Ekonomik Kriz Dönemlerinde Nasıl İş Bulunur?

Ekonomik Krizde İş Bulmak

Günümüzde normal piyasa şartlarında bile iş bulmak zorlaşmışken kaldı ki ekonomik kriz sırasında makul maaşlı iyi bir iş bulmak daha da zordur. Ve durum böyle olunca iş arayanlar güçlü rekabet piyasa şartlarında iyi bir iş bulmak için ellerinden geleni yapmaları yeterli gelmezken, bir tık ötesine geçmeleri gerekir. Her işte olduğu gibi iş ararken de nerede nasıl adım atılacağını bilerek yola çıkmak başarı getirir. Ve iş ararken sağlam stratejiler uygulamak bu yolda rehberlik eder. Bunun yanında kendinden emin adımlar sergilemek ve görüşmelerde net bir ses tonuyla konuşmak bir sonraki adım için şans verilmesini sağlar.

Öncelikle iş ararken hedeflerin net şekilde belirlenmesi ve potansiyel firmalar hakkında araştırma yapılması gerekir. Hazırlıklı olarak başlanılan iş arama yolculuğu daha az yorarken daha iyi sonuçlar verir.

İş Ararken En Etkili Yöntemler

İş Ararken Kullanılacak Ana Yollar

Normal zamanda iş ararken başvurulacak kaynaklardan bir ya da birkaçı faydalı olabilirken, kriz dönemlerinde tüm yolları denemek şarttır. Çünkü sınırlı iş imkânlarına çok kişi ulaşmaya çalışmaktadır ve rekabet kıyasıyadır. İşte iş ararken başvurulabilecek ana yollar:

Arkadaşlar ve Aile kanalıyla İş Aramak

Bu yöntem özellikle uzun bir arkadaş listesi veya kalabalık bir aileye sahip olanlar için etkili bir yoldur. Ve sosyal dışa dönük biri olmak her zaman avantaj sağlayacak bir koşuldur. Sosyal medya kanalı ile yada normal SMS ile aradığınız iş ile ilgili bir mesaj atarak aile ya da arkadaş çevresi bilgilendirilebilir. Bu şekilde kişi çevresindekilerin bağlantılarından faydalanarak daha fazla iş bulma imkânını yakalayabilir. Sosyal olan ve kolay iletişim kuran biri bu mesajı nasıl göndereceği ve hangi yollarla daha etkili olacağı konusunda genellikle bilgi sahibidir. Ve potansiyel iş bulma şansı artar.

Gazete ilanlarını Takip Etmek

Genelde ciddi olarak bir iş arayışına giren bir kişi günlük olarak gazetelerdeki iş ilanlarını takip eder. Gerçekten bir iş bulmak isteniyorsa, sabah gazeteleri alıp iş ilanları istikrarlı olarak takip etmek etkili bir yoldur. Gazetedeki işverenler tarafından verilen tüm ilanların gözden geçirilmesi, o firmaların aranması ve CV gönderilmesi; sonuca ulaşana kadar düzenli olarak yapılmalıdır. Yalnız bunu yaparken alınabilecek olası olumsuz cevaplar karşısında umutsuzluğa düşmeyerek istikrarla devam etmek önemlidir. Ve tüm bunları yaparken, özellikle aramalarda kendinden emin bir ses tonuyla görüşmek görüşme için çağrılmasında şans tanır.

İş Arıyorum İlanı Vermek

İş ararken diğer yollardan biri de iş arayan kişinin ilan vermesidir. Yerel gazetelerin iş arayan sayfasına ilan verilebileceği gibi internette iş arayanların platformlarına da ilan verilebilir. Bu anlamda pek çok sosyal medya platformunda buna yönelik açılan sayfalar bulunduğu gibi, web sitelerinin İK sayfalarına da ilan bırakılabilir. Bu ilanları verirken uzman olunan konu ve özgeçmişin iyi hazırlanması önemlidir, çünkü işverenler ve İk yöneticileri ilgilerini çeken bir ilana kayıtsız kalmazlar. Bu aşamada KOBi vadisi İK platformunun iş arayanlar bölümüne ilan verilebileceği gibi iş arayanların ilanlarını da gözden geçirmek faydalı olur. Ayrıntılı bilgi için: ücretsiz cv oluştur sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Online İş Bulma Ajanslarına Müracaat Etmek

İstenilen iş için kişinin kalifikasyonu yüksekse ve en az 2-3 yıllık bir deneyime sahipse çevrimiçi iş bulma ajanslarına başvurabilir. Aynı zamanda bir şirkette çalışmaya devam eden biri çalışma şartlarından memnun değilse özgeçmişini çevrimiçi ajanslara gönderebilir ve tekliflerini bekleyebilir.  Daha iyi bir iş arayanlar bilmelidir ki ekonomik kriz sırasında birçok kişi işini kaybettiği için rekabet daha yüksek olur. Şayet çalışılan işyeri kendisinden memnunsa, en azından kriz dönemi geçinceye kadar orada kalmak mantıklı olur, çünkü yeni bir işyerinde ortama alışmak bile zaman gerektirir. Bunun yanında yeni bir personeli kabullenmekte zorlanan kişiler illa ki çıkacaktır.

Potansiyel İşverenlere Doğrudan Yaklaşım

Herkesin kafasında çalışmayı hedeflediği bir iş yeri vardır. Günümüzdeki şartlarda web sitelerinden ve diğer sosyal mecralardan bir şirkete ulaşmak artık kolaydır. Bu şekilde olan firmaların bir listesi çıkarılıp onlarla iletişime geçmek, işverenine veya İK yöneticilerine ulaşmayı sağlar. Etkili bir mesaj ya da yazı ile onlara ulaşmak daha kolaylaşır. Ayrıca bu şirketlere sunulan bir iş geliştirme fikri ya da yapılan bir sunum onların kişiyi fark etmesinde etkili olur.

Hızlı İş Bulmak

Günümüz şartlarında iş bulmak zor ve gittikçe zorlaşacak bir durum olarak öngörülmektedir. Bu yüzden kişilerin kişisel gelişimlerine öncelik vererek bilgi ve yeteneklerini her geçen gün artırmaları bir mecburiyettir. Aynı zamanda çağın gerektirdiği teknoloji konusunda da bilgi sahibi olmak kişiye avantaj sağlayan bir durum olduğu göz ardı edilmemelidir.

Sizde kendiniz için yeni bir iş arıyorsanız, Kobi Vadisi İK platformunda yer alan iş ilanları‘nı inceleyebilir, en uygun sektörde yer alan iş verenlerin ilanlarına ücretsiz olarak iş başvurularınızı iletebilirsiniz.