Başarı İçin Geliştirmeniz Gereken 5 Kişilik Özelliği

Zeka artık başarının ana belirleyicisi değildir. Yaşam döngüsünde başarılı olmak için IQ hala çok fazla önem taşırken, kişilik özellikleri çok daha büyük bir rol oynamaktadır. 2016’da yapılan bir başarı testleri araştırmasında, yaşam memnuniyeti ve iyi gelirler elde edebilmek için sahip olunan kişilik özelliklerinin IQ’dan daha önemli olduğu bulunmuştur.  Kişilik ayrıca işverenler tarafından da değerlendirilir ve adayları önceliklendirmek ve davranışlarının uygun olup olmadığını tahmin etmek için davranış değerlendirmeleri ve kişilik testleri kullanırlar. Kişiliğinizi değiştirebileceğinize dair hiçbir kanıt bulunmamakla birlikte, davranış şeklinizi değiştirebileceğinizi gösteren bir kanıt vardır.

İşte kişisel ve mesleki gelişimdeki performansı etkileyen bazı özellik ve becerilere dair bir bakış açısı;

Öz Disiplin

Öz disiplin seviyeniz, hedeflere ulaşma yeteneğinizi belirler. Disiplinli olduğunuzda, sizi engelleyebilecek cazibelere rağmen duyguları kontrol edebilir, zayıf yönlerin üstesinden gelebilir ve hedefleri takip edebilirsiniz. Yüksek seviyede öz disipline sahip insanlar, doğru yemek yemek ve egzersiz yapmak gibi sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalmakta daha iyidir. Bu kişilik özelliği doğal değilse, onu geliştirmek için değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz.

Hayatınızdaki kariyeriniz, beslenmeniz, sosyal ihtiyaçlarınız, kondisyonunuz ve daha fazlası gibi iyileştirmeler yapmak istediğiniz alanlara bir bakın. Her hedef için büyük nedeninizin ne olduğunu belirleyin. İşinizde daha uzun süreli kalmak ya da daha tatmin olmuş hissetmek gibi daha büyük bir nedeniniz olduğunda,  motivasyonunuz tutarlı olacaktır. Ardından, belirli hedefleri içeren bir eylem planı oluşturun ve ilerlemenizi takip edin. Sosyal ihtiyaçlarınızı karşılamak için çalışıyorsanız, harekete başlayın (haftada bir toplantıya katılmak), ilerlemenizi takip edin (katılan toplantı sayısı) ve sonucu (ruh hali değişiklikleri ve karşılanan sosyal ihtiyaçların hissi) üzerine düşünün. İlerleme kaydettikçe, hedefe yönelik yaklaşımlarla rotada nasıl kalacağınızı öğreneceksiniz.

Organizasyonel Beceriler

Çok iyi organize olmuş profesyonelleri düşündüğünüzde titizlikle temiz çalışma alanları ve detaylı planlayıcıları olduğunu görürsünüz. İş planlamalarında renk kodlu takvimleri vardır ve işleriyle tamamen ilgileniyorlardır. Bu beceri seti, vicdani denilen büyük beş kişilik tipine girer. Bu kişilik özelliğine sahip olanlar tipik olarak güvenilir ve tutarlı olarak kabul edilir. Bu kişiler öne çıkarlar çünkü onlar için en önemli olan şey kişilik özellikleridir. Mesela bir toplantı için hazırlanırken sosyal medyada gezinmezler ve önce üzerinde çalışmaları için yardımcı olan bir rutini takip ederler.

Her seferinde bir güne odaklanarak bu organizasyon becerilerini geliştirin ve buna iş gününüz boyunca kontrol listelerini kullanarak başlayın. Ardından, günlük görevlerinize nasıl öncelik vereceğinizi öğrenin. Günün başlangıcında zamanınızı belirlemek için kendinize 15 dakika verin, daha sonra yarın için plan yapmak için günün sonunda 15 dakikanızı kullanın.

Pozitiflik

Bardağın boş olan tarafını görüyorsanız, kişisel ve mesleki yaşamınızdaki zorluklarla yüzleşmek ve zorlukları aşmak için mücadele edeceksiniz. İyimserlik madalyonun diğer yüzüdür ve geleceğiniz hakkında umutlu ve kendinden emin hissetme yeteneğinizdir. Bu olumlu bakış açısı çoğu zaman daha zordur, ancak, tutarlı bir pratikle programlanabilir. Dikkat edinerek iyimserlik geliştirmeye başlayın. Örneğin, meditasyon yapmaya, dikkatli yürümeye başlayın ve bir dikkat eğitimi programına kaydolmayı düşünün. Mevcut bir zihni geliştirdiğinizde, negatif düşünce kalıplarının gelip gitmesine izin verin. Başka bir deyişle, hem iyi hem de kötü duygularınızı düzenlemek için kendinizi eğitin.

Stratejik Yaratıcılık

Yaratıcı insanlar genellikle meraklı ve etkileyicidir. Ancak, bir izleyici kitlesini okuma yeteneklerine bağlı olarak başları belaya girebilir. Bazı insanlar etkileyiciliğini riskli ve bölücü olarak yorumlayabilir, bu yüzden yaratıcı arayışlarda stratejik olmak önemlidir. Yaratıcılık her yerde liderlerin gözünde en üst düzey bir beceri olmaya devam ediyor. Düşüncelerinizi kağıt üzerine yazarak yaratıcılığınızı nasıl besleyeceğinizi öğrenin. Gününüzü yansıtmak için bir forum başlatın. Yazma, bilgiyi damıtma ve kendinizi ifade etme pratiği, yaratıcı kaslarınızı çalıştıracak harika bir yoldur. Ardından, bir blogda veya podcast’te içerik oluşturarak kendinizi farklı kitlelere ifade etme alıştırması yapın. Sevdiğiniz konuları kapsayarak eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Dışa Dönüklük

Sosyal olarak kendine güvenme ve sosyal ortamlarda ilişki kurma, dışa dönüklerin geliştiği yerdir. Aslında dışa dönüklük, yaşamın birçok alanında büyük bir varlıktır. Bu dışa dönüklük Sosyal sermayeyi gösterip başkalarıyla iyi ilişki kurduğunuzda, harika bir izlenim bırakırsınız. Eğer bu özelliğe sahip değilseniz neyse ki, bu kişilik özelliği öğrenilebilir. Odağınızı kendinizden çevrenizdeki kaydırın. Bu kendinizi nasıl sunduğunuz konusunda endişelendiğinizde, sizi anın dışına çıkarır. Bunun yerine, sosyal ortamınızdaki insanları tanımaya odaklanın. Tanıdığınız kişilerle yeni etkinliklere giderek yavaş yavaş dışa dönük olmayı öğrenin.

Zeka sizi çok uzaklara götürebilir, ancak bu kişilik özellikleri size ekstra hareket kazandırır. Zaten bu özelliklere sahipseniz, IQ’nuz ile ikiye katlayabilirsiniz. Davranışlarınızdaki bu değişim, yaşamınızın her alanında büyük başarılara yol açacaktır.