Pasta Ustası Olarak Para Kazanmak

Pastacı Olmak

Dünya ülkelerinin pek çoğuna göre, turizm sektörü çok dinamik ve ülke ekonomisinde ki katkı oranı çok yüksek olan ülkemiz de, haliyle özellikle konaklama merkezlerinin nitelikleri ve sunulan hizmetler de çok büyük önem taşıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden turistik amaçlarla ülkemizde konaklayan turistlerin, farklı damak tatları ve yeme alışkanlıkları, özellikle oteller açısından ciddi bir sorun oluşturuyor. Hemen turizmin her alanında eskiden beri az sayıda da olsa kalifiye personel yetiştiren ülkemiz, bazı alanlarda ise oldukça geri kalmış durumda.

Geri kaldığımız ve çok büyük bir iş gücü açığı bulunan alan ise pastacılık. Pastacılık, özellikle mutfakla alakalı diğer alanlarda başarısını dünyaya kanıtlamış olan ülkemizde, oldukça geri kalmış bir alan. Özellikle kalifiye personelin, hatta eğitimcilerin bile çok zor bulunduğu bir alan olan pastacılık konusunda, aslında dünya genelinde büyük sıkıntılar yaşanıyor.

Pastacılık Neden Daha Az Tercih Ediliyor?

Mutfak çalışanlarının daha çok sektörel olarak “sıcak mutfak“ olarak tabir edilen, mutfakların sıcak yemekler üretilen bölümlerinde ustalık, şeflik tercihinde bulunmaları, genel olarak soğuk krema, meyveler ve benzeri malzemelerle üretim yapılan pasta şefliği, ustalığının her zaman daha az tercih edilmesine neden oluyor. Her şeyden öte pastacılık meslek olarak oldukça zor bir iş. Kimyevi bir çalışma alanı, hassas ölçülere dayalı bir çalışma temposu, lezzetlerin birbirleriyle olan tepkimelerinin önceden ölçülebilmesinin zorluğu gibi, mesleğe ait birçok detay bulunuyor. Tüm bunlar pastacılık yerine mutfağın herhangi bir alanında ustalık veya şeflik yapılmasının tercih nedeni olmasına sebep oluyor.

Bu durum pastacı, pastacılık ustası, şefi gibi pastacılığın her bölgesinde büyük bir iş gücü ihtiyacının sürekli olmasına sebep oluyor. Ülkemizde son birkaç yıldır yapılan birkaç yatırımla oluşturulan eğitim alanları, var olan iş gücü ihtiyacına cevap vermekten henüz çok uzakta. Yanlış okumadınız, birkaç yıl öncesine kadar, özel veya resmi herhangi bir eğitim, pastacılıkla ilgili verilmiyordu. Hali hazırda verilen eğitimlerin ise belirli bir temel eğitim olmaktan öteye geçmediğinin altını çizmekte fayda var. Ancak belirtilmesi gereken diğer önemli nokta, herhangi bir pastacılık kursuna gidildiğinde, alınan eğitim sertifikasıyla birlikte iş bulabilmek için uzun uğraşlar sarf etmeye gerek olmuyor. Daha çok hangisini tercih edeceğiniz zenginlikte bir iş fırsatıyla karşılaşıyorsunuz. Doğal olarak dolgun ücretlerle çalışmaya hemen başlayabiliyorsunuz.

Nasıl Pasta Ustası Olunur?

Pasta ustası olmak için sektörde ciddi bir birikim ve deneyim kazanmak gerekiyor. Bunun la birlikte bu yolda ilk adımı pastacı çırağı eğitimlerine katılarak atabilirsiniz. İŞKUR’un ülke çapında bazı merkezlerde verdiği bu eğitim sonunda alınan sertifikayla birlikte, çeşitli alanlarda ki iş gücü açıklarına yönlendirilebiliyorsunuz. Dahası daha üst seviye eğitimlere geçiş yapmaya hak kazanabiliyorsunuz. Pastacılık eğitimi alabilmek için, büyükşehirlerde ve özellikle İstanbul’da olmak, büyük bir avantaj oluşturuyor.

İstanbul’ da ayrıca İSMEK tarafından verilen eğitimler ve yanı sıra büyükşehirlerin bir kısmında özel müteşebbislerin verdiği pastacılık eğitimleri de mevcut. İŞKUR aynı zamanda eğitim süresi boyunca, katılımcıya aylık bir ödeme de yapıyor. Herhangi bir kurumdan alınan sertifikayla birlikte, ülke çapında otel, lokanta ve benzeri işletmelerde, iş bulabilmeniz kaçınılmaz hale geliyor. Dahası Pastacılık alanında kalifiye olarak hizmet sunmaya başladığınızda, her kademede, ülke koşullarına göre çok dolgun maaşlar alabiliyorsunuz. Örneğin sertifikasını almış bir pastacı çırağı, çalıştığı bölge ve kuruluşa bağlı olarak 3 ile 6 Bin TL ortalama maaşla çalışmaya başlayabiliyor.

Pasta ustası veya şef olarak çalışanlar ise yetenek ve birikimlerine, ürettikleri işlere göre değerlendirilen ve ülkemiz koşullarına göre çok yüksek miktarlarda kazançlar sağlıyorlar. Bununla birlikte elbette bu alanda kazanılan bu yüksek meblağlar, sundukları katkı, bilgi birikimleri, deneyimleri, yetenekleriyle doğru orantılı oluyor. Bir diğer deyişle bu alanda isim yaptığınız andan itibaren, belki de hiçbir iş kolunda kazanmayacağınız miktarlar da para kazanabilmeniz mümkün hale geliyor.

Pasta ustalığı ama özellikle şefliği konusunda ülkemizde yeterli bir eğitim kurumu bulunmuyor. Bununla birlikte dünyada da, eğitim kurumu bulmak oldukça zor. İyi pasta şefleri, zaten az sayıda olduğundan, eğitim yerine alanlarında çalışmayı tercih ediyorlar ve genelde, özellikle pasta şefleri usta çırak ilişkisiyle yetişiyor. Bunun sağlanabilmesi için, öncelikle pastacı çırağı olarak ustaların ve şeflerin yanında birikim ve deneyim oluşturmaya başlamak gerekiyor. Bu alanda yeteneğinizin veya merakınızın olduğunu düşünüyorsanız, hiç düşünmeden sizin için en uygun kurslardan birine kayıt olmanızı tavsiye ediyoruz. Pastacılık alanında verilen tüm eğitim kurumlarının, kurs sonu iş garantisi sağladığını unutmayınız.