Başarılı Bir Mülakatın Püf Noktaları

İş Görüşmesinde Önemli Detaylar

Gün geldi çattı ve pek çok insan gibi başarılı bir iş görüşmesi yapmak sizin için dava haline geldi. Bu davadan nasıl başarılı çıkabilirsiniz ve işe başlama şansınızı nasıl artırabilirsiniz diye düşünmekten tarihin gelip çattığının farkında bile olmaya bilirsiniz. Ama gün geldi, başvurduğunuz firma sizi mülakata çağırdı. Tebrik etmek isterdim ama iş sizin için daha yeni başlıyor.

En zeki ve en nitelikli iş arayanların bile iş görüşmeleri için hazırlanmaları gerekir. Çünkü bu görüşmede şirket görüşme becerilerini öğrenir ve harika bir ilk izlenim elde etmek için ikinci bir şans yoktur. Bu yüzden bu mülakata olabildiğince hazırlıklı gitmek lazım ki işe başlama şansınız artsın. İşte size mülakatta görüşeceğiniz kişiyi etkileyebilmek için bazı fikirler;

İlk İletişim

Kendinize olan güveni göstermek için dik durun, göz teması kurun ve sağlam bir el sıkışma ile bağlantı kurun. Sözel olmayan bu iletişim şekilleri görüşmenizdeki ilk izlenim için harika bir başlangıç ​​olabilir.

Giyiminize Dikkat

Günümüzün gündelik kıyafetleri,görüşme yaparken size görüştükleriniz gibi giyinmenize izni vermez. Bir mülakatta ne giyeceğinizi bilmek ve bakımlı olmak önemlidir. Bir takım elbise giymek veya daha az resmi giyinmek tamamen şirket kültürüne ve hedeflediğiniz konuma bağlıdır. Mümkünse, görüşmeden önce şirketin kıyafet tarzını öğrenmek için bir araştırma yapmanız faydalı olur.

Dinlemek

Mülakatın en başından itibaren, görüştüğünüz yetkili size doğrudan veya dolaylı olarak bilgi verir. Anlattıklarını çok dikkatlice dinlemeniz şarttır yoksa büyük bir fırsatı kaçırabilirsiniz. İletişim becerilerinizin iyi olması, dinlenmeyi ve söylenenleri duyduğunuzu kişiye bildirmeyi içerir. Görüşme yapan kişiyi iyice gözlemleyerek yakaladığınız bir tempoyla konuşmaları eşleştirin.

Fazla Konuşma

Görüşme yapan kişiye bilmesi gerekenden fazlasını söylemek, ölümcül bir hata olabilir. Önceden hazırlıklı değilseniz, mülakat sorularını cevaplarken konuşabilirsiniz ama bu dönem öncesine sorulmadığı takdirde değinmeyin. İş ilanını okuyarak, becerilerinizi pozisyonun gereklilikleriyle eşleştirerek ve sadece bu bilgiyle ilişkilendirerek görüşmeye hazırlanmalısınız ve görüşmede bu yönde konuşmalısınız.

Sınırları Aşma

Mülakat iş konuşmak için yapılan profesyonelce bir toplantıdır. Bu toplantı yeni bir arkadaşı edinmeyle ilgili değildir ve alışkanlık seviyeniz, görüşmecinin tavrını taklit etmelidir. Görüşmeye enerji, coşku getirmek ve sorular sormak önemlidir, ancak iş arayan bir aday olarak sınırınızı aşmamanız gerekir.

Profesyonel Dil

Yapacağınız görüşme sırasında dilinizi profesyonelce kullanmanız gerekir. Uygunsuz argo sözcüklerin kullanımı veya yaş, ırk, din, politika veya cinsel yönelim referanslarının farkında olunmadan kullanılmasında bu konular sizi çok hızlı bir şekilde kapıya gönderebilir.

Kendine Güven ile Ukalalık Karışmasın

Tutum, görüşme başarınızda önemli bir rol oynar. Kendine güven, profesyonellik ve alçak gönüllülük arasında iyi bir denge vardır. Yeteneğinizi göstermek için bir performans sergiliyor olsanız bile, aşırı güven, ukalalık olarak algılanmaya müsaittir dikkatli olunması gerekir.

Özenli cevaplar vermek

Görüşme yapanlar, bir şey yaptığınız zamana ilişkin bir örnek istediğinde, geçmiş davranışınızın bir örneğini ortaya çıkarmak için tasarlanmış davranışsal görüşme soruları sorarlar. Belirli bir örnekle ilişki kuramazsanız, yalnızca soruyu yanıtlamamakla kalmayıp yeteneğinizi kanıtlama ve becerileriniz hakkında konuşma fırsatını kaçırabilirsiniz.

Sorular sormak

Soruları olup olmadığı sorulduğunda, çoğu aday “Hayır” cevabını verir ki bu yanlış cevaptır. Çünkü nasıl görüşeceğinizi bilmenin bir yolu, şirkette neler olup bittiğine ilgi gösteren sorular sormaya hazır olmaktır. Soru sormak, size bunun sizin için doğru yer olup olmadığını bulma fırsatı verir. En iyi sorular görüşme sırasında ne sorulduğunu dinlemekten ve ek bilgi istemekten gelir.

Çaresiz görünme

Görüşme esnasında takınacağınız tavır çok önemlidir. Çaresiz, çok ihtiyacım var ve lütfen beni işe alın şeklindeki yaklaşım karşı taraf tarafından güvensizlik olarak algılanabilir. O yüzden böyle bir tavırdan kesinlikle kaçınmalısınız.

Vereceğiniz Cevaplarınız üzerinde Önceden Çalışın

Bu işe başvurmanız demek bu işe yapacağınıza emin olmak demektir.Bu mülakattan başarılı çıkmanın bir yolu da en muhtemel sorulara iyi düşünülmüş cevaplar vermektir. Cevapları çalışmanız sizin çok stresli bir mülakat görüşmesi geçirmenizin önüne geçecektir. Aynı iyi hazırlanmış bir sınavdan başarı bir not almak gibi.

Mülakatta en güzel olan nokta, mülakatta alım yapacak kişinin fikrini değiştirecek gücün sizin elinizde olmasıdır. Bu güçte; hedeflediğiniz iş alanı için yeterli donanım ve tecrübelere sahip olmanın yanında göstereceğiniz cesarettir.