Freelance Çalışmak

Freelance Olarak Çalışabilmek

Bu sektör öğrencilerin, özgür ruhlu insanların ya da ek gelire ihtiyacı olan ev kuşlarının başvurduğu sektörlerin başında geliyor. Özgür ve rahat olmasının yanında risklerinin de olduğunu şimdiden belirtmek isterim. Fakat her şeye rağmen birçok insan bu alanda çalışmak için can atıyor. O halde gelin, günümüzün en popüler işleri arasında yer alan freelance işleri avantajları ve dezavantajları ile inceleyelim.

Freelance Çalışmanın Avantajları

1- Çalışma ortamınızı ya da ofisinizi siz seçebilirsiniz.

Sanırım bu sektörün sağladığı en büyük özgürlüklerden birisi de çalışacağınız yeri tamamen kendinizin seçebilmesi. Bilgisayarınızı alıp bir parka oturabilir ya da evden çıkmayabilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize kalmış.

2- Çalışma saatlerinizi siz seçeceksiniz.

“Sabah 8’de burada ol!” ya da “Beş dakika geciktin, neredesin sen?” gibi cümlelerle hiçbir zaman muhatap olmayacaksınız. Elinizdeki işe göre kendi zaman planlamanızı yapıp bu plan doğrultusunda özgürce hareket edebilirsiniz. Tabi bu özgürlüğü de şımarıklığa dönüştürmemeli, planınıza uyarak tüm işleri zamanında bitirmelisiniz. Bu durum erken kalkma fobisi olan insanların da en çok işine gelen nokta olacaktır. Çünkü istediğiniz saatte uyuyabilir, istediğiniz saatte uyanabilirsiniz.

3- Patron yüzü görmeyeceksiniz.

Elbette bir işverenle, sizden yetkili bir insanla sürekli iletişim halinde olacaksınız. Fakat onunla en büyük iletişiminiz telefonda sesini duymak olacak. Kimse sizi çalışırken bakışları ile denetlemeyecek, o gereksiz aksiyonu yaşatmayacak.

4- Bir işi kabul edip etmemek bir şekilde sizin elinizde olacak.

Sizin sorumluluğunuzda olmayan işler ile görevlendirilmeyeceksiniz. Özellikle bu işi bir ek gelir getirisi olarak yapıyorsanız. Bir işi kabul etmekte son derece özgürsünüz demektir.

5- Kendi tatilinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

Birçok ofis çalışanı için tatile çıkmak zorlu bir süreçten geçer. Sıranızı bekleyip patrondan uygun bir tarih için izin almalısınız. Patronunuzun aklındaki tarih ile sizin aklınızdaki tarihin uyuşmasının gerekmesi de sizi çıldırtabilir. Bu sektörde ise tüm haftanın işini iki güne sıkıştırabilir, geri kalan zamanda dilediğiniz gibi tatil yapabilirsiniz. Ayrıca bu işlerin yine en güzel yanlarından birisi de kuşkusuz tatilde de çalışabiliyor olmanızdır. İki günde işlerin tamamını bitiremezseniz bile büyük bir kısmını bitirebilir. Geriye kalan işlerinizi tatil sırasında birkaç saat ayırarak bitirebilirsiniz.

6- Trafik derdiniz olmaz.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayıp çalışanlar için trafik ömürden ömür çalar. Hele o mesai saatlerinin bitimi yok mu? Eve gidip dinlenmeniz mesai saatinizin bitiminden en az bir saat sonra gerçekleşir. Fakat freelance bir işle uğraşıyorsanız ne sıkıcı mesai saatleri ile uğraşırsınız ne de ömür yiyen trafikle…

Freelance Çalışmanın Dezvantajları

1- Emek hırsızları ile karşılaşacaksınız.

Özellikle ülkemizde birçok emek hırsızı ile karşılaşmanız olası. Tüm hafta size verilen işleri layığı ile yaparsınız fakat hafta bitiminde size vaat edilen maaşı alamazsınız. Umut edin ki maaşınız sadece geç ödenecek olsun.

2- Emeklilik gibi imkanlardan yararlanamayacaksınız.

Ek iş olarak yapanların yanında tüm hayatını bu sektöre adamış insanlarda var. Eğer bir şirket ile bir sözleşme dahilinde freelance çalışmıyorsanız. Hiçbir şekilde sigorta, emeklilik kavramları aklınıza getirmeyin. Bu kavramlar ne yazık ki size çok uzak.

3- Ne yazık ki çevrenizdeki herkes ne iş yaptığınızı sorup duracak.

İnsanlar size işsiz gözüyle bakacak hatta sizi küçümseyecekler. Birçoğu insan için bir iş sahibi olup para kazanmak alın terinden geçiyor. Özgür olmamalı köle olarak para kazanmalısınız. Aksi takdirde işsiz damgasını yiyeceğinizi belirtelim.

4- Göründüğü kadar kolay olmaması

Eğer bu sektör sizin için sadece bir ek işse ve başka işlerde de çalışıyorsanız. Bazen beklediğiniz özgürlüğün aksine yukarıda bahsettiğimiz köleliği doruklarınıza kadar hissedeceğinizi belirtelim. İşten çıktınız ve sizin için pek de güzel bir geçmedi. Akşam eve geldiğiniz de mailinize bir baktınız ki aman Allah’ım! Yapmanız gereken tonlarca iş birikmiş.

5- Her an kovulabileceğinizi her an aklınızda bulundurmalısınız.

Neredeyse tüm sektörde işler bir anlaşma metnine dayalı olarak yürütülmüyor. Bu da demek ki her an kovulabilirsiniz. Böyle durumları önceden öngörüp birkaç freelance işte birden çalışmanızı tavsiye ederiz.

Son olarak bu sektörün dışarıdan görüldüğü gibi olmadığının farkında olarak ilk adımlarınızı atmanızı tavsiye ediyoruz. Her zaman bir birikiminiz ve hayatınızı devam ettirebileceğiniz farklı seçenekleriniz olsun.