İşe Alımlarda Kişilik Faktörü

İnsan Kaynakları Personel Alımında Kişilik Faktörleri

İşe alımlarda yazılı sınavlardan daha önemli olan bir diğer unsur, mülakatlardır. Mülakatlar; kişinin sadece iş bilgilerini ölçmek ya da eğitiminin yeterli olup olmadığını anlamak için değil, kişinin nasıl bir kişiliği olduğunu anlamak içindir.

Kişiyi Tanımak

Bir kez görüşme ile insanların tüm kişiliğinin tanınması mümkün değildir elbette ama kısa da olsa bir fikir sahibi olunur. Görüşme sırasında kişinin tavrı, beden dili, konuşma biçimi, giyimine gösterdiği özen, mülakata gösterdiği özen, bunların hepsi kişiliğinin bir yansımasıdır.

Eğer kişi iş alım görüşmesine geldiğinde, dersini çalışarak gelmişse; yani işin gerekliliklerini, firmanın ya da şirketin ne ile ilgili iş yaptığını, başvuracağı pozisyonla ilgili neler yapabileceğini, şirketi ne kadar iyi tanıdığını gösteren bir sunum dosyası ile gelirse, bu daha etkili olur. Çünkü bu davranış, kişinin işe gösterdiği özeni belli eder.

İşe alındınız diyelim. Belli bir süre deneme süresine tabi olacağınızı unutmayın. Bu sürede siz her yönünüzle değerlendirmeye tabi tutulacaksınız.

İşe Alımlarda İstenen ve İstenmeyen Özellikler

Özellikle ABD’de yapılan araştırmalarda, işe alım sırasında başvurucunun kişilik özelliklerinin yüzde 70 oranında etkili olduğu görülmüştür. Bunu yüzde 18 ile eğitim takip etmektedir. Kişi bir işe başvurmadan önce en çok kişiliğini eğitmeli ve geliştirmelidir.

İSTENMEYEN ÖZELLİKLER

Kibir

Bir personeli işe alırken, istenmeyen kişilik özelliklerinin ilk başında kibir gelmektedir. Kibir, kendisini herkesten üstün görme, böbürlenme ve başkalarını küçük görme hastalığıdır.

Kibirli insanlar, olumsuz etkileşim yaparlar. Kendilerini çok sever ve çok bağlıdırlar. Onlara göre en güzel ve in başarılı kendileridir. Her zaman haklıdırlar ve haksız olmalarına asla ihtimal bile vermezler. Sürekli ilgi odağı olmaya bayılırlar. Her şeyi dramatize etmeyi severler. Kaybettikleri şey ne keder küçük olursa olsun, çabuk sinirlenirler. Bu yüzden iş hayatında aşırı kibirli insanlarla çalışmanın zorluğunu bilen insan kaynakları uzmanları, işe alımlarda kibirli insanları tercih etmez.

Unutmayın. Hiç kimse vazgeçilmez değildir.

Dürüst Olmayan

Dürüst olmak her zaman çok kazandırsa da bunun aksi davranışlar çok şey kaybettirir. Hiçbir işyeri kendisine dürüst davranmayan kişilerle çalışmak istemez.

Bu yüzden bir işe başvuracağınız zaman, sorulan sorulara tüm dürüstlüğünüz ve samimiyetiniz ile cevap vermeniz size çok şey kazandıracaktır. İşe alınmasanız bile dürüstlüğünüz sizin simgeniz olacaktır. En azından “Ben dürüst davrandım” diyebilirsiniz.

Sözünü Tutmayan

İşe alımın bir başka ölçütü, kişinin iş hayatında ve kendisine verilen görevlerde sözünü tutup tutmamasına bağlıdır. Size özelikle deneme süresi boyunca bazı görevler verilecek ve zamanında teslim edilmesi istenecektir.

İşi kabul ettiğiniz andan itibaren, işin gereklerini yerine getirdiğinize dair söz vermiş olursunuz. Ve sözü tutmamak zaman ve iş kaybı olacağından, işten atılmanız söz konusu bile olabilir. Hiçbir şirket, sorumsuz insanlarla çalışmak istemez çünkü siz o şirketi temsil edeceksiniz.

Eleştiriye Kapalı Olmak

Yaptığınız iş ya da kişiliğiz hakkında bir eleştiri yapıldığı zaman hemen agresifleşip, insanlara karşı öfkeli davranışlar sergiliyorsanız, o işe uygun değilsiniz demektir.

Bir personel ya da yönetici, kim olursa olsun daima eleştiriye açık olmalıdır. Eleştiriler, insanın hatalarını görüp bir daha hata yapmamasını, kişiliğe yapılan bir eleştiri ise, kişiliğin geliştirilmesini sağlar. Bu yüzden eleştirilere kapalı olmamak gerekir.

Sadakatsiz

İş kanunlarına göre bile bir işçinin veya personelin, çalıştığı yere karşı sadakat borcu vardır. Sadık olmak, işyeri ile ilgili hiçbir bilgi ve belgeyi dışarı sızdırmamak, işlerine engel olmamak ve verilen yükümlülükleri yerine getirmektir.

İşin gereklerine ve çalıştığı yere sadık olmayan insanlar, bir süre sonra işlerinden olabilecekleri gibi, insanların kendisine olan güvenlerinin yitirilmesine de neden olacaktır. Bu yüzden hiçbir şirket, sadakatsiz insanları bünyesinde barındırmaz.

İSTENEN ÖZELLİKLER

Kişilerin istenmeyen özelliklerini kısaca anlattıktan sonra şimdi de kişilerde olması gereken özelliklere bir bakalım.

Dürüst Olmak

Dürüst olmak, kişinin simgesidir. Dürüst insanlar her zaman kazanır. Ne yaparsanız yapın dürüstlükle yaptığınızda, kapılar size ardına kadar açılacaktır. Bu yüzden bir işe alınma mülakatına gittiğinizde dürüst davranmanız, iş süresinde dürüstlüğünüzden ödün vermemeniz, sizin için daha hayırlı ve kazançlı olacaktır.

Güvenilir Olmak

Güvenilir olmak, hayatın her evresinde bize en çok gerekli olan özelliğimizdir. İnsanların güvenini kazanmak zordur, kaybetmek ise birkaç dakikayı alır.

İradenin güçlü olması, sadık olmak, abartıdan uzak durmak, şeffaflık, hileli işler yapmamak ve pozitif olmak güvenilir olmanın özellikleridir.

Verilen işleri zamanında yerine getirmek, insanların güvenini kazanmak sizin için en sağlam yatırımdır. Güvenilir ortamlarda yaşamakta kişiliğinizi geliştirir. Bu yüzden işinizde kazanmak istiyorsanız, güvenilir olmalısınız.

Disiplinli ve İletişimi Güçlü Olmak

Bir işte başarılı olmanın yolu disiplinden geçer. Lakayıt davranışlarda bulunmak, insanlarla fazla laubali olmak, gereksiz ve aşırı samimiyet iş disiplinini bozar. Disiplinsiz insanlar, işyerinin kalitesini de bozacağından bu kişilere tahammül edilemez ve kişi işinden olabilir. Disiplinli insanlar her zaman daha iyi çalışma arkadaşıdır.

Bir diğer özellikte, iletişimin güçlü olması ve insanlarla sağlıklı iletişim kurabilmektir. Sadece şirket ya da işyeri içinde değil, işyeri dışında iş yapılan kişilerle ve komşularla da iletişimin güçlü olması gerekmektedir.

Yenilikçi Olmak

Yenilikçi olmayan kişiler hem kişiliğini geliştiremez hem de işin ilerlemesini sağlayamaz. Yeniliklere ve değişimlere hazır insanlar ise her zaman daha ileriyi görür ve ona göre kararlar alırlar.

İşi nasıl daha verimli hale getirebilirim? Teknolojiyi nasıl en üst seviyeye çıkartabilirim? İşteki yenilikleri firmaya nasıl adapte edebilirim? gibi soruları soran yenilikçi kişi, bunları uygulamak için vakit kaybetmeyecektir.