KOBİ’ler İşe Alımlarda Büyük Firmalarla Nasıl Rekabet Edebilir?

Personel Alımı Yapmak

Günümüzün doymuş piyasasında işe alımlar en büyük baş ağrısıdır ve büyük firmalar en iyi yetenekleri ellerinde tutmak için daha fazla imkana sahiptirler. Aslında KOBİ’ler de uygulayacakları bazı stratejilerle hantal yapıdaki büyük firmalara üstünlük sağlayabilirler. Mesela iş arayanlara iyi bir statü sunmak, daha yetkili bir iş unvanı vermek, daha fazla kariyer fırsatı tanımak ve etkileyici avantajlarla daha fazla sorumluluk yüklemek bu imkanlara örnek gösterilebilir.

Yapı itibariyle bakıldığı zaman bir KOBİ büyük bir firmaya göre daha çevik bir yapıya sahiptir ve daha iyi manevralar yapabilir. Uygun stratejiler belirleyerek tüm bu avantajlarla, en üst düzey yeteneklerin işe alınmasını sağlamak mümkündür.

Doğru İş Adayını Seçmek

Aşağıda KOBİ’lerin işe alımlarda çevik yapılarını nasıl kullanabileceklerine dair ipuçları mevcuttur:

Görüşme Sürecine ve Aday Deneyimine Bakmak

Kötü bir aday deneyimi ağızdan ağza yayılarak şirketin üst düzey yetenekleri çekme yeteneğini tehdit edebilir. Bu yüzden adayları döngüde tuttuğunuzdan ve onları gereksiz bir cevapla bekletmediğinizden emin olunması gerekir. Ayrıca görüşme sürelerini normal ofis çalışma saatleri dışında da sunabilirsiniz, böylece görüşmenize katılmak için izin kullanmak zorunda kalmazlar. Görüşme gününde onlara çalışacakları departmanın gösterilmesi ve birlikte çalışacakları personelle tanıştırılmaları sonucun başarılı olması için önemlidir. Tüm bunlar, adayların şirket hakkında olumlu düşünmesini ve uzun süre çalışacakları bir yerde görselleştirmelerinde yardımcı olabilir.

Öne Çıkmak İçin Ekstralar Sunmak

İşe alım sürecinde avantajları bildirmek çok önemlidir ve çoğu şirket görüşme aşamasına gelmeden önce web sitesinde, iş tanım sayfasında veya adaylarla diğer iletişim biçimlerinde reklamlarını yapmaktadırlar. Şirket avantajları bundan bir adım öteye taşınabilir ve şirkete bir pazarlama yatırımı olarak düşünülebilir. Birçok aday bir görüşmeye katılmadan önce şirketin sosyal medya yayınlarını analiz eder ve fikir sahibi olur. Bu nedenle web sitesi içeriğinin potansiyel adayları teşvik edecek şekilde olumlu mesajlar yayınlanması, adayın kararı için önemlidir.

Ayrıca mevcut çalışanlar için oldukça paylaşılabilir ve yaratıcı şirket avantajlarına yatırım yapmak, şirketin sosyal medya yayınlarına dayanan görüntülerini ve videolarını paylaşan çalışanlardan faydalanabilir. Çünkü mevcut işgücü tarafından paylaşılan görüntüler derhal çalışmak için arzu edilen bir şirket olarak sosyal erişimin önünü açmaktadır.

Yeni Nesle Hitap Etmek

Milenyumlar bugünün en büyük iş gücüdür, bu nedenle işe alım süreçleri uzun zamandan beri onların ihtiyaçlarına odaklanmaktadır. Bununla birlikte, KOBİ yetenekli çalışanlar oyunun bir adım önünde kalmalı. Bunun içinde Z kuşağının bundan önceki kuşağa göre farkını göz önünde tutmalıdır. Önceki nesiller idealist bir yapıyla başarmanın verdiği gurur duygusunu paradan daha önemli bir olgu olduğunu düşünürken, Z neslinin büyük ekonomik durgunluklar sırasında ebeveynlerinin mali olarak mücadelesini izleyen bir nesil. Bu yüzden Z neslinin en büyük farkı, finansal istikrar ve iş güvenliği aynı anda güvence altına almak isteyen bireylerden oluşuyor olması.

ABD’de yapılan bir araştırma; Z kuşağının yüzde 91’inin teknolojik gelişmişliğin bir şirkette çalışma konusundaki ilgilerini etkileyeceğini bildirmiştir. Bu nedenle, yetenek işe alım ekipleri sadece sosyal medya kullanımında değil, aynı zamanda bu neslin ideal işlerini bulmak için kullanacakları mobil uygulamalarda da mümkün olduğunca işletme sistemlerinde yer vermeleri gerekmektedir. Dahası, çalışanlarının kariyerlerinde ilerlemesi için sürekli eğitim ve beceri geliştirme aktivetelerine önem vermeleridir.

Bir İşe Alım Uygulaması Kullanmak

KOBİ’lerin zamandan ve paradan tasarruf etmek için tasarlanan işe alım uygulamalarına bir göz atmak gerekir. Örneğin; ABD’de bir mobil uygulama, kullanıcıların tek bir gönderide 100’den fazla iş tahtası ve sosyal medya üzerinden mesaj göndermesine olanağı tanır. Ayrıca, adaylara iPhone’larında iş arama ve başvuru yapma olanağı sağlar.İşe alım uygulamaları, ilgi çekici bir iş ilanını nasıl oluşturacağı ve en iyi yeteneği çekmek için hangi iş kurullarını kullanacağı konusunda da tavsiyelerde bulunabilir. Teknolojiye meraklı olan Z kuşağına yönelik programlara yer verilmesi, yetenekli personel alımlarında şirketi tercih edilen bir konuma getirmede etkili tol oynamaktadır.

Not: sizde şirketiniz için yeni personeller arıyorsanız, Kobi Vadisi – insan kaynakları mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek ücretsiz iş ilanı verebilir, gelen başvurular içerisinde detaylı analiz yapabilir ve firmanıza en uygun aday ile iletişim kurabilirsiniz.

İşe Alım Yaparken Rekabeti Azaltmak

İşe alımlarda büyük markalarla rekabet etmek zor gibi görünse de KOBİ’ler yapısı gereği daha çeviktir ve hızlı manevralar yapabilirler. Firmalar bu yapılarının sağladığı avantajlar konusunda bilinçli olarak stratejiler uyguladığında yetenekleri büyük firmalardan önce alım yapma şansını yakalanabilir.