İş Hayatına İlk Adımı Nasıl Atabilirim?

İş Hayatına Adım Atmak

Ülke sınırlarımız içerisindeki kişilerin iş hayatına girebilmeleri için öncelikle yapmaları gereken noktalardan biri de planlama olduğu belirtiliyor. Kişilerin üniversite hayatlarında yapacak olduğu planların iş hayatı üzerinde birçok etkiye neden olduğu belirtiliyor. Öncelikle kişilerin üniversite son sınıfta olduğu durumlarda piyasayı araştırmaları gerekiyor ve de hangi alanlarda iş sahibi olmaları gerektiğini belirlemeleri gerekiyor.

Ülkemizdeki çoğu kişi kariyer yapmak için ilk önce okuduğu üniversiteyi bitirmeyi planlıyor. Fakat iş hayatında başarılı olabilmek için bu süreci daha önceki zamanlar içerisinde gerçekleştirmesi uygun bulunuyor. Kişilerin başarılı olabilmesi ve de iş hayatına adım atabilmesinin genel olarak üniversite yaşantı öncelerinde belirlemesi uygun bulunuyor. Çünkü belirlenen bu hedefler doğrultusunda kişinin amaçlarına daha kısa bir süreç içerisinde ulaştıkları gözlemleniyor. Ülke sınırlarımız içerisindeki başarılı olmuş ve bilinir kişilere baktığımızda iş hayatı içerisine çok erken yaşlarda adım attıkları ve planladıklarını görebiliriz. Bulunduğumuz yüz yıl itibarı ile artık iş hayatında bir kariyer yapabilmek için sadece lisans öğrenimi ve de diplomasının yeterli olmadığı belirtiliyor.

Kendine Güven ve Geliştir

Öncelikle kişilerin iş hayatına adım atmaları için kendi iç bünyelerinde barındırmaları gereken birtakım düşünceler oluşması gerekiyor. Genel olarak bakacak olduğumuzda kişilerin diğer adaylardan bir farkı ya da farkları oluşması gerekiyor. Öyle ki meydana gelebilecek bu durum sadece kişinin kendisi ile alakalı olup, kendisini ne kadar geliştirdiği ile doğru orantıda devamlılık gösterdiği belirtiliyor. Meydana gelen bu kuralda dikkat edilmesi gereken durum ise bu devamlılığın sadece üniversite hayatında oluşabilmesi değil, oluşabilecek olan iş hayatında da süreklilik göstermesi gerekiyor.

Kişilerin üniversite öğrenimleri süresince devamlılık sorunu olmadığı durumlarda, belirlenmiş olan sene içerisinde genel olarak bakarsak tatillerinde ilgilendiği kurum ya da kuruluşlar içerisinde değişim gösteren stajlar yaparak hem deneyiminizi geliştirebilir hem de çevrenizi geliştirilebilir. Okul içerisinde aktif olunması durumunda alınabilecek sonuçlar son derece olumlu yönde ilerlediği belirtiliyor. Öğrenci kütüphanelerine üye olunması, sosyal etkinliklere katılımlar, ilgili organizasyonlarda aktif roller üstlenmek kişinin iş hayatında alacağı başarı ile doğru orantıda süreklilik göstereceği belirtiliyor.

Kişilerin iş hayatına adım atmasından önceki zamanlarda artı bil dil öğrenmesi onun avantaj kazanmasına olanak sağladığı gözlemleniyor. Ülke sınırlarımız ya da dünyadaki iş hayatına bir bakacak olduğumuzda öğrenebilecek artı bir dil olarak İngilizcenin yanı sıra Çince, Japonca, Rusça gibi diller öğrenilerek diğer adaylardan farklı olunmasına olanak oluşturulabilir. Kişilerin bu tarz durumlar meydana getirebilmesine olanak sağlayabilmesi için bolca okuması ve de çeşitli araştırmalar yapması gerekiyor. Oluşturulan mesleki dergileri, web ortamındaki ilgili siteleri, blogların içerisindeki makaleleri gözlemleyebilir. Bu durumu birkaç adım ilerleterek bir blog yayımlayabilir ve de araştırmış olduğu ve de iç bünyesinde sahip olduğu bilgileri bu blog içerisine ekleyerek sosyal ortamlarda paylaşabilir.

Kişilerin Üniversiten Mezun Olduktan Sonra Yapması Gerekenler

Öncelikle kişilerin mezun olduktan sonraki gelişebilecek durumlar zaman alabilir. O açıdan baktığımızda acele etmemeleri ve de paniğe kapılmamaları gerekiyor. Ülke sınırlarımız içerisinde yeni mezun olmuş kişilerin iş hayatına atılma süreleri mezun olduktan sonraki altı ay ve de sekiz ay arasında değişim gösteriyor. Fakat bu durumu kişinin tanıdıkları var ise kısaltmak mümkün olabiliyor.

Kişilerin mezun olduktan sonra yapmaları gereken bir özgeçmiş hazırlamaları gerekiyor. Oluşturulan özgeçmişi her yere göndermeden önce uygun bulunan durumlardan bir tanesi de sizlere yardımları olabilecek kişiler ile paylaşmaları gerektiği vurgulanıyor. Oluşturulabilecek özgeçmişin içerisine neler yazabileceğiniz konusunda internet ortamında araştırma yapılması gerekiyor. Daha sonraki aşamalarda ise kişinin üniversite hayatında ya da daha önceki zamanlar içerisinde staj yapmış olduğu yerlere kendini hatırlatarak iş hayatına adım atması mümkün olabilir. Cv Oluştur

Öncelikle dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi de hazırlanmış olan özgeçmiş içerisine kişilerin kendi hakkında her şeyin yazılmaması uygun bulunuyor. Örnek verecek olursak futbol takımı ya da kedinizin adı gibi örnekler verilebilir. Meydana gelebilecek bu tarz durumlarda işvereninize yazılı olarak verilmesinin oluşabilecek bir kariyer hayatına olumlu yönde etki etmesi gibi faktörlerin oluşmadığı belirtiliyor. Kişilerin hazırlayacakları özgeçmiş mümkün olduğunca sade, etkili ve de dikkat çekici bir şekilde hazırlanması gerektiği vurgulanıyor.

İş Kurmak

Eğer sizde yeni bir iş kurma konusunda ısrarcıysanız, Kobi Vadisi editörleri tarafından günlük düzenli bir şekilde oluşturulan İş Kurma makalelerini inceleyebilir, atacağınız bu büyük adımda sorularınıza cevap alabilirsiniz.