi yazıcıdan çıktı alma anlamında kullanılır. Bir belgenin çıktısını almanızı isteyen yöneticiniz, iş arkadaşlarınız print almak kalıbını kullanabilir.

 • Set etmek

Set etmek hem İngilizce hem de Türkçe kelimenin bir araya gelerek oluşturduğu bir diğer plaza kalıbıdır. Ayarlamak ve organize etmek anlamına gelen plaza kalıbını sıklıkla duymanız mümkündür.

Plaza dili oldukça yaygın olarak kullanılır ve pek çok tepkiyi beraberinde getirir. Türkçe’nin bozulduğunu ve bu kullanımların kötü etkilere yol açtığını savunan bir tartışma konusu gündeme gelmiştir. Plaza dilini yermek amacıyla kullanılan kelimelere Türkilizce göndermesi yapılır. Türkçe kelimelerin kendi anlamları ile kullanılması için çaba gösteren kişiler tartışma gündemlerini oluşturmaktadır.

Her ne kadar eleştirilere neden olsa bile plaza dili oldukça sık kullanılır ve iş hayatında olan beyaz yakalılar en az bir plaza kelimesi örneğini duymuş olabilir. Bu nedenle plaza dili kullanımı her geçen gün daha çok artan bir şekilde devam etmektedir.