Çalışan Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Personel Motivasyonunu Sağlamak

İş yerlerinde ofis ortamında çalışan insanların kendilerini rahat ve motive hissetmesi oldukça önemlidir. Motivasyonu olmayan bir çalışan ne için çalıştığını bilmez ve verimliliği düşer. Bunun önüne geçebilmek için çalışanlarınızın eğitimlerle kendilerini geliştirmeleri ve motivasyonlarını sağlayarak verimliliklerini kazanmaları gerekir. Bir iş veren olarak çalışanlarınızın motivasyonunu sağlamak için harekete geçmelisiniz. Bu sayede çalışanlarınız şevkle çalışarak firmanıza maksimum faydayı sağlayacaktır. Tüm çalışanlar için geçerli bir genel motivasyon sağlama stratejisi yoktur. Her insan kendi değerlerine ve inançlarına göre farklı motivasyon kaynaklarına ihtiyaç duyar. Bu nedenle pek çok stratejiyi bir arada kullanarak her bireyin motivasyon kaynağına hitap etmelisiniz.

Personel Motivasyon Sağlama Yöntemleri

  • Her Çalışanınızla Tek Tek İlgilenebilirsiniz

Büyük şirketler için çalışanlarla tek tek ilgilenilmesinin imkânı olmasada, küçük şirketler için bu durum söz konudur. Çalışanlarınızla ilgilenmeniz, onlarla iletişim kurmanız çalışanlarınızı daha iyi tanımanıza yardımcı olur. Büyük şirketlerin çalışanlarıyla bire bir ilgilenme şansı olmadığı için çalışanlar kendilerini önemsiz ve yetersiz hissedebilir.

Her çalışan kendini önemli hissetmek ister. Çalışanlarınız yüksek bir performans gösterdiğinde onlarla birebir iletişim kurarak tebrik ederek onların değerli olduğunu hissettirmelisiniz. Diğer çalışanlarda bu durumdan motive olacaktır. Aynı zamanda çalışanlarınız bir görevi yerine getirmekte zorlandığında birebir iletişim kurarak nedenlerini araştırmalı, çalışanınıza koçluk etmelisiniz.

  • Çalışanlarınıza Yükselme Fırsatı Vermelisiniz

Çalışanlarınız sürekli aynı işi yaparsa monotonlaşır. Çalışanlarınıza farklı iş ve görevler vermek monotonlaşmayı ortadan kaldıracaktır. Aynı pozisyonda sürekli çalışmak ve geleceğe dair bir umudunun olmaması halinde çalışanlarınız bir umutsuzluğa kapılabilir. Çalışanlarınıza farklı pozisyonlarda ilerleme ve yükselme fırsatı sunmalısınız.

  • Çalışanlarınızın Örnek Alabileceği Bir Lider Olmalısınız

Bir lider çalışanlarına yol gösteren, sorunları beraber çözen, motivasyon sağlayan kişidir. Çalışanlarına emirler yağdırmak yerine görevler verir ve yapılması için motive eder. Yapılmaması halinde çalışanına yardımcı olur. Bir kriz anında liderin sergileyeceği tutum tüm çalışanları etkileyecektir. Lider endişeye kapılırsa tüm ekip endişelenicek ve umutsuzluğa sürüklenecektir. Ama lider sakin ve sorun çözücü bir yaklaşım sergilerse tüm ekip sorunu çözmeye odaklanacaktır. Bu nedenle liderin tüm ekibe örnek olacak ve ekibin davranışlarını etkileyeceğini bilerek hareket etmesi gerekir. Çalışanlarınız liderini örnek alacağı için motivasyonu yüksek ve anlayışlı bir lider çalışanlarınızı motive edecektir.

Bu konu hakkında çok daha fazla içeriğe ulaşmak için; Motivasyon kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

  • Çalışanlarınızın Motive Olabileceği Bir İş Ortamı Yaratın

Çalışanların çalıştıkları iş ortamı motivasyonunu doğrudan etkileyen bir faktördür. Her şirketin kendine özgü değerleri ve değerlerle örtüşen kuralları vardır. Ancak çalışanlarınızın her gün çalıştığı iş ortamını biraz daha renklendirmek, yaratıcılık kullanmak çalışanlarınız için önemlidir. Her departmana ayrı bir bölüm ayırmak gibi iş ortamını düzenleyebileceğiniz gibi çalışanlarınız mola verdiklerinde kendilerini rahatlatmalarını sağlayacak yerler yapabilirsiniz.

Çalışanlarınız kendilerini rahat ve huzur dolu bir iş ortamında hissetmeleri halinde verimlilikleri artacak ve motivasyonlarını sağlayacaktırlar. Şirketinizin değerlerine göre iş ortamınızdaki duvarlarınızı tablolar ile biraz daha samimi bir havaya getirmeniz mümkündür. Çalışanlarınızın masalarında kişisel eşyalarının (fotoğraf gibi) bulunmasına izin vermelisiniz. Eğer çalışma ortamını nasıl dizayn etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız çalışanlarınızın fikirlerini alabilirsiniz. Çalışanlarınıza konforlu bir alan sağlamanız ön planda olmalıdır.

  • Çalışanlarınız İçin Sosyal Aktiviteler Düzenlemelisiniz

Çalışanlarınıza sağlayacağınız sosyal aktiviteler ile çalışanlarınızın kaynaşmasını sağlayabilirsiniz. Çalışanlarınız özel hayatını ve iş hayatını birbirinden ayırmalıdır. Ancak bazen iş hayatındaki arkadaşları ile iş ortamı dışında bir araya gelmeleri stres azaltmalarına, birbirlerini daha iyi tanımalarına yardımcı olacaktır. Bu sayede ekip ruhu daha hızlı kazanılabilir. Ekip ruhu oluşan bir ortamda herkes kendine düşen işi yapacak ve birbirlerinden yardım istemeye çekinmeyecektirler. Çalışanlarınız tanıdığı ve güvendiği bir ortamda ekip ruhu oluşmuş bir ekiple çalışması halinde motivasyonlarını sağlayabilecektirler.

  • Çalışanlarınız ile Doğru Bir İletişim Kurmalısınız

Çalışanlarınızla doğru bir iletişim kurmanız önemlidir. Çalışanlarınıza her zaman net ve açık şekilde iletişimde olmanız halinde çalışanlarınız sorunlarını ve sorularını çekinmeden sizinle konuşabilecektir. Çalışanlarınızın aklında soru kalmadan çalışması verimliliklerini arttıracaktır. Dikkatlerini toplamalarına, çalışma motivasyonlarını arttırmalarına yardımcı olacaktır. Doğru iletişim bu nedenle önemlidir. Çalışanlarınızın sizden çekinmeden iş ortamında yaşadıkları sorunları, neden motivasyonlarının düşük olduğu gibi konuları söyleyebilmesi gerekir. Kendini ifade edebilen bir çalışan ekip içinde de kendini doğru şekilde ifade eder ve mutlu olmalarına yardımcı olur.

  • Çalışanlarınızın Başarılarını Kutlamalısınız

Çalışanlarınız başarılarını görmezden gelmeniz onların değersiz ve yaptıklarının önemsiz olduğunu düşünmesine neden olabilir. Çalışanlarınızın başarılarını ödüllendirmeniz onların motivasyonunu yükseltecektir. Ödülün maddi bir şey olmasına gerek yoktur. İş arkadaşlarının arasında övülmesi, tebrik edilmesi çalışanınızın gururunu okşayacaktır. Hediye kartı, plaket gibi ödüllendirmeler çalışanlarınızı motive edecektir. Plaket verilmesi çalışanınızın şirketinizle olan bağlarını güçlendirecektir. Çünkü plaketini her zaman saklayacak ve baktıkça gururlanacaktır. Bu nedenle her yıl sonu çalışanlarınızın en başarılı olanlarını ödüllendirebilirsiniz. Her ay en başarılı olan çalışanlarınızın listesini yaparak paylaşabilirsiniz. Çalışanlarınız ödül alabileceklerini bildiklerinde daha verimli çalışmaya odaklanacaktırlar. Çalışanlarınızın motivasyonlarını bu şekilde sağlayabilirsiniz.

  • Çalışanlarınızın Çalışmalarından Zevk Almasını Sağlamalısınız

Çalışanlarınız yaptıkları işlerden sıkıntı duyarsa verimlilikleri ve motivasyonları düşecektir. Bu nedenle çalışanlarınızın yaptıkları işten zevk almasını sağlayarak verimliliklerini arttırabilirsiniz.

  • Çalışanlarınızın Eğitimine Önem Vermelisiniz

Çalışanlarınızeğitimine önem vermeniz onların gelişimini takip etmeniz önemlidir. Çalışanlarınızkendini geliştirmek isterler. İş ortamında verebileceğiniz eğitimler ile gelişimlerine katkıda bulunmanız çalışanlarınızın verimliliğini arttıracaktır.

Aldıkları eğitimler ile yeni beceriler elde eden çalışanlar mesleklerini yerine getirirken daha çok keyif alırlar. İşinden keyif alan bir çalışan işlerini kısa süre içinde tamamlar ve yeni bir iş girişimi için daha motive olur. Çalışan gelişimine önem veren bir firmaya çalışanların bağlılığı daha fazla artar. Bağlılık kuran bir çalışan firma için önemli derece fayda sağlar. Çalışanlarınızın önemli ve değerli hissetmesi için kariyer hedeflerine uyumlu şekilde eğitimler vermelisiniz.