İş İlanı Nedir?

İş arayanlar, iş bulmak için çok çeşitli yollar keşfederler ve ailelerinden, arkadaşlarından sözlü yönlendirmeler talep ederler. İlgilendikleri işletmeleri ziyaret ederler ve açılışlar hakkında sorular sorarak toplum kariyeri servis temsilcilerinden veya işverenlerden yardım isterler. Ayrıca çevrimdışı ve çevrimiçi iş ilanlarını gözden geçirerek fırsatlar ararlar.

İş İlanı Ne Demek?

Bir iş ilanı, bir işveren, idareci veya insan kaynakları personeli tarafından mevcut çalışanları ya da bir şirket içinde açılacak acil veya gelecekteki bir işteki pozisyonları için oluşturulan bir duyurudur. İlan, bir şirketin bülten panosunda, web sitesinde, blogunda görünebilir veya gazete, dergi ve sektörle ilgili yayınlar gibi yazılı basında yer alabilir. İş ilanları ayrıca kariyer, iş kurulu, sınıflandırılmış reklam ve sosyal ağ sitelerinde de görünebilir.

Ek olarak, bazı işverenler, elektronik kayan yazı stilli işaretlerle telefon ya da tarayıcı uygulamaları aracılığıyla iş ilanları kaydetmeye yatırım yapabilirler.

İş İlanı Neden Verilir?

Pek çok neden işe alım varlıklarını yönlendirebilir. Örneğin, bir işveren, son başvuru tarihini yerine getirmek, yeni bir iş sürecini ele almak, tatil, sağlık ya da askeri izinlerde mevcut personelin görevlerini yerine getiremediği dönemlerde ekstra yardıma ihtiyaç duyabilir. Ayrıca, çalışanın emekli olması, yıpranması, işlerin yeniden yapılandırılması veya genişletilmesi nedeniyle bir veya daha fazla pozisyon doldurması gerekebilir.

Perakende ve restoranlar gibi bazı endüstrilerdeki işletmeler, yıl boyunca aynı pozisyonlar için ilanlar vererek yüksek bir ciro elde etmeyi hedefleyebilirler. Ve bir pozisyon açılana kadar nitelikli aday başvurularını aktif tutarlar. İlan Nedir?

İş İlanını Biçimlendirme

Bir iş ilanının formatı ve büyüklüğü iş türü, kullanılabilir alanı, kayıt masrafı ve işveren tercihleri ​​gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Örneğin, tam açıklamaları için alan sunan bir şirket veya kariyer sitesinde bir ilan, bir iş unvanı, görev ve sorumluluklar, eğitim ve deneyim gereksinimleri, saatler, ücretler, sosyal haklar, başvuru talimatları ve iletişim bilgilerini içerebilir.

Twitter gibi tek bir mesaj alanını sınırlayan bir sosyal ağa gönderilen bir bildirim, yalnızca bir iş unvanı, yer, saatler, iletişim bilgileri ve muhtemelen daha uzun bir açıklama içeren bir web sitesine bağlantı içerebilir.

İş İlanları Türleri

İki ana iş ilanı türü vardır iç ve dış postalardır ve dâhili kayıt yalnızca çalışanlar içindir. Mevcut bir çalışanın bir pozisyonu doldurmak için gereken bilgi ve becerilere zaten sahip olabileceğinden, işe alım şirketleri, dış reklam, mülakat ve yeni işe alım eğitimlerinde kaybedecekleri zaman ve paradan tasarruf etmek için genellikle dâhili olarak görevlendirirler.

Dış kayıtlar genellikle halka açıktır veya belirli kariyer alanlarındaki profilleri olan nitelikli başvuru sahipleri gibi bir segmenti hedeflerler. İşe alım şirketleri çoğu zaman yeni fikirler sunan veya kurum içinde bulunmayan becerilere sahip olan yetenekleri bulmak için harici olarak görev yaparlar.

İş İlanları İçin Uyarılar

Şirketler, genellikle iş arayanlara tavsiye vermeden aynı anda hem içeride hem de dışarıda iş ilanlarını verirler. Pek çoğu, zaten mevcut bir çalışanı işe almıştır ve bu davranışın nedenleri değişkenlik gösterebilir. Ancak çoğu zaman bir işveren, sadece en nitelikli başvuru sahiplerini karşılaştırmak ister ve mevcut bir çalışanın işle en iyi eşleşme olduğunu keşfettikten sonra şirket içinde işe alım yapmayı seçer. Dış iş ilanları ile ilgili bir diğer sorun, bazı şirketlerin onları yalnızca çalışanların anlayabileceği şirkete özgü bir dille biçimlendirmeleridir. Bu olduğunda, iş arayanlar başvuru yapmadan önce açıklama için işe alım şirketi ile irtibata geçmelidirler. İş Tanımı ve İş İlanı Arasındaki Fark Nedir?

İş ilanınızı yazmadan önce, bir iş analizi ve açıklaması yapmalısınız. Bu bilgiler, şirketinize aday çekecek bir ilan yazmanıza yardımcı olacaktır. İhtiyaçlarınızı karşılamayan insanlarla yapılan görüşmelerde zaman kaybetmekten kaçınmanın en iyi yolu, nitelikli adayları cezbedecek ve diğerlerini cesaretlendirecek bir ilan yazmaktır. Bu iş tanımı, esnek bir satış görevlisini cezbetmek ve komisyonla çalışma konusunda kendine güven duymayanları ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

İlan veren, kişi ya da kuruluş aradığı pozisyonları ararken genellikle uzmanlık yani tecrübe ister. Bu tecrübe isteğini de genellikle çoğu ilanda yazan tecrübeli ibaresi ile belirtir. Tecrübeli personel istemekte her ne kadar haklı olunsa da şans verilmeden tecrübe edinilmeyeceği de göz önünde bulundurulmalıdır.