Part Time İşler

Part Time İşte Çalışmak

Bu yazımız, yaptığınız işin yanında ek gelir kazanmak isteyen okurlarımız için bir yararı olacağını düşünüyoruz. Part-Time (yarı-zamanlı) işler olarak bilinen, belli saat aralıklarında gidilen ve çalıştığınız saat kadar para aldığınız işlerde bir yandan eğitiminizi sürdürmek için bir yandan da ailenize ek gelir sağlamak için ya da ülkemizde pek olmasa da gezerken harçlığınızı çıkartmak için bu işlere başvurabilirsiniz. Yazımızın temel konusu bu olup nasıl bu tarz bir iş bulabilirsiniz, en çok hangileri tercih edilir vb. konulara değinmiş olacağız.

Part Time İşler Hakkında

Öğrenciyseniz veya aldığınız parayı yetiştiremeyen bir aile üyesiyseniz part-time işerlere başvurabilirsiniz. Bu işleri zamanınızdan arta kalan dönemde yapabilirsiniz. Örneğin bir memur olduğunuzu düşünün ve evde 3-4 çocuğunuz varsa ay sonunu kara kara düşünebilirsiniz. Bu tarz işlere başlayarak mesainiz bittikten sonra da çeşitli alanlarda çalışarak ekstra bir kaynak sağlayabilirsiniz. Özellikle öğrencilerin tercih ettiği bu iş türlerine başvururken aşağıdakilere dikkat etmelisiniz.

 • Boş zamanlarınıza denk gelmelidir. (Bu sayede diğer yaptığımız işten ya da öğrenciliğimizden ödün vermeyiz.)
 • Elinizin yatkın olduğu ve yapabileceğiniz işleri tercih etmelisiniz. (Böylece işi yaparken keyif alır ve bu işte belki de ilerleyebilirsiniz.)
 • Tercihen hem üstte belirttiğim gibi ve bunun yanı sıra hızlı para kazandıran işler tercih edilmelidir. (Zaten zaman az olduğundan başvurulan bu işlerden en yüksek karı elde etmek sizin yararınıza olur. Harcadığınız zamanı çıkarmış olursunuz.)
 • Dikkat edilmesi gereken bir hususta seçtiğiniz işin sizi çok yormamış olmasıdır. (Bu sayede hem paranızı alıp ana işlerinizi de aksatmadan yapmış olursunuz.)

Kısacası bu tür yarı zamanlı bir iş bulurken en çok kâr elde edebileceğiniz bir iş tercihinde bulunmalısınız.

En Çok Tercih Edilen Part-Time İş Türleri

 • Garsonluk tarzı cafe veya işletmelerde çalışabilirsiniz. (Pek bir yetenek istemediği için en basit bulunan ve tercih edilen iş türüdür. Çok sıklıkla bulunabilen, kolaylıkla bahşiş alabileceğiniz bir iş olmasının yanında çalıştığınız saat kadar aldığınız parayla gayet güzel ek gelir sağlayabilirsiniz.)
 • Herhangi bir branş dalında eğitim vermek (dil, müzik eğitimi, matematik, yüzme vb.) (Öğrenci bularak saat başına eğitim vermek de çok kârlı bir yöntem olup hafta sonlarınızda rahatlıkla yapabileceğiniz bir part-time iştir.)
 • Taksicilik veya şoförlük. (Zor görünen bir iş gibi olsa da aylık gelirinizi çalıştığımız yere göre asgari ücret kadar ya da daha fazla arttırabiliriz.)
 • Eğer bir zanaat biliyorsanız örneğin marangozluk, terzilik, örgü örme bunları da boş zamanlarınızda yaparak satabilirsiniz. (Bu da size ek gelir sağlar fakat part-time işten biraz çıkmaktadır.)
 • Alım satım yapmak, bir tür aracı olmak. (Bu sayede küçük işletmelere veya işinizi büyütürseniz büyük mağazalara toptan aldığınız ürünleri kârınızı koyarak satabilirsiniz. Bu daha rahat bir iş olup part-time işten çıkmaktadır.)

Part-Time İş Nasıl Bulunur?

Bunun birçok yolu olup en temel yöntemleri şöyledir:

 • Kobi Vadisi İK portalı üzerinden Part Time iş ilanlarına bakarak en güncel iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.
 • İşlek bölgelerdeki işletmeleri gezerek onlara eleman ihtiyacı olup olmadıklarını sorabilirsiniz. (Bu günümüzde internetin gelmesiyle her ne kadar yorucu ve eski bir yok olsa da belki de şansınız bu yönde parlar.)
 • Branş eğitimi vereceksek internete veya işlek semtlere ilanlar koyarak öğrenci bulmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Part-Time İşlerin Zorlukları

Her ne kadar sizin gelirinize ekstra gelir sağlıyorsa da bununla doğru orantılı olarak sizin yorgunluğunuzu arttırır ve zamanınızı azaltır. Bu yüzden her ne kadar güzel bir iş gibi görünse de zorlukları da çoktur. Örneğin öğrenciyseniz ve part-time işler sayesinde okuyorsanız her ne kadar sizi okutmuş olsa da sizi yorar ve sizin derslere olan veriminizi azaltır. Bu yüzden en doğru kararı vererek işe başlamaya veya işe başlamamaya, işi seçmeye dikkat etmeniz gerekir.

Özetle;

Birçok seçeneğinizin olduğu iş dünyasında part-time işler, bize ekstra katkı sağlamak adı altında oluşmuştur. Bu kategori birçok dala ayrılıp sizin bu dallardan en uygunu seçmeniz gerekir. Her ne kadar bize ek gelir sağlayan bu işlerle gelirimizi arttırmış olsak da tekrar belirtmek istiyorum ki bu sizin zamanınızdan çalar ve sizi daha da yormuş olur. Bunların hepsini düşünüp ben yaparım diyorsanız size en uygun olanı seçip aramaya başlamanızı tavsiye ederiz.