Başarılı Olmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Adım

Başarılı Bir Kariyere Sahip Olma Yöntemleri

Bir şekilde bir kariyer düşünüyorsanız bu adımları uygulamak sizin için önemli bir etkide olacaktır. En başarılı kariyer sahipleri etkili becerilere sahiptirler. Peki ya bu etkili becerilere sizler sahip misiniz? Sahip olmak için ne yapmanız gerekiyor? Her yaptığınız işte başarısız mı oluyorsunuz? Acaba yanlış yaptığım bir şey mi var diye düşünüyorsunuz?

Başarılı olmada hangi yolları izlemeliyim? Gibi bütün sorularınızı bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız. Başlayalım.

Başarıya Ulaşmak İçin 5 Farklı Yöntem

1- ORGANİZE OLMAK

Başarıya ulaşmak bir sırdır ve bu sırrı çözmek oldukça zordur. Peki ya siz bu sırrı çözmek istemez misiniz? Başarıya ulaşmak için her zaman planlı ve projeli olmanız gerekiyor. Yaptığınız bir işte sürekli yapılacaklar listesi tutun. Bu yapılacaklar listesinde bulunan yapacağınız işleri aksatmadan yapmaya çalışın. Müşteriyi mutlu etmek bazılarınız için zor ve göz korkutucu olabilir. Lakin bunu yapabilmek o kadar da zor değildir. Kişisel hayatınızda da planlı ve düzenli bir hayatınız var ise bu sizi çok etkilemeyecektir. Çalışma arkadaşlarınız ile daima iletişim içerisinde olun. Yapacağınız bütün işlerin raporunu düzenli olarak tutun. Aynı zaman yapıp bitirmiş olduğunuz işlerinde düzenli olarak raporunu tutun. Çünkü iş hayatınızda geçmişinizden bir bilgi her zaman karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden yapmış olduğunuz bir hata bile olsa bunu tekrarlamamak adına raporunu tutun ve yeni işlerinizde göz önünde bulundurun.

2- DOĞAL VE GÜZEL OLMAK

Bütün olayların ortak noktası ne? İnsanlar. Başarılı insanlara baktığınız zaman hepsi, güzel, sempatik, iyi konuşmacı ve mükemmel dinleyicilerdir. İnsanlarla sürekli konuşun ve onların anlatmak istediklerini anlamaya çalışın. Konuşmadan önce dinlemek önemlidir. Bir konu üzerinde olumlu olumsuz bütün seçenekleri araştırın. Bu size günlük 15 saat 20 saat çalışın demek değildir. Düzenli ve programlı olarak insanları dinleyerek çalışın demektir. Başarılı insanların hayatlarını okuyun. Başarılı insanlarında başarı yolunda elbet hataları olmuştur. Lakin başarılı insanlar bu hatalardan ders çıkarıp bir daha tekrarlamamışlardır. Başarılı olmak da zaten bu demektir. Hatalardan ders çıkarıp, hata yapmamaktır. Her zaman bakımlı olun. İnsanlar size baktığı zaman özenmeli ve imrenmelidir. Çekici olun ve insanlar ile iç içe olun. Ne kendinizi onlardan yüksek görün ya da küçük görün. Çaycısından, kapıcısına kadar onlarla iyi anlaşın. Hayatta sevilmek başarıya giden yolda en önemli noktalardan birisidir. Farklılık oluşturmaya çalışın. İnsanları gerçekçi olarak dinleyip sorunlarına çözüm bulmayı hedefleyin. Başarı İçin Geliştirmeniz Gereken 5 Kişilik Özelliği

3- DİNLE VE İLETİŞİM KUR

Mükemmel iletişim becerileri birçok meslek için gereklidir ve hayatınızın her noktasında işinize yarayacaktır. Başarı yolunda yanlış iletişim kurmak hem girişimci kimseyi hem de müşteriyi bir takım sorunlar ile karşılaştıracaktır. Basit bir yanlış anlaşılma felaket sonuçlara yol açabilir. Önce insanları dikkatli bir şekilde dinleyin ve dinlediğiniz konuşamayı kendi kafanızda değerlendirin. Bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra insanlar karşısında düşüncenizi net bir şekilde açıklayabilirsiniz.

İşte size birkaç iletişim örneği;

Yazılı İletişim:

  • Potansiyel bir müşteri için olay önerileri yazmak
  • Firmanızı pazarlamak için malzeme oluşturmak
  • Müşteriler ve satıcılar için sözleşmeler yazmak
  • Taslak hazırlamak

Sözlü İletişim:

  • Bir olayın kapsamını ve amacını açıklayabilmek
  • Fikirlerinizi müşteriye ve satıcıya etkili bir şekilde iletebilmek
  • Bir müşterinin endişelerini anlayıp, işleyebilmek
  • Pazarlıkta ikna edici olmak

4- YARATICI OLMAK

Başarılı insanların her zaman kendilerine ait bir fikirleri olmuştur. Ve bu fikirlerini hayata geçirebilmek için çok fazla denemeler yaparlar. Yaptığı her denemedeki hatasını fark edip ondan ders çıkarır ve hatayı tekrarlamazlar. Sorunlara çözüm geliştirmek için yaratıcı bir şekilde düşünebilmek, projenizi olumlu bir şekilde etkileyecektir.

5- ORTAK ÇALIŞMA

Bir proje sürecinin çeşitli aşamalarında, yönetilmesi gereken çok sayıda görev olabilir. Bunun için araştırmalar yapıp iş arkadaşlarınızdan ya da herhangi bir kişilerden yardım alabilirsiniz. El ele verip bir işi tamamlamaya çalışmak, hem süre bakımından hem de proje gelişimi bakımından önemlidir. Ekip arkadaşlarınız ile birlikte sadece yaptığınız işe odaklanın. İşinizi severek yapın ve o işten zevk almayı da amaçlayın. Bir işi yaparken eğer bir sevdiğiniz yanı yoksa ya da işinizi zevkle yapmıyorsanız bu devamlı bir proje olmayacaktır. En ufak yaşadığınız bir problemde pes edeceğiniz anlamına gelir.