Çalışanların Daha Verimli Olmasını Sağlamada Yeni Trendler

Personel Verimini Arttırmak

İK departmanları, mevcut çalışanların daha verimli olmasını sağlamak için sürekli olarak alternatif fikirler üretirler. Şirket mutfağına sağlıklı atıştırmalık koymak, öğle yemeği için alternatif seçimler sunmak, çalışma masalarının karşısında manzaralı bir pano oluşturmak ya da ergonomik bir iş koltuğu almak stratejik çözümlerden sadece birkaçıdır. Ya da işe odaklanmalarına yardımcı olacak türden iş kesintisini önleyen sessiz odalar düzenleyebilirler. Bu avantajlar güzel ve kesinlikle bir fark yaratıyor olsa da, günümüzün parıltılı iş dünyasında soluk kalabilirler. Çalışan verimliliğini güçlendirmenin ve artırmanın en büyük sırlarından biri aslında ofis dışında geçirilen zamandır.

Ofis dışında zaman geçirmek sağduyulu bir yaklaşım gibi görünür, çünkü çalışanlar ne kadar çok çalışırsa, o kadar fazla sonuca katkıda bulunurlar şeklinde bir yaklaşım vardır. Ancak yapılan araştırmalar verimliliği sağlamada; çalışanların çalışma dışı sık sık mola vermek zorunda olmadığını göstermektedir. Yani bu demek oluyor ki, kişilerin masalarından uzaklaşmaları için tutarlı fırsatlar sağlamak verimlilik için yeterli olabilir. Mesela tesis dışında bir öğle yemeği saati, çalışanlardan genel katılım ve performansta daha yüksek oranlar sağlayabilir.

İlave olarak araştırmalar, ortalama bir ofis çalışanının çalışma hayatı boyunca ortalama olarak 90,000 saatten fazla zamanı ofiste harcadığı göz önüne alındığında, meslektaşları ile güçlü arkadaşlık ilişkileri geliştirenlerin işlerinde daha istekli ve üretken olduklarını göstermektedir. Bu yüzden şirketin büyük veya küçük olmasına bakılmaksızın, çalışanların ofis dışında arkadaşlarıyla etkileşimde bulunmalarına fırsat sunan etkinliklere öncelik vermek önemlidir.

Verimliliği Artırmak İçin Örnekler

Bu, birçok farklı, yaratıcı yolla yapılabilir. İşte uygulamış bazı fikirler ve bazı şirketlerden ilham verecek örnekler:

Etkileşim İçin Fırsatlar Yaratmak

Yeni işe alımlar çalışan içinde, yeni gelen içinde sancılı süreçlerdir. Bu sürecin her iki taraf içinde memnuniyetle karşılanmasını sağlamak için, ilk birkaç hafta birkaç defa herhangi bir bölümden iki ya da üç kişiyle eşleştirilerek firma dışına öğle yemeğine gönderilebilir. Bu, her iki tarafın birbirlerini tanımalarına yardımcı olurken, özellikle rahat olarak etkileşimde bulunamayan kişiler için iyi bir kaynaştırma ortamı doğurur.

Mesela Microsoft ve L’Oreal gibi diğer bazı şirketler, her hafta çalışanlarını rastgele eşleştirmektedirler. Bu şekilde çalışanların Coworkercoffee.com üzerinden kahve içmek için dışarı çıkmaları, kısa bir mola vermeleri ve şirket dışında birbirlerini tanımalarını sağlanmaktadır.  ABD merkezli bir çalışan şayet uluslararası bir çalışanla eşleşirse, bir içecek alarak görüntülü sohbet ederler. Bu, şirketlerin normal çalışma sorumlulukları dışındaki ilişkileri kurmaları ve ilişkilerini güçlendirmeleri için dünyanın dört bir yanından kişileri almalarının yaratıcı bir yoludur.

Takım Oluşturma Faaliyetleri Sağlamak

Vr cafe takım oyunları, eskrim veya sanat dersleri gibi etkinlikler ofis dışında yapılabilecek departman aktivitelerinden sadece birkaçıdır. Bu tarz aktiviteler ile hem bir çalışanın kendi kapasitesini ölçmesi sağlanırken hem de ekibin birbirleriyle olan iletişimlerini artırmada fayda sağlanmaktadır. Aynı zamanda yönetim ile personel arasındaki iletişim, daha samimi bir boyuta taşınarak iş yerine olan bağı güçlendirilmektedir. Bunun yanında yapılacak ekiple yapılacak hafta sonu geziler ve konaklamalar, ortam değişikliğinden dolayı kişileri rahatlatırken, bir sonraki haftaya daha üretken başlamalarını sağlamaktadır. Bu konuda yapılan bir anket çalışmasında dış mekân ekip çalışmalarının diğer motivasyon çalışmalarına nazaran çok daha etkili olduğu tespit edilmiştir.

Aileleri ve Arkadaşlarını Dahil Etmek

Herkesin hayatında elbette kendisi için değerli olan kişiler vardır. Bu değerli kişilerin belirli süreçlere dahil edildiği etkinlikler düzenlemek kişileri yaşamlarının hem profesyonel hem de kişisel kısımlarını bütünleştirme şansı vermektedir. Ve bu etkinlikler sayesinde çalışanlar çalışmalarında daha fazla destek bularak ve motive olarak çalışırlar. Bu, kişiler için değerli sayılan kişiler beraber katılım sağlayabileceği yaz partileri planlanması, sinema gösterilerinde yer ayırtmak, piknikler düzenlenmek koşulu ile gerçekleştirilebilir.

Mesela bazı kurumsal şirketler her yılın, aynı zamanında, mühendislerinin çoğunun, yeni ürünler yaratan çözümler üretmesi ve işlevlerini geliştirmesi için seçtikleri bir tutku projesi üzerinde art arda 50 saat boyunca çalıştığı üç günlük bir “Hackathon” etkinliği düzenlemektedirler. Bazı katılımcılar bu üç gün boyunca ofisten bile çıkmadan çalışmaya devam etmektedirler. Bu kişiler üç gün boyunca ailelerinden, arkadaşların ve evlerinden uzakta kalarak bir fikir üretmeye çalışmaktadırlar.

Şirketler tarafından bu yoğun etkinliğe katılan her bir çalışanın ürün üzerindeki değerinin ve etkisinin ölçülmüş olmasının yanında, üç gün boyunca ailelerinden ve arkadaşlarından ayrı kalarak yaptıkları fedakârlıklar da unutulmamaktadır. Bu yüzden, etkinliğin son günü, ailelerinin ve arkadaşların geldiği ve sevdiklerinin sıkı çalışmalarının sonuçlarını gördükleri bir kutlama yapılmaktadır. Son gün yemek, yüz boyama, balon sanatçıları, VR ve hatta bir sihirbazın yer aldığı farklı gösteriler düzenlenerek aileleriyle eğlenmeleri sağlanmaktadır.

Şirket Çapında Etkinlikler Planlamak

Önceleri küçük çaplı başlayan bir etkinliği zaman içerisinde şirket çapında büyütmek ortak bir vizyon edinmede katkısı büyük olmaktadır. Mesela Lucid şirketi kurucu ortaklarından Karl Sun ve Ben Dilts de dahil olmak üzere yedi çalışanı, Moab’a yıllık bisiklet gezileri düzenlemiş, şirket büyüdükçe bu geziyi 170 çalışanı için Zion National Park’a kamp gezisi olarak genişletmiştir. Zaman içinde bu gezi Utah’ın Bear Gölü’ne yıllık bir gezi haline gelmiş ve şu an 400’den fazla çalışana katılım sağlanan bir kamp gezisi haline gelmiştir.

Bu etkinlikler yalnızca eğlenceli olmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanların günlük rutinlerinden çıkmalarını, rahatlamalarını, bağlantı kurma ve güzel bir ortamda birlikte şarj olmalarını sağlamaktadır. Bu etkinlikler iş yoğunluğundan bunalan, işten ayrılmayı düşünen kişilerde geri çekilme etkisi yaratarak işlerine olan isteği geri kazandırmış, motivasyonu artırmış ve işe olan ilgi düzeyini yükseltmiştir.

Bu etkinlikler, başlangıçta çok büyük bütçeler ayırmadan küçük bütçelerle ve az kişi katılımı ile düzenlenebilirken sağladığı fayda gözlemlendikçe katılım artırılabilir ve yatırım yapılabilir. Çünkü bu tarz etkinliklerin ekip çalışmasında ödediği temettüler, moral artışı, verimlilik paha biçilemez bir durumdur. Bu etkinliklerin sağlayacağı yararlar; çalışanları ortak bir vizyon ve amaç etrafında bir araya getirme konusunda küçümsenmeden, denemeye değerdir.

Deneme Yanılma Alıştırmaları Yapmak

Her şirketin farklı göründüğü ve farklı ihtiyaçları olduğunu unutulmamalıdır. Fakat burada en önemli noktalardan biri şüphesiz, çalışanların mola vermesi ve yeniden şarj olması için fırsatlar yaratılmasıdır. Bir firma çalışanlarının hangi durumlarda daha fazla motive olacağını tespit etmek için deneme-yanılma alıştırmaları yapmak gerekebilir ve bu elbette zaman alır. Fakat uzun vadede kazanımları düşünüldüğünde mücadeleye ve denemeye değerdir.

Mesela bir firma kendi şirket kültürüne ve tabi ki bütçesine hangi etkinliklerin uyacağını belirlemesi için bazı denemeler yapılması gerekir. Hafta sonları etkinlikleri, partiler, üç ayda bir yapılacak geziler, hafta sonları katılım sağlanacak spor aktiviteleri veya yoga derslerinden hangisinin doğru uyumu yakalayacağı ve üretkenliği artıracağı gözlemlenmelidir. Tabi ki bunun için zaman gerekir. İşte bunun içinde deneme yanılma çalışmaları, iyi bir gözlem ve sabır gerekir.

Personel Motivasyonu

Şirket başarısında, çalışan motivasyonun ne denli önemli olduğu konusunda herkes hem fikirdir. İşte şirketler bu yüzden motivasyonu artırmak, üretkenliği zirveye tırmandırmak adına sürekli yeni çözüm arayışı içine girmektedirler. Çalışılan ortamdaki ekip içi iletişim, ortamın konforu, ofis malzemelerinin sorunsuz çalışması, internetin hızlı olması gibi faktörler verimlilikte elbette çok önemlidir. Fakat çok uzun saatler son derece konforlu bir mekânda çalışılsa bile kişilerin yaratıcılığındaki payı bir noktaya kadardır. Sırf yaratıcılığa faydası, göz önünde alındığında bile, ofis dışı etkinlerine yer vermek en azından denemeye değer bir durum olarak görünmektedir.