İş Ararken Yaş Ayrımcılığının Üstesinden Nasıl Gelinir?

İş aramak zordur ama yaş ayrımcılığı ile baş etmek daha zor ve sinir bozucudur. Hatta o kadar sinir bozucu bir durumdur ki iş aramaktan bile sizi vazgeçirebilir. Tecrübe edinmek için yaşanmışlık gerekir ve bu da geçen ömür ile ilintilidir. Peki, neden o zaman yaş ayrımcılığı yapılıyor ve işe alımlar zorlaştırılıyor hiç düşündünüz mü?

Yaş ayrımcılığına takılmadan bir işe başlamak için işte size birkaç ipucu;

İş Başvurularında ve Özgeçmişlerde Yaş Ayrımı

İş başvurusunda yaş ayrımcılığını önlemek için, özgeçmiş iş tecrübesi bölümünde en fazla 15-20 yıllık tecrübe göstermeniz tavsiye edilir. Daha sonra, iş tarihinizi doldurmanızı rica ediyorlarsa, iş başvuru formunda da aynı şeyi yapın ve özgeçmişinizle eşleştirin. Yaş ayrımcılığı konusunda endişeliyseniz, mezuniyet tarihinizi özgeçmişinizde paylaşmamanız da faydalı olabilir. E-posta adresiniz için Gmail gibi “modern” olarak görünen bir e-posta sağlayıcısı kullandığınızdan emin olun. Hotmail veya AOL e-posta adreslerinden kaçının. Ayrıca, özgeçmişinize LinkedIn profilinize bir link ekleyin. Bu, ağına bağlı kalacağınız işverenleri gösterir.

Mülakatta Yaş Ayrımı

Başarılı bir iş başvurusu yaptıktan sonra  telefon görüşmesini geçip bir şirkete çağrıldıysanız, bu sizin şirketle yüz yüze geleceğiniz ve yaşınızı daha iyi anlayabilecekleri anlamına gelir. Fakat açık fikirli bir şekilde içeri girip ve herhangi bir iş arayan birinin mülakatından farklı bir durum olmadığını bilerek davranmanız faydalı olacaktır. Ancak, tüm görüşmeyi, ayrımcılığa maruz kalmayacağınızı düşünerek geçirmek, mülakat performansınızı öldürecektir. Ve endişelenmek veya başka bir şeyle meşgul olmakta aynı etkiyi yaratır. Gerçek şu ki, görüşmeden iş teklifi alamamanızın birçok nedeni olabilir. Ancak, işverenlerin birçok faktörü temel alan birisini işe almayı seçtiklerini anlamak önemlidir (Ne kadar para, deneyim, kişilik, hatta cinsiyet vb. faktörler)

Örneğin, işe alma yöneticileri sadece sizin karşıt cinslerinizden bir işe alım yapmak istediklerinde yaşınız 20 de olsa 60 da olsa bir mülakatta olumlu görüşmeler yapmanız ve işe alınmanız mümkün olmaz. Bu bir yaş ayrımcılığı değildir.

Mülakatlarda Yaş Ayrımcılığına Ön yargı Yapmayın

Sonuç olarak eğer her zaman yaşınızın bir problem olduğunu düşünüyorsanız, o zaman başarısız bir mülakatın yaşınızla ilgili olduğunu her zaman düşüneceksinizdir. Yaş ayrımcılığı maalesef vardır ve bu çok üzücü bir durumdur. Ancak, geçmiş beş görüşmenizin yaş ayrımcılığına bağlı olarak kötü gittiğini düşünseniz de, iki işveren size karşı ayrımcılık yapmış olsa da ve diğer üçü tamamen farklı bir nedenle başka birini işe almayı seçmiş olabilir.Bu nedenle görüşme becerilerinize ve kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanmak önemlidir!

İş Arama Sırasında Yaş Ayrımcılığını Önüne Geçmek İçin Başka Neler Yapabilirsiniz?

İş ararken yaş ayrımcılığını önlemede yukarıda belirttiğimiz fikirlerin ötesinde iş bulma şansınızı artırabilecek birkaç yol daha vardır;

  • İlk olarak, birçok iş başvurusunda bulunun. İş başvurularınızı mümkün olduğu kadar çoğaltın ve şansınızı artırın.
  • Bazı işverenler ayrımcılık yapsa bile, bazıları bunu söylemez. Onları sizin bulmanız gerekir. Ve iki ya da üç iş başvurusu yapmak ve devam etmemekle bunu başaramazsınız. Unutmayın tecrübeli çalışanları şans olarak gören şirketlerde mevcuttur.
  • Tecrübe avantajınızı kullanın. Ve mümkün olduğu kadar vurgulayın.
  • Ve asla pes etmeyin!
  • Eğer hayal kırıklığına düştüyseniz gerekirse ara verin, ama sonra geri dönün ve aramaya devam edin! Asla umudunuzu yitirmeyin.
  • LinkedIn’deki işverenleri araştırın ve başvuru yapmadan önce yaş demografikleri hakkında bir fikir edinmeye çalışın.
  • Zamanınızı ve çabanızı, sadece 20 yaşlarında değil, 40 yaşlarında ve 50 yaşlarında insanları işe almak isteyen şirketlere başvurmak için harcayın. Böylece daha az olumsuz cevap alırsınız ve yorulmazsınız.
  • Ağınızı mümkün olduğunca kullanın.İşverenler size daha fazla güvenecekler ve tanıdıkları biri sizi tavsiye ederse derhal sizinle mülakat yapma ihtimalleri artacaktır.Bu nedenle, ağınızla konuştuğunuzdan ve sizi tanıdıkları herhangi bir işverenle tanıştırıp tanıştırmayacaklarından emin olun. Bu hemen mülakat yapma ve mülakattan iş teklifi alma şansınızı artıracaktır.

Yüksek hacimli pozisyonlar ileri yaşlar için biçilmiş kaftandır. Ve tecrübe parayla satın alınmayacak bir hazinedir. Sahip olduğunuz hazinenin farkına varın ve unutmayın! Aradığınız mülakat yolunu açabilecek bir iş bulmak. Çünkü iş bulduğunuzda siz onu bu tecrübelerinizle mülakat aşamasına zaten getirebilirsiniz.