Etkili İş İlanları Nasıl Yazılır?

Etkili İş İlanı Hazırlamak

Doğru iş arayan, fırsat hakkında daha fazla bilgi edinmek için iş ilanınıza tıkladığında, onları bir başvuru sahibine dönüştürmeye bir adım daha yaklaşırsınız. Ancak iş ilanınız onlara doğru bilgileri sağlamıyorsa veya başvurmaya mecbur hissettirmiyorsa, ne yazık ki başvurmak yerine “Geri” düğmesine basacaklardır. İş ilanını hazırlarken bunu aklınızda tutmalı ve iş ilanlarınızı hedef adaylarınıza istedikleri ve ihtiyaç duydukları bilgileri verecek şekilde hazırlamalısınız.

İş ilanlarınızın iş tanımı ve becerileri bölümü, açık pozisyonunuzun ne içereceğine dair net ve kısa bir görüntü sağlamalıdır. Bu şekilde, iş arayanlar işinizin gerektirdiği temel sorumlulukları, görevleri ve becerileri kolayca anlayabilirler. Beklentilerinizi net bir şekilde ileterek, iş arayanlar başvurmaya uygun olup olmadıkları konusunda daha iyi kararlar alabilirler.

Etkili bir iş ilanı yazmanın püf noktaları

Pozisyon Tanımlanmalı

Etkili bir iş tanımı tipik olarak iki bileşen içerir: Bunlar rol ve iş sorumluluklarına genel bir bakıştır. Bu bölümlerde yalnızca en önemli bilgileri vurgulamalısınız, böylece açıklamanız sade ve anlaşılır olur. Bir iş ilanında içerik önemli olsa da, bir paragrafta çok fazla bilgi verirseniz iş arayanlar bunalabilir ve ilgisiz kalabilirler.

Rol Özeti Çıkartılmalı

Pozisyon genel görünümü itibariyle tipik olarak paragraf şeklinde yazılmıştır ve iş arayanlara günlük olarak ne yapacakları hakkında genel bir fikir vermektedir. Rol tanımı yapılırken görevli ya da doğru aday kelimesi demek yerine doğrudan iş arayana hitap edilmelidir. Bu, iş ilanını daha kişisel hissettirir ve potansiyel adaylarınızı başvuruya teşvik eder. İfadelerinizi kısa tutmalı, ancak onları daha ilginç ve heyecan verici hale getirmek için açıklayıcı kelimeler kullanmaktan çekinilmemelidir. Ayrıca, bu işin neden bu kadar büyük bir fırsat olduğunu ve bu rolün şirketinizin misyonunu gerçekleştirmesine nasıl yardımcı olduğunu açıklamak faydalı olabilir.

İş sorumlulukları listelenmeli

Bu bölüm için, en temel beş iş görevi vurgulanmalıdır. İş sorumluluklarını listelerken madde işaretlerini kullanmak en iyisidir, böylece iş arayanlar bunları hızlıca tarayabilirler. İfadelerinizi daha güçlü hale getirmek için her sorumluluğun fiili geçmiş zaman olarak değil geniş zaman olarak belirtilmelidir.

Okunması Kolaylaştırılmalı

Etkili bir iş ilanı, çekici ve eksiksiz görünmek için yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Ancak işin temel işlevleri olmayan görevleri vurgulamaktan kaçınılmalıdır.  Sıkıcı okumalardan kaçınmak için son derece benzer olan bir genel liste özetlenmelidir.

Nitelikler ve Beceri Listesi Çıkarılmalı

Bir iş arayan, iş fırsatınız için heyecanlandığında, başvuruda bulunup bulunmadıklarını öğrenmeleri gerekir. Yine, iş arayanların uygunluklarını hızla tarayabilmeleri ve değerlendirebilmeleri için madde işaretleri kullanılmalıdır. İş için gerekli becerileri listeleyerek başlanmalı ve bunlar, işi yapmak için kesinlikle gerekli olan beceriler, eğitimsel kazanımlar ve deneyimler olmalıdır. Ve liste tercih ettiğiniz becerilerle bitirilmelidir. Bunlar zorunlu olmayabilir ancak kesinlikle ideal adayda istenen özelliklerdir. Tercih edilen beceriler arasında ek eğitim veya deneyim, belirli bir sektördeki bir geçmiş ya da belirli bir programın kullanılmasına aşinalık bulunabilir.

Kültür ve İşyeri Değerleri Belirlenmeli

Açık pozisyonlarda eğitim ve deneyime ek olarak, açık pozisyonunuz için uygun adayı seçmek söz konusu olduğunda kültürel uygunluk son derece önemlidir. Adayların şirketiniz hakkında fikir sahibi olabilmeleri için şirketinizin misyonunu, vizyonunu ve değerlerini vurgulamak için bu bölüm kullanılmalıdır. Ayrıca şirket kültürünüzün ve iş yerinizin temel özellikleri, sizin için çalışmanın nasıl bir resim çizdiği de eklenmelidir. Son olarak, en başarılı takım üyeleriniz arasında ortak olan kişilik özellikleri de listelenmelidir.

İşi ve gerekli becerileri etkili bir şekilde tanımladığınızda, iş ilanınız işin beklentilerini iş arayanlara açıkça iletecektir. Buna karşılık pozisyon için uygun olan adaylar, işinizle daha fazla ilgileneceklerdir. Bu sonuçta yanıt kalitenizi artıracak ve aradığınız ideal adayı bulmak için daha fazla yaklaşmanıza yardımcı olacaktır. İş ilanınızın başarılı olması ekibinize büyümeye açık, yenilikçi ve işbirlikçi personeller sağlamak yanında konusunda tutkulu kişilerle çalışma imkânı da sunar.

Çetin rekabet şartlarında müşterilerinizi daha iyi destekleyebilmeniz için sürekli olarak kendinizi geliştirmek, iyileştirmek için çabalıyorsanız ve büyüme zihniyetiniz varsa, muhtemelen çevrenize de böyle ekipler toplamak isteyeceksinizdir. Böyle ekipler toplamanın en kolay ve pratik yolu da etkili bir iş ilanı vermekten geçer.

İş İlanı Vermek

Sizde firmanız için yeni personellere ulaşmak istiyorsanız, Kobi Vadisi İK desteği ücretsiz iş ilanı verebilirsiniz.