Kariyer Hedeflerken Atılacak Adımlar

Kariyer Hedeflemesi Yapmak

Kariyerinizi seçmek, vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. Mutluluğunuz, sağlığınız ve finansal durumunuz için çok geniş kapsamlı etkiler yaratan kariyerinize ulaşmak, hedefler belirlendiğinde ve büyütmek için bir plan yapıldığında daha kolaydır. Ne yazık ki, birçok kişi bu sürecin nasıl yürüteceğini bilmemekte ve şans faktörlerinin kariyerlerinin odağını belirlediğini sanmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre; çalışanların üçte ikisinin işlerinde mutsuz olması bu sürecin iyi yürütülemediğinin bir göstergesidir.

Oysa kariyer planlama sürecine bilinçli bir yaklaşım size daha fazla seçenekler sunarken, sürdürülebilir ve eğlenceli bir iş bulma olasılığını artırır. Peki, nedir bu kariyerinizi planlarken atmanız gereken adımlar hiç düşündünüz mü? Beraberce bir göz atalım.

Kariyer Hedefi Nasıl Yapılır?

ÖZ ELEŞTİRİ YAPIN

İlgi alanlarınızı, kariyer değerlerinizi, becerilerinizi ve kişilik özelliklerinizi bilmek; arzu ettiğiniz bir kariyer için kendi ölçütlerinizi belirlemenize yardımcı olabilir. Bu öz eleştiriyi yaparken karşınızda bir yaşam koçu olduğunu varsayarak hareket etmeniz okulunuzda, kolejinizde veya toplumunuzda geçmişiniz hakkında düşünmenizi sağlayarak,  gelecekteki kariyeriniz için temel taşları belirlemenize yardımcı olabilir.

KARİYER PROFİLİNİZİ BELİRLEYİN

Şayet; profesyonel bir danışmandan yardım almak yerine, kendi başınıza ilerlemeyi tercih ediyorsanız, akademik ve iş geçmişinizi gözden geçirerek başlamalısınız. Hangi kurslar, projeler, işler, stajlar ve gönüllü roller sizin için en tatmin edici ve başarılıydı? En enerji verici ve en büyük etkiye sahip olduğunuz etkinliklerin bir listesini yaparak önce kariyer profilinizi belirleyin.

YETENEKLERİNİZİ KEŞFEDİN

Önce yeteneklerinizin neler olduğunu belirleyin. Ardından, ilgi alanlarınızdan hangilerinin bir işi anlamlı ya da teşvik edici yaptığını düşünün. Ayrıca kullanmaktan zevk aldığınız güçlü becerilerinizin bir listesini de çıkarmayı atlamayın. Son olarak, aktiviteleri sizin için doğal hissettiren kişilik özelliklerinden herhangi birini sıralayın. Bunun gibi kapsamlı bir değerlendirme oluşturmak, kişisel kariyerinize ve kişisel gücünüze ne tür bir kariyer uyduğunu bilmek için kullanabileceğiniz sağlam bir temeldir.

BEYİN FIRTINASI YAPIN

Yaptığınız öz eleştiriden bir sonraki adım, kariyer seçenekleri arasında beyin fırtınası yapmaktır. Çeşitli kariyer olanaklarını listeleyen kaynakları tarama yaparak araştırmaya değer seçeneklerin bir listesini çıkartın. Hangi kariyerin size uygun olup olmadığını bulmak için pek çok çevrim içi testler vardır. Onlardan faydalanarak, kariyer seçeneklerinde daha bilinçli bir beyin fırtınası gerçekleştirmek mümkündür. Beyin Fırtınası İle Fikir Üretmek

Ayrıca, isabetli kariyer olanakları listesi oluşturmak için çeşitli meslek başlıklarını listeleyen web sitelerini de inceleyebilirsiniz. Bazı genel sektörleri göz önünde bulundurduktan sonra, bu kategorilerdeki en iyi işleri gözden geçirebilir veya “gıda sektöründe kariyer” gibi anahtar kelimelerle taramalar yapabilirsiniz. Bu araştırmaları yapmak için biraz zaman harcasanız bile, bu size kariyer planlamada daha fazla seçenek sunar.

KARİYER SEÇENEKLERİNİZİ DETAYLANDIRIN

Araştırmaya değer bulduğunuz kariyer seçeneklerinin size uygunluklarını değerlendirmek için detaylı araştırma yapmanız gerekecektir. Beyin fırtınası listenizdeki seçeneklerin, her birini online kariyer bilgi kaynaklarında araştırarak detaylı bilgiler edinin. Bu araştırma da, profesyonel grupların mükemmel kariyer bilgisi kaynakları sağladığını göreceksiniz. Alana girme gereksinimlerini gözden geçirin ve gerekli olan herhangi bir eğitim, sertifika programı veya eğitim derecesini tamamlamaya hazır olup olmadığınızı gözden geçirin. Kalan seçenekleriniz için bir sonraki adım, bu alanlardaki profesyonellerden bilgi almaktır.

Araştırma sırasında öğrendiklerinizle ilgili notları saklayın ve öz eleştiri aşamanız sırasında yarattığınız ilgi alanları, beceriler ve değerler listesine eşleştirin ve hala göz önünde bulundurmaya değer seçeneklerin bir listesini tekrar çıkartın. Seçimlerde üst sıralarda tuttuğunuz seçenekler hakkında daha iyi bilgi edinmek için o işi takip altına alın. Bir alan ya da sektördeki profesyonellerle konuştuktan sonra hala ilginizi çekiyorsa, işi gözlemlemek ve çalışma ortamını örneklemek için bir takip planı çıkartın.

GÖNÜLLÜ YA DA STAJYER OLARAK DENEYİMLEYİN

Bu noktada hala ilginizi çeken bir alanı deneme pozisyonundaysanız, staj veya ilgili bir gönüllü çalışma yapmayı düşünmelisiniz. Bu size yapmayı düşündüğünüzü içeriden gözlemleme şansı verecektir ve sonrası için sevmediğiniz işi yapma riskini minimuma indirecektir.

KARAR VERİN

Yukarıda saydığımız bütün bu adımlardan sonra, geldiğiniz bu noktada bilinçli olarak karar vermeye hazırsınız. Bu aşamada, topladığınız bu bilgi ve deneyimlerin artıları ve eksilerini ayrı bir sayfa üzerinde listeleyin ve seçenekleri tartın. Eğer hala yapacağınız seçimden emin değilseniz bütün bu bilgiler ışığında profesyonel bir kariyer danışmanından yardım alabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki; kariyer hayatınızın bütün alanlarının finansal kaynağı olduğu gibi istenilen yaşam kalitesi ve yaşam stiline ulaşmak için uzun bir yolculuğun başlangıcıdır. Şayet; bu önemli kararda zihinsel karışıklık yaşıyorsanız, bugün alacağınız profesyonel bir yardım ileri ki dönemde size çok şey kazandıracaktır.