Personel Seçiminde Vasıflı Elemanı Tespit Etmek

Bir işyerinin en önemli unsuru; o işletmede çalışan personeldir. Her açıdan donanımlı personel seçildiğinde, işyerinde çalışma kalitesi yükselir ve verimlilik artar. Bu yüzden elemanlardan özellikle vasıflı, yani iş konusunda bilgili ve tecrübeli kişilerin, tespiti yapılarak çalışıldığı takdirde işletme için daha iyi olacaktır.

İşyerinizde ya da şirketinizde performansı iyi olabilecek kişileri seçmek, yararlı ve verimli olacaktır. Bir işe alım yapıldığında, kişinin iyi performans gösterememesi, alınacak göreve ya da işyerine uygun olmaması, kuruma ya da işletmeye maliyet getirecektir. Bir şirkete ya da iş yerine personel seçimi sırasında CV’ de yazılanlar önemli olsa da, kişinin yeteneği ve becerileri, işe adapte olması, işin inceliklerini öğrenmeye çalışması daha da önemlidir.

Personel Seçerken Vasıflı Eleman Bulmak

Bir işe eleman seçilirken ön önemli kriter, doğru işe doğru ve vasıflı eleman alımı yapılmaktır Doğru çalışanı işe almak zor bir süreçtir. Kişileri bilgilerinin, eğitimlerinin ve yeteneklerinin olmadığı işlere yerleştirildiğinde görülecek sonuç, işlerin aksaması, emek, zaman ve para kaybı olmasıdır.

Her bireyin kendine has bir yeteneği ve uzmanlığı vardır. Sekretarya kısmına alacağınız kişiyi dahi seçerken, o işte verimli olabilecek, gerekli donanıma sahip, eğitimli ve tecrübeli kişiler tercih edilmektedir. Doğru çalışanı işe almak, size çalışan verimliliğini, başarılı bir iş ilişkisini ve toplam çalışma ortamınız üzerinde olumlu bir etki kazandırır.

Doğru personeli yani vasıflı elemanı bulmak sadece işi bilmesi ile değil, aynı zamanda yapılacak psikolojik testlerden de geçmesiyle yapılır. Kişinin yetenekleri, tutum ve davranışları, becerileri, insanlarla ilişkileri de vasıflı personel olup olmadığını anlamaya yarayacaktır. Bu sayede kişinin iş pozisyonu yetkinliklerine ve ihtiyaçlarına uygun olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Her şeyden önce vasıflı elemanı bulmak için başarılı bir kontrol listesi hazırlamalısınız.

Bir çalışanı çalıştırmadan önce işi tanımlamanız gerekir.

Çalışan istihdam stratejinizi planlayın.

Bir çalışanı işe almak için yaptığınız kontrol listesini kullanın.

Çalışanı, çalışırken gözlemleyip, yeteneklerine uygun pozisyona yerleştirin.

Tüm adayları, nitelik, beceri, deneyim ve özellik listesine göre tarayın. En nitelikli adaylarınızla daha çok vakit geçireceksiniz.

 • Bir çalışanı işe alırken, bir ön değerlendirme görüşmesi yapın. Bu, niteliklerinin işinize uygun olup olmadığını belirler.
 • Doğru iş görüşmesi soruları sorun.
 • Arka plan kontrolü yapın. Arka plan kontrolleri, iş referanslarını, eğitim bilgilerini, eski çalıştıkları yerlerden gelen referansları ve varsa cezai geçmişlerini içerir.

Çalışanlarınızın Profesyoneller Gibi Bilgilerini Test Etmek İçin Sormanız Gerekenler

Bir işletme sahibi olarak, çalışanlarınızın uzmanlık alanlarıyla ilgili güçlü bir temel bilgiye sahip olmaları önemlidir. Ancak, çalışan bilgisini test etmenin yollarını biliyor musunuz? Bir çalışanın bir konuyu ne kadar iyi anladığını öğrenmek istiyorsanız, sormak için doğru soruları ve onlardan ne öğrenebileceğini bilmeniz gerekir.

Bir çalışanı, bir konuyu ne kadar iyi anladıklarını keşfetmek istediğinizde sormak için en verimli borular nelerdir? Çalışan bilgilerini test etmenin yolları;

 • Bir Konuda Ne Kadar Eminsiniz?

Onlara işle alakalı bir konuyla ilgili kendilerine olan güvenleri hakkında dürüst bir soru sorun. Konu bilgilerini 10 üzerinden sıralayın. Düşük bilgi verirlerse, kişiyi ilgili işte görevlendirmeyin. Zira düşük performans alabilirsiniz. Başka personele ilgili soruyu sorun. Değerlendirmelerinizi buna göre yapın.

 • İşi Neden Bu Şekilde Yapıyoruz?

Bir konuyu anlamanın en önemli kısmı, işin yapılış şeklini açıkça anlamaktır. Bu nedenle çalışanlara, yapılan işi ve yapılış şeklini sorun. Büyük resmi tam olarak anlamışlarsa, gelişmeler hakkında eleştirisel düşünebilir ve sonuçta şirketin büyümesine katkıda bulunabilirler.

 • Nasıl Geliştirebiliriz?

İşin performansı ve çalışanların performansı ne kadar iyi olursa olsun, daha çok geliştirmek ve iyileştirmek için gereken yapılmalıdır. Bir çalışanınıza, bir şeyin nasıl geliştirilebileceğini sorarsanız, temelde bu konuda ne kadar bilgilerini olduğunu öğrenerek, geri bildirim alırsınız. İşlerin daha sorunsuz ve verimli çalışılabileceği konusunda fikir edinmekle, yanlış hareket etmezsiniz. Bu yüzden bunu sık sık sormak önemlidir.

 • Proje İle İlgili 5 Şeyi Listeleyebilir misiniz?

Bir çalışanın, bir proje veya konu hakkında anladıkları 5 şeyi listelemesini isteyin. Bu size, çalışanın neye odaklandığını, neyi hatırladığını ve konuyla ilgili neye değer erdiğini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca işle ilgili neyi kaçırdıklarını da anlayabilirsiniz.

 • Düşünceleriniz Neler?

Temel soru, “düşünceleriniz nelerdir? “ çalışanın işi ya da konuyu ne kadar anladığına bağlı olarak uzun süreli ve ayrıntılı bir yanıt almalısınız. Yanıtlarına dayanarak, başka sorular sorarak sohbeti yönlendirebilirsiniz.

 • Bu Konuda Sizi En Çok Ne Rahatsız Ediyor?

Birisinin belli bir konuda ne kadar bilgili olduğunu anlamanın en harika yolu, onu eleştirmesini istemektir. Bir çalışana bir konuda, onu neyin rahatsız ettiğini sorduğunuzda, size kafa karıştırıcı ve zor yanıtlar veriyorsa, iş hakkında düzgün bilgilendirilmemiş olma ihtimali yüksektir. Çalışan ayrıntılı bilgiye girip kendisini rahatsız eden konuları kolaylıkla anlatıyorsa, bu vasıflı olduğunu gösterir. Yani hem bilgili hem de pratiktir.

 • Bunu Bana Açıklayan Bir E-Posta Gönderebilir misiniz?

Çalışanlarınızı yenileştirme riski altında, bir konuyu size ya da diğer karar mercii arkadaşınıza açıklamalarını sağlamak en iyi testtir. Çalışandan, size ya da ilgili taraflara genel bir E-Posta göndermesini isteyin. Alacağınız geri bildirimler, çalışan hakkında diğer kişilerin de fikirlerini bildirmelerini sağlayacaktır.

 • Buradaki Yanlıştan Nasıl Geri Dönersiniz?

Personelin işinde vasıflı olup olmadığı, işteki hataları bulması ve düzeltmek için atılım yapması ile de anlaşılabilir. Konu ile ilgili bir şey bulun ve hatadan nasıl geri döneceklerini içeren bir senaryo ortaya koyun. Çalışan, konuyu gerçekten anlamışsa, yanlış giden şeyi bulacak ve çözümünü sağlayarak başarıyı sağlayacaktır.

 • Bunu Yapmanın Başka Bir Yolu Var mı?

Bir çalışanın bir konuyu ne kadar iyi anladığını keşfetmeye çalışırken, ona başka, daha iyi veya daha kolay bir yol olup olmadığını sorun. Çalışan daha etkili bir strateji geliştirirse, konuyla ilgili güçlü bir anlayışa sahip olduklarını, dikkatle dinlediklerini ve söylediklerinizi düşündüklerini bileceksiniz.

 • Küçük Bir Sözlü veya Yazılı Sınav Hazırlama

Küçük bir test, çalışanların bir konuyu anlayıp anlamadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Onlara bilmeleri gereken bilgileri verdikten sonra, kapsadığınız konular üzerinde sözlü veya yazılı bir test yapın. Test, öğretim yönteminizin etkili olup olmadığını size bildirecek ve ek kapsam gerektirebilecek konuları belirlemenize yardımcı olabilir.

 • Süreçleri Hakkında Açık Uçlu Sorular Sorma

Bir işi yapması için görev verdiğiniz elemana sadece ^Anlıyor musun” demekle iş bitmez. Bunun yerine, kişiye bir görevi tamamlanması için ne kadar zaman alacağını, görevi tamamlamak için bilgileri nasıl ve nerede elde edebileceklerini, herhangi bir zorluğu öngörürlerse ve desteğe ihtiyaç duyduklarında nereye gidebileceklerini, nerede olduğunu sorun. 

Sonuç olarak;

Bir işteki vasıflı eleman seçimi, işyerinin kalitesinin de bir göstergesidir. Vasıflı elemanlar, işini bilen, çalışma şartlarına uyum gösterebilen, verilen emirleri sorgusuz uygulayan ve bir aksilik durumunda, var olan aksiliği düzeltebilecek kapasitedeki çalışanlardır.

Vasıflı eleman işini sever, sahiplenir. İşletmenin veya işlerinin verimliliğini sağlar ve korur. Şirket kültürünü anlar ve işvereniyle iletişimi kuvvetlidir. İşletmeciliğini yaptığınız yerde vasıflı elemanı bulmak zor değil. Bu özelliklere sahip kişileri bulup ortaya çıkartmak yeterlidir