İş Hayatında Daha Pratik Bir Zekaya Sahip Olmanın Yolları

İşyerinde Pratik Zekalı Olmak

İş dünyasında başarılı olmak için, sorunlara daha hızlı çözümler üretmek şarttır. Bu çözümleri bulmak için pratik bir zekaya ihtiyaç duyulur ve başarma yeteneğiniz genellikle ne kadar zeki olduğunuzla alakalıdır. Hedeflenen bu pratik zekaya yapılacak bazı uygulamalar ile ulaşmak mümkünken, bu uygulamalar mevcut zekayı geliştirebilir ve yeni beceriler öğrenmeye imkan tanıyabilir. Bu uygulamalarla gün yeni bir şey öğrenmek için zaman harcamalı ki ne kadar çok öğrenirsek o kadar derin bir anlayışa sahip oluruz.

Karşılaştığımız zorluklarla başa çıkmak, daha başarılı ve dolayısıyla daha kaliteli bir hayat sürmek için zekânızı nasıl geliştirebilirsiniz birlikte bir göz atalım.

İş Dünyasında Pratik Düşünce İçin Yapılması Gerenler

Okuma Alışkanlıklarınızı Geliştirin

Zihin bir kas gibidir: Ne kadar çok kullanırsanız o kadar güçlenir. Okuma, zihninizi geliştirmek için önemli bir unsurdur, çünkü bilgi edinmenin ve öğrenmenin temel yollarından biridir. Okuyarak yeni şeyler keşfedebilir ve kendinizi herhangi bir konuda eğitebilirsiniz. Okumak, hayal gücünüzü de içine alarak yaratıcı yönünüzü geliştirmenize yardımcı olur. Sözlü ve yazılı kelimeler, sosyal varlığımızın yapı taşlarıdır ve bu kelimeler dünyanın herhangi bir yerine gitmeye olanak tanır.

Bilginizi hızlı bir şekilde büyütmek yani hızlı bir şekilde okumak istiyorsanız, kitapları, yazılı materyalleri hatta çevrimiçi makaleleri okumak en kolay ve en etkili yollardan biridir. Çoğu kişi dakikada ortalama 250 kelime okumaktadır. Bu hızla, bu makaleyi okumak yaklaşık altı dakika sürer. Ancak hızlı okuma ile bu zamanı yarı yarıya azaltabilirsiniz. Sadece amacınızı unutmayın! Burada amaç; anlamlarını tam olarak anlamadan sadece kelimeleri okuyup geçmek değil, daha fazla bilgi alarak okumaktır.

Daha Derin Düşünceyi Hedefleyin

Daha akıllı olmak, bilgiyi almaktan daha fazlasını gerektirir ve gerçek bilgelik bir konuyu derinden anlamaktan gelir. En başarılı insanlar sürekli olarak herkesi saf dışı bırakabilirler. Çünkü yeni becerileri hızlı bir şekilde öğrenebilir, değişikliklere uyum sağlayabilir ve hem işbirliği içinde hem de bağımsız olarak çalışabilirler. Zeki kişiler, kendi sorunları hakkında derinlemesine ve anlamlı bir bilgi birikimi yapabilir, sorunları anlayabilir ve çözüm bulmak için esnek bir zihniyet kullanırlar. Derin bilgi tabanları onlara gerçekleştirmeleri gereken temeli sağlar.

Birkaç önemli konu bularak bu konuda derinlemesine ve anlamlı bir bilgi tabanı oluşturmaya çalışın. Zayıf olduğunuz alanlarla ilgili kendinize karşı dürüst olun ve inşa edebileceğiniz sağlam temellere sahip olana kadar önemli konulardaki anlayışınızı pekiştirmeye çalışın. Bilgi birikimdir, bu yüzden temel bilgilerle başlayın. Bir hayatı düzeltmeden önce o sorunun neden kaynaklandığını kesin olarak kavramanız gerekir. Geniş kapsamlı bir bilgiye sahip olmak iyidir, ancak aynı zamanda zor ve karmaşık sorunları gerçekten anlamak için derin düşünce dalışları yapmak da önemlidir.

Sürekli Olarak Sorular Sorun

Soru sormak daha akıllı olmanın en önemli faktörüdür. İnovasyon her zaman merak ederek soru sorarak başlar. Soru sormak çok değerlidir, çünkü dünyamızın ve zihnimizin sınırlarını zorlama şeklimizdir. Bu yüzden sürekli olarak her şeyi sorgulayarak meraklı ve açık bir zihinle çalışmak çok önemlidir. Ayrıca; bu sadece soru sorma meselesi değildir; varsayımların geçerliliğini araştıran, mantığı analiz eden ve bilinmeyenleri keşfeden anlaşılır sorular sormalısınız. Bir meselenin özüne inen soru sorma alıştırması yaparak cevapları bulmada zorlayıcı pratikler yapmaya çalışın. Elbette her yeni şey gibi bu beceriyi de geliştirmek zaman alır. Çalışırken, okurken veya etkinliklerle uğraşırken, aklınıza takılan her şeyi not edin. Şayet bir şey net değilse onunla ilgili istenilen netliğe kavuşana kadar aramaya devam edin.

Gününüzü Çeşitlendirin

Zekanızı arttırmanın en iyi yollarından biri beyninizin farklı alanlarını kullanmayı içerir. Her gün aynı şeyi yaparak daha zeki olamazsınız. Rutin olmak vücudunuzun ne zaman kalkacağını bilmesi ve yatma vakti geldiğinde yatması gibi konularda iyi bir şey olabilir. Çünkü biyolojik saatinizi yani uyanma saatlerinizi sıkıntıya sokmak istemezsiniz. Oysa zeka söz konusu olduğunda bu böyle bir şey değildir. Günlük yaşantınıza küçük yenilikler getirerek zekanızın taze ve dinç kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu, öğle yemeği için yeni bir yere bakmak veya etrafınızdaki manzaralara, seslere dikkat ettiğiniz bir öğlen yürüyüşüne çıkmak anlamına gelebilir. Ayrıca günlük çalışmalarınızı yerine getirmenin yeni yollarını bularak mesai saatlerinde işinizi daha zevkli bir hale getirebilirsiniz.

Beyin Performansı

Beyin performansımızı ne kadar iyi geliştirebilirsek o kadar öğrenme kapasitemizi de artırabiliriz. Öğrendiğimiz her yeni şey bize yeni ufuklar açar. Problem yaratan değil problem çözen bireyler haline dönüştürür.