İş Nerede ve Nasıl Aranır

İş Aramak

Okulunuz henüz bitti ve iş hayatına atılacaksınız ya da şu anda faaliyet gösterdiğiniz işinizde mutlu değilsiniz belki aldığınız ücret nedeni ile belki yeteneklerinizi gösterecek ortamı bulamamanız nedeni ile yeni bir iş arayışı içinde olacaksınız veya uzun zamandır işsizsiniz ve bir an önce mali, sosyal hayatınızı düzene sokmak için işe girmelisiniz peki işi nerede aramalısınız ve nasıl aramalısınız biliyor musunuz?

Günümüzde İnterneti kullanmayı bilmeyen ya da bilgisayar kullanmayı bilmeyen kişi nerede ise yok denecek kadar az. İş hayatında aktif olarak bulunmuş ya da bulunacak herkesin internet ve bilgisayar hakkında kullanım bilgisi bulunuyor ve tabi ki iş arayışımıza bu iki olanağı kullanarak internet ortamında başlayacağız. Birinci sorunun cevabını kolayca yanıtladıktan sonra Nasıl iş aramalıyız sorusunun cevabı üzerinde durabiliriz.

İş Nasıl Aranır?

İş ararken, muhtemelen herkes tarafından bilinen yöntemleri kullanmak gelecektir akıllara. İnternet ortamında bulunan ve tanınan pek çok siteden birkaçına girerek hazır formları doldurmak, istenen bilgileri yükleyerek e-postanıza gelecek cevabı beklemek verilebilecek en kısa yanıt olsa gerek. İş arama faaliyeti uygulanış olarak birkaç dakikalık bir eylemden ibaret gibi görünse de ülkedeki genel işsizlik oranları, iş arayanlar arasında kıyasıya bir rekabetin yaşandığı göz önünde bulundurulduğunda iş arama eyleminin daha özenli gerçekleştirilmesi gerektiğinin önemi daha iyi anlaşılacaktır.

İlk adım kendinizi çok iyi tanımak ile ve kendinizi en doğru biçimde tanıtacak bilgileri doğru aktarmak ile başlayacaktır. İşi almanıza neden olacak etkenlerin ilk ve ana kaynağı sizsiniz bu neden ile yeteneklerinizi, iş bilginizi, deneyimlerinizi, işin gereklerinin sizin niteliklerinize uygun olup olmadığı değerlendirmesini yapmak kendinize karşı eleştirel yaklaşmak durumundasınız. Bir iş danışmanınız yok ise bu aşamayı kendi başınıza fakat olabilecek en başarılı biçimde aşmak durumundasınız.

Rekabet sadece girişimciler arasında yaşanan bir olgu, durum değil iş arayan kimseler arasında da sert rekabet koşullarının varlığından söz edebiliriz. Sizin mezun olduğunuz Üniversite ve bölüm rakipleriniz ile karşılaştırıldığında onların mezun olduğu Üniversite ya da bölüm kadar popüler olmayabilir, sizin deneyimleriniz ile rakipleriniz karşılaştırıldığında onlar sizden daha avantajlı durumda görünüyor olabilir işte bu ve benzeri koşullar sizin içinde bulunduğunuz rekabetin seviyesini belirler ki bu koşullar ile nasıl başa çıkabileceğiniz profesyonel ve stratejik çaba gerektirir.

İş arama eyleminize ciddi anlamda zihinsel efor sarf etmek, bulduğunuz olası çözümleri değerlendirmek ve bir sonuç durumuna ulaşmanız gerekmektedir. Günümüzde internet ortamında olabildiğince çok iş ilanları sitesine cv doldurmak ayrıca firmaların kendi İnsan kaynakları bölümüne başvuru yapmak akla gelen en yakın çözümler olsa da rekabet şansını yükseltmekte, rekabet koşullarınızı iyileştirmekte yeterli olmayacaktır.

İş Bulmak İçin Cv Oluşturmak

İş aramaya İnsan Kaynakları sitelerinde üyelik gerçekleştirerek ve CV doldurarak başlayacağınıza göre size bu yorucu dönemde en fazla desteği verecek en uygun işi bulabileceğiniz siteler ile iş birliği içinde olmanızda fayda var. (CV OLUŞTUR)

KOBİ VADİSİ İnsan Kaynakları alanında verdiği hizmetlerde, sadece İş gören arayan firmalar ile İş veren firmaları bir araya getirmekle yetinmeyip her iki tarafın ihtiyacına cevap verecek etkili, etkin çözümü oluşturacak hizmet anlayışını benimsemektedir. İş arama faaliyetiniz de Kobi Vadisi İnsan Kaynakları bölümünde uzmanlardan destek alabilir, danışabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: iş ilanları sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kobi Vadisi platformunda kişisel gelişiminize katkı sağlayacak, esin kaynağı olacak gerçek yaşam öykülerini okuyabilir başarınıza katkı sağlayacak bilimsel içerikli makaleleri takip edebilirsiniz. İş aramak oldukça yorucu, sabır gerektiren bir çaba olması nedeni ile iş arayanın moral düzeyi düşmekte bu duruma zor rekabet şartları da eklenince iş arayan iş gören adayının öz güven duygusu zedelenmektedir. Bu zor süreçte iş görene gerekli moral desteğin sağlanması, iş arama sürecine verilecek destek, iş gören adayının bilgilerine en uygun işe yönlendirilmesi, hedefindeki iş için niteliklerinin yeterli olup olmadığı yeterli değil ise alınabilecek eğitim yollarının bulunması yönlendirilmesi gerekmektedir.

Her işletme işe alacağı adaydan tam performans bekler, iş verenin amacı insan kaynağından mesai saatleri içinde tam verim almaktır bu nedenle özgüvenini yitirmiş, bilgisi yeterli olmayan iş gören adayının, özgüvenli ve bilgili bir adayın yanında hiç şansı olmayacaktır.

İnsan Kaynakları

Kobi Vadisi İnsan Kaynakları platformunda iş arama faaliyetinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi kendinizi geliştirmeniz ve en uygun işe yerleşebilmeniz için ihtiyaç duyabileceğiniz danışmanlık hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Yorum

    • Orhan - 03/12/2019

      Sayenizde yeni bir iş buldum. Verdiğiniz bilgiler ve emeğiniz için çok teşekkürler Kobi vadisi

      Bu yoruma cevap yaz