Koçluk Meslek midir?

Koçluk Nedir?

Koçluk nasıl faaliyeti nasıl oluştu, nasıl meslek olarak kendinden söz ettirdi, merak edilen bir konu. Kaynak araştırması yaparken rastlanılan bilgilere göre başlangıcı ta 15. Yüz Yıla dayanıyor.  Macaristan’da yer alan Kocsi köyünün Kocsi olarak tabir edilen at arabaları ile yayılmış bu kelime önce Avrupa kıtasında.

Dönemin en gelişmiş at arabaları Kocsiler bu nedenle meşhur oluyor Kraliyet tarafından bile kullanılıyorlar. Hikâyesini İlk duyduğunuzda Koçluğun ne alakası var şimdi at arabaları ile diyorsunuz. Fakat bakın nereden bağlantı kurulmuş Koçluk ile dönemin lüks at arabaları arasında. Kocsi ile seyahat etmek bir yerden bir yere en lüks, en konforlu biçimde seyahat etmek anlamına gelirmiş. Dolayısı ile bir koçunuz var ise siz bir sorunu ya da zor bir dönemi koç edinerek en konforlu biçimde atlatacaksınız ya da bu süreçte sizin sorunlarınızı atlatmanıza yardım edebilecek düzeyde biri sorunlarınızı aşmanızı sağlayarak yaşamınıza bir konfor getirmiş olacak.

Yolculuğu bu kadar kısa değil ismin ortaya çıkışının. Bir anlam bağının kurulması sürecinden sonra bu kelimenin ve anlamının yolculuğu Oxford Üniversitesine uzanır ve hikâyesi akademik kimlik kazanma yolunda ilk macerasını başlatır. 1830 yılıdır Oxfordlu üniversite öğrencileri arasında bu bir lakaptır kullanım alanı böyle yayılmıştır. Derslerde yardımcı olan, sınav hazırlık sürecinde destek aldıkları kişiye koç diyerek benzer bir anlam ile farklı bir faaliyeti isimlendirmişler.

1860 yıllarından itibaren spor faaliyetlerinde kullanımı yaygınlaşır maçlara, müsabakalara hazırlayan oyuncuları motive den kişiye Koç denilir. Daha sonra iş dünyasında üst düzey yönetici yetiştirirken iş performansı yükseltilmeye çalışılırken doğan arayış Koçluk faaliyetini iş dünyasına da dahil eder.

MODERN YAŞAMDA VE TÜRKİYE’DE KOÇLUK

Türkiye’de fark edilmesi kullanılmaya başlaması 2000 yılları diyor yazılı kaynaklar. 2013 yılında ise 6.Derece Ulusal Meslek Standardına göre Resmî Gazetede yayımlanarak meslek olduğu kabul edilir. Bugün internette arama yaptığınızda Koçluk Eğitimi ve eğitim sonunda belge veren pek çok merkez var kişiler bu belgeleri aldıktan sonra iş alanlarını nasıl yaratıyorlar konusunu da irdeleyerek sizlere bilgi aktaracağız ancak önce Koçluk denen meslek bir konuda bilgili olup o alanda yola henüz çıkana yol göstermek ise ülkemizde ortaya çıkışı 2000 Yılları olduğu doğru değildir. Meslek olarak tanınması 2013 olabilir fakat kavram ve uygulama Türk tarihinde, Türk İslâm tarihinde dolayısı ile Osmanlı İmparatorluğunda yeni değildir ve Türk devletlerinin başarılı olmalarının en temel nedenlerinden biri de bu uygulamadır.

TÜRK TARİHİNDE KOÇLUK

Bizim tarihimizde adı elbette Koç değil. Devlet büyüğü olarak yetişecek kimselere lala olarak tanımlanan eğitmenler çocukluklarından itibaren eşlik etmeye başlar üstelik bu kişiler sadece bilgili değil alanlarında çok tecrübeli ağır eğitimlerden geçmiş kimselerdir. Şehzade padişah olduktan sonra da kararlarını tek başına almaz her zaman üstün devlet adamları ile istişare danışma ve Lalanın mutlaka rehberliği vardır. Bizim disiplin olarak geleneklerimizde vardı, esnaf geleneğimizde vardı, aile terbiyemizde vardı. Türk toplumunun iş ve sosyal yaşamının devlet örgütünün temelinde bulunan bir yaklaşım ve uygulama idi başarılı insanlar yetişmesindeki en büyük etkenlerden de biri idi. Türk tarihi boyunca toplumumuzda yaygın olarak kullanılan, uygulanan ancak günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir cümle ‘İstişare eden Pişman Olmaz’ Türk insanının yaşam kültüründe bulunduğunun en temel göstergesidir. Bugün uygulanmaya çalışılan modern adı ile Koçluk, başarıyı artırmak, sorunları gidermek acemilik dönemini hatasız atlatmak için faydalı bir faaliyet olarak görülürken yeni popülaritesi yükselmiş mesleklerden biri olarak kazancının da cazip olduğu belirtilmektedir.

KOÇ NE İŞ YAPAR?

Koç ne iş yapar sorusunu bu mesleki eğitimleri veren bu mesleği yapan kişiler, ‘Kişilerin Gerçek ve Kalıcı Değişiklikler Yaratmasına yardımcı Olmak’ şeklinde kısaca tanımlıyorlar. Kişinin kendisini keşfetme sürecini yönetmek olarak da tanımlanabilecek Koçluk, bir başka tanımında danışanın harekete geçme isteğini, dönüşme isteğini, ilerleme arzusunu harekete geçiren kişi olarak anlatılmış.

KOÇ’LAR NASIL İŞ BULUR?

Bu konuda çok net açıklamalar yapan kaynak ne yazık ki yok bazı bilgilere rastlamak mümkün hala koçluk yapacak bir iş bulamadıysanız danışabileceğiniz merkez niteliğinde yerler gibi. En iyi yöntem meslek olarak resmen tanındığına göre İŞKUR ile bağlantı kurarak İş ve Meslek Danışmanlarından bilgi almak olsa gerek. Mesleği nasıl uygulayacağınızın bilgilerine ulaşmak için daha sağlıklı bir yol gibi görünüyor.