Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin En İyi Teknikler

İş Görüşmesinde Başarılı Olmak

Bir iş için görüşmesi yaparken, küçük detaylar büyük farklar yaratabilirken yapılan küçük bir hata bile bir iş teklifinin reddiene sebep olabilir. Gideceğiniz iş görüşmesine hazırlanmak için zaman ayırın, böylece devam ettiğiniz her iş görüşmesinde mümkün olan en iyi izlenimi yaratabilirsiniz.

Aşağıda bir iş görüşmesi için yapılması gereken hazırlıklar konusunda ipuçlarını bulabilirsiniz;

İş Görüşmesi İçin Yapılması Gereken Hazırlıklar

Görüşme Tekniğinizi Geliştirin

Bir iş görüşmesi size farkınızı yansıtmanız için bir şans verir. Söyleyeceğiniz ve yaptığınız şey sizi istihdam için bir sonraki değerlendirmeye götürecek ya da işe başlama olasılığını ortadan kaldıracaktır. Bu yüzden görüşme esnasında kendinize has üslubunuzla bir teknik belirlemelisiniz.

Görüşme Başarısı için Nasıl Giyindiğiniz Önemlidir

Potansiyel bir işverenin gözünde ilk izleniminiz, iş görüşmenizin sonucunda büyük bir fark yaratabilir. Bir görüşmecinin verdiği ilk karar, nasıl göründüğünüze ve ne giydiğinize dayanmaktır. Bu yüzden bir iş görüşmesine uygun giyinmek her zaman önemlidir. Nasıl giyineceğiniz görüşmeye gittiğiniz firmaya göre değişiklik gösterebilir. Gideceğiniz firmanın yapısını inceleyin o şekilde hazırlıklı gidin. İş Mülakatında Nasıl Giyinilir?

Görüşme Becerilerinizi Pekiştirin

Bir iş görüşmesi sırasında, görüşmeci ile etkileşimde bulunma ve düşüncelerinizi ifade etme beceriniz, özgeçmişinizde listelenen nitelikler kadar önemli faktörlerdir. Görüşme becerisi özgeçmişiniz kadar hazır olduğundan emin olmak için görüşmeden önce biraz zaman ayırın, pratik yapın ve pekiştirin.

Görüşme Stresini Kontrol Edin

İş görüşmeleri daha önce defalarca yapmış olsanız dahi stresli anlardır. İş görüşmelerinizden önce ve görüşmeniz sırasında stresinizi asgari seviyeye indirmek için stres azaltıcı teknikleri kullanın. Stressiz bir görüşmede görüşmeyi yönetmeniz ve başarılı olmanız daha kolay olacaktır.

İlk İzlenimde Başarılı Not Almak

İş görüşmesi sırasında iyi bir izlenim bırakmak için çok fazla zamanınız yoktur ve ilk izlenimler gerçekten önemlidir. Görüşme binasına girdiğiniz ilk andan itibaren görüştüğünüz kişiler üzerinde olabildiğince iyi izlenimler bırakmaya çalışmalısınız.

Görüşmedeyken Nasıl Davranmalısınız?

Mülakat yaptığınız zaman görüşmeler gerçekten zor olabilir, ancak iş görüşmelerinde görüşmecilerin etkin olmasına yardımcı olacak teknikler de vardır. Bir görüşmeyi nasıl hazırlayıp idare edebileceğiniz ve giriş niteliğindeki kalitenizi nasıl sunacağınıza dair fikirleri aşağıda bulabilirsiniz;

Görüşmeden Sonra Teşekkür Etmek İçin Zaman Ayırın

Bir iş görüşmesinden sonra teşekkür etmek için zaman ayırmak sadece görüşme kuralı değildir. Ayrıca pozisyona olan ilginizi güçlendirir ve görüşmeciye mükemmel takip becerilerine sahip olduğunuzu gösterir. Görüşme sırasında ortaya çıkan sorunları ve endişeleri gidermek için teşekkür mektubunuzu da kullanmalısınız.

Görüşme Provası

Tipik görüşme sorularını gözden geçirmek için zaman ayırmak, muhtemelen bir iş görüşmesi sırasında size sorulacak soruların cevapları için bir çerçeve sunmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, heyecanınızı yatıştırır çünkü görüşme de heyecanlıyken bir cevap için çabalıyor olmayacaksınız. Bunun için görüşmeden önce bir arkadaşınızla veya ailenizle görüşme provaları yapmalısınız. Bu bir iş görüşmesine katıldığınızda çok daha kolay olacaktır.

Ağ Bağlantı Kişilerinizi Kullanın

Şirkette tanıdıklarınız varsa gerçekten önemlidir, çünkü görüşme yapacağınız kişi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ağ bağlantılarınız sayesinde bir iş sahibi olabilme şansınız artabilir. Ayrıca bu kişiler şirket hakkında içeriden bilgi verebilir ve görüşme sırasında ne bekleyeceğinizi söyleyebilir.

Şirketi Kontrol Et

Sizinle görüşmek için iletişim kuran şirket hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Bilginizin olması lazım çünkü ihtiyacınız olan tüm bilgilere çevrimiçi olarak ulaşabilirsiniz. Bir şirket hakkında araştırma yapmanız şirket kültürünün içsel kapsamını öğrenmenizi sağlar. Dolayısıyla bu da avantaja dönüşür.

Telefonla Görüşme İçin Hazır Olun

Aktif olarak iş ararken, kısa sürede bir telefon görüşmesi için hazırlanmanız önemlidir. Bir işveren veya bir ağ bağlantısının ne zaman arayacağını ve bir iş fırsatı hakkında konuşmak için zamanınız olup olmadığını sorabileceğinizi asla bilemezsiniz. Telefon görüşmenizi aksatmadan nasıl yapacağınız konusunda hazırlıklı olmalısınız.

Grup Görüşmesine Hazırlıklı Olun

Bir kişiyle görüşmek yeterince zordur, ancak bir grup (veya panel) görüşmeci ile görüşmeniz gerektiğinde daha da zordur. Bu yüzden her hangi olası bir duruma hazırlıklı olmanız sizi başarılı kılar.

Yemekte Görüşme

Sizi kahvaltıya, öğle veya akşam yemeğine götürmek, görüşmeciye iletişim ve kişiler arası becerilerinizi sınama şansı tanır. Ayrıca masa görevlerinizi ofis ortamından daha rahat bir ortamda kontrol etme şansı verir. Bu yüzden böyle bir deneyime karşı hazırlıklı olmalısınız.

Bir iş görüşmesi belki de hayatınızın dönüm noktası olabilir. Bu yüzden bir daha yakalayamayacağınız bir iş fırsatını kaçırmamak adına olası bir görüşme anına her zaman hazır olmanızın size sağlayacağı avantajlar sınırsızdır. Bu avantajlardan faydalanmak için zaman varken hazırlığınızı yapmanız işe başlama şansınızı ikiye katlar.