Mülakat Sorularını Cevaplamanın 11 Etkili Yolu

Mülakatta Başarılı Olma Yöntemleri

Herkes girdiği mülakat görüşmesinde fark yaratmak ve işe alınmak ister. Heyecanlı ve stresli geçen bu görüşmelerde vereceğiniz cevaplar sizin işe alınma şansınızı artırdığı da inkâr edilemez bir gerçektir.

İşte size gireceğiniz mülakatta etkili olmak için akıllıca vermeniz gereken cevaplar;

Mülakatlarda Sorular Nasıl Yanıtlanır?

Ne zaman hikâyenizi anlatacağınızı bilin

Hikâye anlatma, daha unutulmaz ve ikna edici olmak için harika bir beceridir, ancak ne zaman kullanılacağını bilmeniz gerekir. Evet ya da hayır sorusu için bir hikaye anlatmayın çünkü bu görüşmeciyi çıldırtır. Ancak, daha uzun bir cevap vermeniz için kapıyı açan davranışsal sorular soruluyorsa hikâye anlatımı güçlü bir beceridir. Hikâye anlatma yoluyla bir resim çizerseniz çok daha akılda kalıcı olacaksınız.

Yanıtlarınızı daha etkileyici hale getirin

Bilgiler, veriler ve istatistikler cevaplarınızı çok daha etkileyici hale getirir.Araştırmalarınızı görüşmeden önce yapın, böylece geçmiş sonuçlarınızı bileceksiniz ve bunun hakkında konuşabileceksiniz. Gerekirse eski meslektaşlarınızdan ve patronlarınızdan yardım alın.

Bir karşılaştırma yapın

Karşılaştırmalar yapmak, görüşmecinin odağını değiştirebilir ve olumsuzu pozitif hale getirebilir. Veya en azından onu faktör dışı yaparak endişelenmelerini engelleyebilir.

Kısa ve öz olun

Kısa ve özlü konuşmak mülakat sorularını daha etkili cevaplamanın başka bir yoludur. Önemli detayları ele alın ve en iyi noktalarınızı vurgulayın, sonra bekleyin. Birçok iş arayan, ana soruyu cevapladıktan veya en iyi noktalarını vurguladıktan sonra durmaları gerektiğinde çok uzun süre devam etme eğilimindedir.

Gerekirse açıklama isteyin

Bu, mülakat sorularını yanıtlamak için en az kullanılan yollardan biridir ve çok basittir. Nefes al, rahatla ve cevap vermeden önce gerçekten düşün. Bir şeyi söyledikten sonra geri alamazsınız, o yüzden acele etmeyin. Soruyu anladığınızdan emin değilseniz, açıklama isteyin.

Cevabınızı bir soru ile bitirin

Görüşme ortasında soru sormak, onların ihtiyaçlarını hedeflemenize yardımcı olur ve görüşme devam ederken cevaplarınızı uyarlamanızı sağlar. Bu aynı zamanda daha rahat, iki yönlü bir konuşma gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu da güveninizi artıracak ve genel olarak daha iyi cevaplar vermenize yardımcı olacaktır.

İşler hakkında konuşun

İş arayanların çoğu görüşmenin tamamen onlar için olduğunu düşünürler. Gerçek şu ki, şirket ve işler hakkında konuşmaya odaklanırsanız daha fazla iş teklifi alırsınız. Sadece yeteneklerinizi konuşmak yerine, bu becerileri nasıl kullanacağınızı ve takımlarına sizi alarak hayatlarının nasıl daha kolay olacağını gösterin. İş Mülakatında Nasıl Giyinilir?

Yüksek enerji ve coşkuyla konuşun

Coşku  göstermek bir mülakatta iyi cevaplar vermenin önemli bir parçasıdır. Tamam, içe dönük ya da doğal olarak sessizseniz, sorun olmayabilir. Ama ses tonunuzda ve beden dilinizde genellikle enerji olarak yaptığınızdan biraz daha fazlasını yapabilirsiniz. Ses tonu özellikle  yüz ifadelerinizi veya vücut dilinizi göremedikleri için telefon görüşmelerindeki soruları yanıtlarken önemlidir.

Bir konuşmacı gibi davranın

Mülakat iki yönlü bir anlaşmadır. Öyleyse içeri girin ve konuşmacı gibi davranın, böylece kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Bu, görüşme sorularını akıllıca cevaplamanın en iyi yollarından biridir. Kendilerini tanıtırken isimlerini hatırlayın ve konuşmada bir veya iki kez kullanın.

Gelecek hakkında konuşun

Geçmişinizle ilgili birçok mülakat sorusu olacaktır. Geçmiş deneyim, geçmiş başarılar, geçmiş başarısızlıklar vb. gibi. Ancak mülakat yanıtlarını vermenin anahtarlarından biri  de gelecek hakkında konuşmaktır. Becerileriniz ve deneyiminiz hakkında cevaplar verirken, gelecekle ilgili konuşun ve bu becerileri rollerinde iyi performans göstermek için nasıl kullanacağınızı anlatın. İş tanımında gördüğünüz veya konuşma sırasında daha önce bahsettiği bir şeyden bahsedin. Bu, geçmişinizin bu rolde onlar için yararlı olacağını düşünmenizi sağlar! Bu, herhangi bir görüşme sorusunu cevaplamanın en iyi yollarından biridir ve iş arayanların çoğu bunu yapmaz.

Doğruyu söyleyin

İşverenlerin çoğu birkaç görüşme hatasını ya da eksik deneyim parçalarını affedecektir. Ancak, bir şey saklıyor gibi yalan söylüyorsanız veya böyle görünüyorsanız, işe alınmayacaksınız. Güven ve güvenilirlik, mülakattaki diğer unsurlar kadar önemlidir. Ve size güvenmek istemediklerini hissetmezlerse hiçbir işe alma yöneticisi sizi ekiplerinde istemeyecektir. %80 nitelikli olmak ve gerçeği söylemek, yalan söylemek ve %100 nitelikli gibi davranmaktan iyidir.İlk yaklaşımı uygularsanız daha fazla iş teklifi alacağınız garanti edilir.

Şirket, en kaliteli alımı yapabilmek adına muhtemelen mülakata sizinle birlikte pek çok kişiyi görüşmeye çağırmıştır. Bu görüşmede en akıllıca ve etkili cevapları vermek sizin hafızalarda iz bırakmanıza sebep olacağı gibi işe kabule sizi bir adım daha yaklaştıracaktır.