Bir Proje İçin Ekip Üyeleri Nasıl Seçilir, Yenileri Nasıl İşe Alınır?

Projeye Ekip Üyesi Seçmek

Herhangi bir takımın merkezinde, görev hedeflerine ulaşmak için bağımsız olarak etkileşime giren bireyler vardır. Her birey, ekibin kendi içsel durumlarını ve süreçlerini hem geliştirebilecek hem de bunlardan uzaklaştırabilecek özelliklerin yanı sıra, bireyin birlikte nasıl çalışacağını etkileyen özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bununla birlikte takım, ekibin görevle ilgili hedefine ulaşma yeteneğini etkileyen özellikler de geliştirmesi gerekmektedir. Takım performansı, ekip üyelerinin bireysel yeteneklerine ve bu üyelerin birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunduğuna bağlıdır. Yapılan araştırmalara göre, bir ekip seçerken ya da işe alırken şu iki kritik soruyu dikkate alınması başarılı bir ekip seçiminde etkili rol oynamaktadır:

  • Belirlenen projeye göre seçilen ekip üyelerinin becerileri projeye uygun mu?
  • Seçilen ekip üyeleri, etkili işbirliği ve aralarındaki etkileşim için gerekli becerilere sahipler mi? Kurulan iletişim sağlıklı olur mu?

Geleneksel olarak ekip üyeleri demografik özellikleri göz önünde tutularak, işlevsel rollere ve bilinen proje gereksinimlerine göre eşleştirerek seçilir. Ekip kompozisyonu hem ekibin görevi hem de projenin ihtiyaç duyduğu ekip çalışmasının, ortak niteliği tarafından zorunlu tutulan tüm performans gereksinimlerini yansıtmalıdır.

Bu nedenle, takım seçimini ve kompozisyonunu etkileyebilecek proje parametreleri, takım üyelerini seçmeden önce tanımlanmalıdır. Eğer görev istenilen şartlara göre tamamlanamazsa birbirini tanımaları veya iyi anlaşmalarının hiçbir etkisi yoktur.

Neyin başarılması gerektiğini belirleyin

Bir ekibe personel seçimi yapılırken, takımın önemli olan yüksek çıktısını simüle etmektir. Ortaya çıkan projelerle ilgili görev parametrelerinin takımlardaki çeşitli personel yeteneklerine olan ihtiyacı etkilemesi muhtemeldir. Örneğin, değişim yönetimi projesi belirli iletişim becerilerine daha fazla vurgu yapılmasını gerektirebilir. Veya bu projenin alınan son tarihe kadar tamamlanması için başka ekip üyeleri almak gerekebilir. Burada önemli olan bu projenin öngörülen tarihte istenilen şekilde tamamlanmasını sağlamaktır. Bu nedenle, becerilerin, özellikle göreve özgü ve takıma özgü yeterliliklerin spesifikasyonunun, görevin nitel doğası tarafından açıkça yönlendirilmesi gerekir ve gerektiğinde acil olarak bir personel alımına başvurulmalıdır.

Sizde yeni projelerinizde etkin rol oynayacak yeni takım arkadaşlarına ihtiyaç duyduğunuz da Kobi vadisi insan kaynakları platformuna ücretsiz iş ilanı vererek yeni ekip arkadaşlarına ulaşabilirsiniz.

İhtiyacınız olanı ekip üyelerini seçin

Bu adımın amacı, ekibin etkinliği için gereken görev becerilerine dayalı olarak olası bir ekip üyeleri havuzunu belirlemektir. Görev becerileri, geniş kapsamlı tanımlanmış performans görev alanlarında etkin bir şekilde hareket etme yeteneğini geliştiren bireysel yetenekleri ifade eder. Bu beceriler ekipler ve performans alanları arasında taşınabilir özelliktedir. Farklı ekip üyelerinin farklı seviyelerde farklı becerileri vardır, ancak takım bir bütün olarak gerekli tüm görev becerilerine sahip olmalıdır. Buna ek olarak, takım çalışması becerilerine bakmak gerekir, takım çalışması becerileri, görev ne olursa olsun, herhangi bir genel takım ortamında etkin biçimde çalışabilme yeteneklerini ifade eder. Bu becerilere sahip olmak, bireyleri ekip üyeliği için düşünürken tartılması gereken ikinci bir faktör olmalıdır. Takım çalışması becerileri, işbirliği ve takım görevlerinde entegre eylem için temel gereksinimleri yansıtır.

Takım performansını düzenleyin

Her bir ekip için potansiyel uzman karışımı tespit edildiğinde, son adım olarak üyelerin ekip çalışması becerilerini ve yüksek kalibre işlevine katkıda bulunacak diğer özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sonrasında da bu ekipler optimize edilmelidir. Bir yönetici olarak rolünüz, başarılı performans için gereken özel görevleri birlikte başarabilecekleri inancını sürekli olarak güçlendirmektir.

Yeni Ekip Üyeleri Alım Süreci

Firmanızı yukarılara taşıyacak bir proje aşamasında mevcut personelleriniz arasında seçim yapmak için yukarıda belirtilen adımların tamamını uygulandıktan sonra yeni personel ihtiyacınız olup olmadığını tespit etmelisiniz. İhtiyacınız olan personelin hangi donanımlara sahip olması gerektiğinin tespit aşamasından sonra mevcut personelinizin çevresinden, iş değiştirmek isteyen rakip firmaların personellerinden, yerel gazeteye verilen iş arıyorum ilanlarından ve web sitelerinden bu personelin en kısa zamanda temin edilmesi gerekmektedir. Sürenin mümkün olduğu kadar kısa tutulması gerekmektedir çünkü bu personel her ne kadar deneyimli olsa bile projeye adapte süresi vardır.

Bu etapta ücretsiz iş ilanları oluşturabileceğiniz Kobi Vadisi İK platformunda faydalanmanızda mümkündür.

Başarılı bir iletişime sahip olan ekipler, kendi hedeflerini ve dolayısıyla şirket hedeflerini gerçekleştirmede çok başarılılardır. Ekimizdeki bu seçimi ve yeni işe alımlar için sürekli olarak işe alım ilanlarınızı açıkta tutmanız size hem zaman hem para kazandırır.