Yeni Mezun Kişilerin İş Görüşmelerinde Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

Yeni Mezunların İş Görüşmesi

Ülke sınırlarımız içerisindeki üniversite bitirmiş kişilerin çoğunluğu her geçen gün arttığı gözlemleniyor. İlgili bölümlerden mezun olmuş kişilerin iş hayatına adım atabilmeleri için her başvurulan iş alanlarında çeşitli mülakatlara ya da yüz yüze görüşmelere tabi tutulduğu belirtiliyor. Bazı kişiler bu görüşmelerden tam not alarak iş hayatına adım atabiliyor iken bazı kişiler ise diğer sektörlerde şansını denediği gözlemleniyor.

Öncelikle iş görüşmelerinde yeni ilgili üniversiteden mezun kişilerin dikkat etmeleri gereken birkaç nokta meydana geliyor. Bu noktalara dikkat edilmesi durumunda iş hayatındaki yaşantıların ve de süreçlerin oldukça olumlu yönde devamlılık gösterebileceği belirtiliyor. Kişilerin üniversitelerden mezun olduktan sonraki süreçlerde kendilerini iş hayatına ne kadar çabuk atalar ise o kadar fazla gelir elde edebileceği düşüncesini bir süre ertelemeleri gerekiyor. Öyle ki iş bulmanın ülke sınırlarımız içerisinde her geçen gün daha da zorlaştığı belirtiliyor. Kişilerin bu tarz durumlarda kendilerini ne kadar geliştirir ise iş bulması bir hayli kolaylaştığı ön görülüyor.

İş Görüşmelerindeki Beden Dilinin Büyük Önemi Var

Ülke sınırlarımız ya da diğer ülkelerdeki görüşmelerde iş sahipleri tarafından dikkat edilen faktörlerden bir tanesi de beden dili olarak belirtiliyor. Beden dili genel olarak meydana gelen ikili ilişkiler içerisinde olduğu gibi iş alanlarındaki görüşmelerde de birçok detayı iç bünyesinde barındırdığı görülüyor. Genel olarak kapıdan içeri ilk girilen an ve o andan sonraki bakışlar, mimikler ya da yürüyüşlerine dikkat eden yeni mezun kişiler kendisinden emin adımlar ile ilerlemesi gerekiyor. Gereksiz derecede ukalalık ve de kendini bilmişlik gibi durumlardan uzak durması gerektiği önemle vurgulanıyor.

Yeni mezun kişilerin izlemesi gereken yöntemlerden bir tanesi de konuşulan kişinin gözlerinin içerine bakması gerektiği belirtiliyor. Meydana gelen bu durum samimiyet göstergesi olarak nitelendiriliyor. Fakat bu durumda oluşabilecek bazı olumsuz durumlar meydana gelebilir. Gözlerini kısmak aya da sürekli tek kaşını havaya kaldırarak karşısındakini dinleyen yeni mezun kişinin iş görüşmesinde eksi puanların almasına olanak sağlayacağı belirtiliyor.

Diğer bir seçenek ise eller olduğu belirtiliyor. Kişilerin konuşma sırasındaki ellerinin kullanış biçimleri karşı taraftaki kişiye olumlu ya da olumsuz mesajlar oluşturabiliyor. İş görüşmelerinde genel olarak konuşma sağlanırken kişilerin yüzlerine dokunması, saçları ile oynaması ve de kalem gibi cisimleri çevirmek puan kaybedilmesine olanak sağlayabileceği belirtiliyor. Genel anlamda yeni mezun kişilerin iş görüşmelerinde rahat tavırlar sergileyebilmesi, mutlak bir derece enerjik ve de istekli görünmesi gerekiyor. Kilit nokta ise isteğinizi ve arzunuzu karşı tarafa hissettire bilinmesi gerekiyor.

İş Görüşmelerinde Çok Kısa Cevaplardan Uzak Durman Gerekiyor

Öncelikle iş görüşmelerindeki cevaplar ne kadar uzun ve akıcı olur ise kişilerin karşısındaki insanları etkileyebilmesi bir o kadar olumlu yönde devamlılık gösterdiği belirtiliyor. Yönetilebilen soruların cevapları tek kelime olsa dahi kişilerin “evet” ve “hayır” gibi kelimeler vermesi oldukça yetersiz kalacağı nitelendiriliyor. Öyle ki verilen bu cevaplar ortamın soğumasına da olanak sağlayacağı bilir kişiler tarafından belirtiliyor. Sorulan sorulardaki cevaplarda neden böyle olduğu gerekçesi ile hareket edilerek cevaplanması durumunda amaç karşı tarafa belirtilen nedenler sayesinde geçeceği için soruların cevap akışı bir o kadar doğru orantıda karşıdaki insana geçtiği gözlemleniyor.

Kişilerin ya da yeni mezun bireylerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise sorulmuş olan sorulara verilecek cevapların bir ortalama uzunlukları olması gerektiği belirtiliyor. Örnek verecek olduğumuzda ise “Yurtdışında bulundunuz mu? Gibi sorulara verilecek cevaplar bir kelimeden fazla olmasında fayda olduğu nitelendiriliyor. Kişiler sorulan sorulara karşı ne kadar fazla cevap verebilir ise ortam bir o kadar akıcı ve de anlaşılabilir olduğu nitelendiriliyor. Öyle ki bu soruya verilebilecek alternatif cevaplardan bir tanesi de “Maalesef henüz yurtdışında bulunacak kadar seyahat etme fırsatı yaratamadım.” Gibi cümleler ile örneklendirme yapılabilir.

İş Görüşmelerindeki Telefon Sıkıntısı

Görüşme süresince kişilerin telefonlarının sessiz bir konumda olması gerektiği belirtiliyor. Aksi durumlarda ciddiyetsizlik ve de ilgisizlik olarak varsayımlarda bulunma durumlar meydana geliyor. İş görüşmesi yapılacak alana girilmesi durumunda kişilerin ellerinde herhangi bir cüzdan, telefon, anahtarlık gibi cisimlerin olmaması gerektiği ön görülüyor. Bu tarz durumlara dikkat edilmesi büyük bir avantaj oluşturabileceği nitelendiriliyor.