İş Arayanlar İçin En Hızlı Büyüyen Alanlar Nelerdir?

Tüm dünyada işsizlik oranları her yıl ciddi ölçüde yükselmektedir. Bu yükselmeyle birlikte tüm ekonomilerde şekil değişiklikleri görülmeye başlamıştır. Bu durumda bazı sanayi ürünlerinde taleplerin artmasına bazılarında ciddi azalmaların yaşanmasına sebep olmuştur. Bu hızlı giden alanların hızlı bir şekilde pozisyon doldurma ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Çalışanlar için hangi yolun kendisi için uygun olduğu hep merak konusu olmuştur. Ve hızlı gelişen alanların çoğunun sadece anlık bir patlama olmadığını, her zaman kalifiye uzmanlara ihtiyaç duyan sektörler oldukları bilmek bir zorunluluk doğurmuştur.

Son yıllarda en hızlı büyüyen iş alanları nelerdir beraberce bir göz atalım;

Evde bakım hizmetleri

Yaşlı ve hasta bakımları yapılan kuruluşlarda,yaşlı bakımı üst düzey bakım standardında yapılmadığı için bazı kişileri tatmin etmemektedir. Kişiler uzun süreli bir hastalıkta özellikle yaşlandıkça, günlük işleri yönetemiyor ve günlük olarak gerçekten yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Bununla birlikte, sabit bir geliri olup devlet tarafından tanınan bu tür bakımı almayan bireylerin sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Kendisine bakacak bir ailesi olmayan ya da onların bakmasına istemeyen kişiler için birkaç alternatif vardır. Ya özel bakım evlerine giderek oradaki sosyal ortamdan ve hizmetlerden faydalanacaklar ya da belirli bir ücret karşılığında bu hizmetleri yapan hasta bakıcılardan yardım alarak kendi evlerinde bakılacaklardır. Üst düzey bir bakım sağlamak için bu iki yol haricinde alternatif bir yol olmadığını düşünürsek, kendi evinin konforunda bir bakıcıdan yardım almak çoğu yaşlı ve hasta için daha cazip geliyor. İstatistiklere bakıldığında evde bakım ve sağlık yardımı alanların sayısı son 5 yıl içinde yaklaşık %24’e kadar artış göstermiştir ve önümüzdeki yedi yıl içinde %48’e çıkması bekleniyor. Bu durumda bu alandaki açık pozisyonlar anlamına gelmektedir.

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, mevcut istihdam alanlarının bir tık önüne geçmektedir. Bu alan sosyal medya pazarlamacılarını, dijital pazarlama hesap koordinatörlerini ve dijital pazarlama analistlerini içerir. Çevrimiçi pazarlamada, twitter, facebook ve instagram gibi birçok sosyal medya forumunda artmaya devam ederse önümüzdeki 5 yıl içinde %20 artış göstereceğini tahmin ediliyor. Bununla birlikte pazarlama müdürü pozisyonlarının kalifiye başvuru eksikliği nedeniyle doldurulması en zor pozisyonlardan biri olma yolunda olması bunun bir göstergesidir.

Çocuk Bakım Hizmetleri

Çalışan kadınların artmasıyla birlikte ne kadar anaokulu öncesi eğitimi için eğitim veren kuruluşların yaş sınırı 2 yaşlara kadar düşse de evde çocuk bakımı alan kişi sayı artışını engellemektedir. Çocuklarının kendi sosyal çevresinde yetişmesinin çocuğun psikolojik gelişimindeki pozitif etkilerini düşünen aileler, çocuklarına evlerinde bakım hizmeti almak istemektedirler. Bu oranın önümüzdeki yıllarda %9 civarında artacağı, sosyal hizmetlerdeki çocuk bakımında görev alanların oranı %19 civarında artış olacağı tahmin ediliyor. Bu durum nedeniyle çocuk bakım hizmeti veren pozisyonlarda açık olacağı anlamına geliyor.

Teknoloji / IS

Otomasyonda milyonlarca insanın maliyeti ile ilgili bazı şaşırtıcı tahminler yapılmıştır. Bununla birlikte, şu an için otomatik çalışanların hala insanlara ihtiyaç duyduğunu söylemek doğrudur. Teknolojinin bizim için daha çok çalışmasını sağlayan perde arkasında hep başkaları vardır. Bu nedenle, uzmanlar IS / IT alanının önümüzdeki 5 yıl içinde %9 büyümesini öngörüyor. Yapılan tahminleri bunun %19’a kadar büyümesi gerektiğini söylüyor. Dahası, bilgi güvenliği analistleri ve yazılım mühendisleri, işverenlerin nitelikli adaylar bulmaları için en zor pozisyonlardan ikisidir.

Bazen iş aramak cesaret kırıcı hale gelebilir çünkü siyah ve beyaz uçlarda görünüyor. İlgili olduğunuz bir alanda mükemmel bir iş bulmak için sayısız saat harcayabilirsiniz ama tüm seçeneklerinizi keşfetmekten ve biraz sıra dışı düşünmekten korkmamalısınız. İş aramanın bu kadar yorucu hale gelmesinin bir nedeni, iş sahalarının çoğu zaman özgeçmişler için bilinmeyenlerle dolu olmasıdır. İşverenler, nereden başlayacaklarını bilmedikleri bir günde çok fazla başvuruyu değerlendirebilirler. Bu nedenle, yeni bir iletişim yöntemi denemek her zaman harika bir fikirdir. Diğer iş arayan kişilerle ağ kurmak ve işe yerleştirme hizmetlerini takip etmek, şu anda sizin için en iyi işi bulmanıza yardımcı olabilecek biriyle iletişim kurmanızı sağlayabilir.

Yukarıda belirtilen alanların her biri ayrı alanda olmasına rağmen, aynı şekilde kazançlı kariyer fırsatları sunmaktadır. Kariyer hedefinde olan birinin yapabileceği en iyi şey kendi uzmanlık alanlarına uyum sağlayan pozisyonlar bulmaktır.